Zavrieť

Porady

Je pri max. odvodoch materská / PN naozaj maximálnou?

To je skoro Hamletovská otázka.

Ja si myslím, že pokiaľ si babenky platia odvody stále z možného maxima, tak nikdy nedosiahnu maximálnu matersku / PN. Ako to? Jednoducho.

Vezmime si uplynulý rok 2009.
Od 1.1.2009 do 30.6.2009 bol maximálny VZ vo výške 1003,09 €. K 1.7.2009 si dobrovoľný platiteľ zmenil VZ opäť na max. VZ teda na sumu 1084,55 €.
Ak by v tomto roku 2010 šiel platiteľ na materskú / PN tak aj napriek tomu, že počas celého roka 2009 si platil odvody z maxima tak materská / PN by bola len zo sumy 1043,82 €.
Mýlim sa?

Tiež mám pocit, že presne to isté platí aj pri DNP z minima. Ak si celý rok 2009 platím odvody z min. VZ teda zo sumy 295,50 € a v roku 2010 idem na PN alebo na materskú dovolenku, tak rozhodujúcim obdobím je rok 2009 a tým pádom je materská/PN je vyrátavaná len zo sumy 295,50 €.
No pokiaľ by platiteľ zrušil DNP k 31.12.2009 a založil nové od 1.1.2010 tak jej materská / PN by bola z VZ 319,58 € . Nie je tak?

Čo si vy o tom myslíte?

Ja som sa nad tým zamyslela vlastne na popud p. Mihála a tohto jeho príspevku http://www.porada.sk/t126255-p4-podp...ml#post1246463 o podpore v nezamestnanosti, odvodoch a novom zákone.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Je to tak ako píšeš.

    Ale prvý prípad, čo opisuješ, je tiež maximálna materská/nemocenské ale maximálne z VZ v rozhodujúcom období.

    A druhý tiež minimálna, ale z minima v rozhodujúcom období.

    Takže dosiahnu maximálnu materskú, ale nedosiahnu materskú z aktuálneho maxima. Aj ked aj tam záleží na konkrétnych dátumoch, dnoch čerpania PN, NV, ...

    no a napr. maximálna materská napr. získaná v prvom polroku 2010 z viacerých nem poistení je aj 19,24.. eur na den, aj 19,88.. na den, aj 21,30.. na den a aj nižšie sumy.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    V podstate oveľa vyššiu materskú dosiahne žena, čo si platí odvody z minima a stihne zrušiť DNP a založiť nové z maxima, čím jej rozhodujúce obdobie a suma je z daného aktuálneho maxima.

    Dobre komplikované , myslím že by sa nemali snažiť o maximálnu ale len o maximalne možnú materskú.

    Desné a tí čo si platia minimum tak povinne rušiť k 31.12. a zakladať nové DNP aby sa im to rátalo vždy z nového VZ.

    Je pri max. odvodoch materská / PN naozaj maximálnou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.