Zavrieť

Porady

Leasingové splátky a vplyv na náklady budúcich období

Dobrý deň, dostala som list od leasingovej spoločnosti, podľa ktorého sa mení obdobie na ktoré je platená splátka leasingu v súvislosti so zmenou zákona o DPH.
Po starom:
splátka 10.12.2009 - obdobie 10.12.2009-9.1.2010
splátka 10.1.2010.- obdobie 10.1.2010-9.2.2010
Splátku splatnú 10.12.2009 som mala časovo rozrátanú na obdobie 10.12.2009-9.1.2010.

Po novom:
splátka 10.12.2009 - obdobie 10.12.2009-31.12.2009
splátka 10.1.2010 - obdobie 1.1.2010-10.1.2010
T.z. celá splátka 10.12.2009 sa vzťahuje na obdobie roka 2009 a netreba ju rozrátavať na náklady budúcich období?


V liste sa píše toto usmernenie:
úroky účtované v súvislosti s fin. prenájmom sa na strane prenajímateľ, ako nájomcu časovo rozlišujú v čas. a vecnej súvislosti počas celej doby prenájmu Časové rozlíšenie sa vždy vykoná tak, aby v danom účtovnom obdoví bol zaúčtovaný do výnosov/nákladov úrok v závislosti od výšky neplatenej istiny počas daného obdobia. Takéto definovanie predmetného obdobia neovplyní účtovanie ani zdaňovanie úrokov spojených s finančným prenájmom.

Tak teraz neviem, či mi toto nové definovanie obdobia z pohľadu DPH ovplyvní náklady búdúcich období, alebo to mám robiť po starom. To usmernenie v liste ma mätie.
Ďakujem

Betka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Podľa toho čo píšeš by mala buď pribudnúť ešte jedna splátka, alebo splátky nebudú v rovnakej výške, čo sa ale týka časového rozlíšenia tak to predsa vždy máš účtovať tak aby náklady a výnosy vecne patrili do príslušného účtovného obdobia, teda ak je splátka za obodbie 10.12.09-31.12.09 tak účet časového rozlíšenia nepoužiješ, ak by obdobie preklenulo 31.12.2009 a bolo do 10.1.2010 tak príslušnú časť zaúčtuješ cez 381 /Náklady BO/

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ďakujem za odpoveď. Presne o to mi ide podľa splátkového kalenára som doteraz účtovala splátky vopred zaplatené. No podľa toho listu teraz budú platené na obdobie pozadu. Ja by som to dala tak ako píšeš - poslednú splátku celú do roku 2009. Len nerozumiem prečo mi tam leasingovka píše že: Takéto definovanie predmetného obdobia neovplyní účtovanie ani zdaňovanie úrokov spojených s finančným prenájmom.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Aj ja som dostala od lízingovky tento list a pripadá mi to, že ľavá ruka nevie čo robí pravá - po našom: list písal referent pre DPH.
    Záverečná veta tohto listu znie: Tento dodatok k splátkovému kalendáru je v súlade s novelou Zákona od DPH, účinnou od 1.1.2010, pričom naďalej zostáva v platnosti, že dátum splatnosti splátky je dňom dodania služby a teda i dňom vzniku daňovej povinnosti.
    Nechcelo sa im prerábať splátkové kalendáre, tak vymysleli tento "duchaplný" list.

    Aj to usmernenie napísané tvojou lízingovkou - ak čítaš medzi riadkami, v účtovníctve sa nič nemení, pretože suma úrokov sa viaže k nesplatenej istine. A keďže v 12/09 neboli splátky 2, časovorozlišuj tak ako doteraz: teda splátka 10/12/09 - riadne ČR, nie celá do nákladov.

    Gusto je offline (nepripojený) Gusto

    Gusto
    Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, čo mám urobiť, ak leasingová splátka mala
    byť 23.12.2009, avšak v skutočnosti bola uhradená až 4.1.2010. Môžem účtovať leasing a odpisy v decembri, alebo až v januári, alebo
    odpisy môžu byť v decembri a leasingovú splátku zaúčtujem v januári?
    Vopred ďakujem za radu.
    Naposledy upravil Gusto : 19.01.10 at 19:33

    Leasingové splátky a vplyv na náklady budúcich období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.