Zavrieť

Porady

SZČO a PN

proste ja
Prosím o radu:

ako je to so SZČO na PN a odvodmi? platia sa odvody do ZP a SP? a čo im treba poslať? PN vznikla 12.9.05.

už dllllho som také nemala a tie zákony sa tak menia, že nestíham....
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpovedia fundovanejší, ja viem tak, že PN je dôvod na prerušenie odvodov. Od 11. kalendárneho dňa je nárok na nemocenské dávky.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

MIRKA
Prosím o radu:

ako je to so SZČO na PN a odvodmi? platia sa odvody do ZP a SP? a čo im treba poslať? PN vznikla 12.9.05.
Za dobu PN sa odvody neplatia. Začiatok PN treba odovzdať v Soc.poisť.
Ukončenie PN pred odovzdaním do Soc.poisť. si urob kópiu pre Zdrav.poisť.
Nepredkladá sa žiadne potvrdenie o príjme - poisťovňa všetko má.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

liba2
Za dobu PN sa odvody neplatia. Začiatok PN treba odovzdať v Soc.poisť.
Ukončenie PN pred odovzdaním do Soc.poisť. si urob kópiu pre Zdrav.poisť.
Nepredkladá sa žiadne potvrdenie o príjme - poisťovňa všetko má.
Do ZP nie je potrebné dať kópiu na začiatku PN? Dá sa "neschopenka" poslať aj poštou, alebo sa v poisťovniach vypĺňa nejaké tlačivo o prerušení odvodov?Ďakujem za info.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Platenie preddavkov SZČO na ZP počas PN pozri tu :http://www.porada.sk/showpost.php?p=120622&postcount=8

Na ZP majú (mali by mať) tlačivo na nahlásenie zmeny platiteľa poistného.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Lida
odpovedia fundovanejší, Od 11. kalendárneho dňa je nárok na nemocenské dávky.
Eeeeeeh, hadam este nie :-), ten kseft so "znizovanim" odvodov na NP este pre szco nepresiel schvalenim v parlamente.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
má význam krátiť preddavky v danom mesiaci (PN), keď viem, že SZČO v ročnom zúčtovaní za rok 2005 bude ešte doplácať??? tzn. VZ za rok 2005 bude vyšší ako za rok 2004 (z ktorého platí teraz preddavky) a v RZP bude musieť rozdiel dorovnať.

dúfam, že som sa vyjadrila jasne... :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite si pozorne príspevok na linke uvedenej v príspevku č.5 od somij. Ak nejdete na moje semináre, v stredu 21.9. čítajte SME, tam to bude tiež vysvetlené, ako je to s preddavkami na ZP (v nedeľu bude k tejto téme "Happy Hour").

Ale inak som rád, že cítite, čo sú to preddavky - je to len záloha, podobne ako SZČO platí preddavky na daň. Podstatný bude výsledok - základ dane - SZČO, ktorý skutočne dosiahne za rok 2005. Preto nemá veľký význam špiritizovať nad preddavkami - ale "chystať si peniaze" na zaplatenie poistného, ktoré si SZČO vypočíta v ročnom zúčtovaní za rok 2005.
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

Ja by som len chcela dodat, ze SZCO musi mat vsetko vyplatene - inak nema narok na vyplatenie PN.Takze si to treba skontrolovat a ked nahodou nieco chyba - rychlo doplatit.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Chcela by som sa spýtať, švagriná je asi rok živnostníčka, zarobí priemrne smiešnych 7000 mesačne , takže si platí iba ZP. Teraz je však tehotná a má problémy, takže by mala byť PN. Podľa mňa však nedostane nič počas PN, lebo si neplatí SP. Mám pravdu alebo sa mýlim. Jej šéfka totiž tvrdí niečo iné. Čo by bolo pre ňu najlepšie? Poraďte prosím. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie je poistená - nemá nárok na nemocenské. Mohla by uzavrieť pracovný pomer, potom by mala hneď nárok na nemocenské, nárok na materské mať nebude, bude dostávať rodičovský príspevok.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Ďakujem za odpovedď , myslela som si to aj ja. Je nejaký rozdiel pre ňu ak len nepôjde do práce= nebude mať príjem, alebo bude mať skutočnú PN od lekára, ak platí len 910- čiže minimum ZP. Myslím, že je to pre ňu jedno, alebo som na niečo zabudla?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak si neplatí nemocenské poistenie, nemá nárok na nemocenské. Takže je úplne zbytočné, aby si "vybavovala" PN-ku od lekára - nielenže nemá nárok ani na nemocenské ale aj preddavky na ZP musí platiť vo výške 910 Sk mesačne.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
A nemohla by si vybavit PN aspon aby mala mensie odvody do ZP???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak nie je nemocensky poistená, nemá nárok na nižšie odvody do ZP. Zákon o ZP hovorí "...poberá nemocenské..." a nie "...je práceneschopná...".

Viď § 11 ods.8 písm. o).
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Dakujem, zasa som o nieco mudrejsia, toto mi veru uslo, ale je fakt, ze vacsina mojich klientov si plati aspon tu nemocensku....
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Ďakujem, škoda že ju nepoteším. Ono to tak býva, že ked treba platiť nechce sa nám ale potom ked je neskoro tak sme z toho nešťastný.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V záujme lepšej informovanosti členov Porady prikladám príspevok pojednávajúci o tom, ako to je s platením SZČO na zdravotné poistenie počas práceneschopnosti.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Príklad: Som SZČO, nemám iný príjem, poistenie do SP a ZP si platím. V prípade, že budem len 10 dní PN, "musím" odniesť doklad o PN do poisťovní aj v prípade, že nič od nikoho nechcem? Ospravedlňujem sa vopred za takto formulovanú otázku a ďakujem za radu.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Paula
Príklad: Som SZČO, nemám iný príjem, poistenie do SP a ZP si platím. V prípade, že budem len 10 dní PN, "musím" odniesť doklad o PN do poisťovní aj v prípade, že nič od nikoho nechcem? Ospravedlňujem sa vopred za takto formulovanú otázku a ďakujem za radu.
Radu poskytnúť neviem, ale pridám tiež otázku: Štát, fondy ... odo mňa chce Sk do koruny presne a načas. Prečo by som nemal využiť, keď mám ja niečo dostať??? Nie je to tak veľa: odovzdať kladenku, zaúčtovať príjem na účte. Tie isté Sk, čo dostanem od Soc. dostanem od klienta za oveľa viac práce. A navyše ako príjem si musím započítať aj ušetrené fondy.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Szčo popri zamestnaní platí odvody do soc. poisťovne. V r. 2004 bola strata -preddavok do ZP neplatí.
1.V prípade PN dostane nemoc. dávky?
2. Počas PN nebude platiť nadalej odvody do ZP?
3. V prípade straty za rok 2005 bude mať nejaký doplatok do ZP pri ročnom zúčtovaní?

Ďakujem.
Naposledy upravil tonkat : 23.09.05 at 08:10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať