Zavrieť

Porady

Faktúry v Eur, úhrady v Zlotých

Slovenská firma dostáva tovar z Poľska. Poliakova fa je v EUR, zúčtovaná v Sk. Slovák uhrádza ZLoté, zúčtovavajú sa SK. Namiesto toho, aby sa dohodli, v čom budú faktúry a v čom budú platby, narobili mi chaos, pretože ako zúčtujem vyrovnanie EUR a Zlotých?
Čiže: mala by som si prepočítať faktúry nielen v EUR, ale aj v PLN a potom zúčtujem úhradu v PLN a cenový rozdiel budem mať oproti fa vypočítanej v PLN.

Otázka: faktúru budem prepočítavať na ZLote tak, že Eur x kurz = SK a z tejto sumy vypočítam spätne Zloté?

Nič jednoduchšie nie je?

Naši podnikatelia si veľa vecí predstavujú ako Hurvínek válku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    su dve možnosti
    1. lahšia - Slovák zaplatil zloté, ale je na doklade o uhrade poznačené, že faktúra je vyrovnaná, t.j. ide o ekvivalent EUR plnej čiastky. Potom by som túto skutočnosť vyznačila na doklade, zaúčtovala úhradu v EUR a Sk, rozdiel je kurzový zisk/strata. Skrátka tie zloté by boli akoby mimo účtovníctva - i ked to nie je presné. Vyjadrujem sa len k faktúre.
    2. ťažšia - nevieš, či ide o úhradu celej sumy. EUR bolo prepočítané kurzom NBS, v ten deň teba zistiť aj kurz PLN a pomocne na DF uviesť aj túto sumu. Potom úhrada zlotých (PLN) sa bude aj čiastkovo dať vyjadriť v EUR a účtovať ako čiastková úhrada.

    Uvedomujem si, že píšem asi komplikovane, ospravedlňujem sa.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Môj "múdry" konateľ prehnal platbu cez banku a aby som to nemala veľmi jednoduché, uhradil sumu, ktorú vedel zohnať a ja si mám priradiť úhradu k faktúram, ktoré týmto uhradil.

    Ozaj, čo by som robila, keby som neriešila takýto problém?

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Lidka, ak som dobre pochopila tak:

    1. na faktúre urobiť prepočet EUR na SK
    2. SK zmeniť na PLN podľa platného kurzu - a takto zaúčtovať aj faktúru
    3. potom zúčtovať úhradu v PLN už nebude problém

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Naďa
    Môj "múdry" konateľ prehnal platbu cez banku a aby som to nemala veľmi jednoduché, uhradil sumu, ktorú vedel zohnať a ja si mám priradiť úhradu k faktúram, ktoré týmto uhradil.

    Ozaj, čo by som robila, keby som neriešila takýto problém?
    takže tých faktúr je viac. Takže platí bod 2 mojej predchádzajúcej odpovede, evidenčne si poznačíš PLN na všetkýc DF, ktoré on uhradil podľa príkaz do banky - sú tam VS. No a postupne popriradujes sumy k DF tak aby sa vyrovnali všetky, prípadne na jednej zostane nedoplatok. Ak sa dá s poliakom komunikovať, alebo aspoň konateľovi by som dala výpis zúčtovaných DF na Poliaka k odsúhlaseniu. Mal by to podpísať Poliak, aby ste mali rovnakú evidenciu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Naďa
    Lidka, ak som dobre pochopila tak:

    1. na faktúre urobiť prepočet EUR na SK
    2. SK zmeniť na PLN podľa platného kurzu - a takto zaúčtovať aj faktúru
    3. potom zúčtovať úhradu v PLN už nebude problém
    áno, myslím, že si pochopila. Len zdôraznim, že ide o evidenčný prepočet - nemeníš nič v účtovníctve. Bod 1 tam musí už byť zo zaúčtovania (predkontácie sú povinne)
    bod 2 - platný kurz = kurz platný v deň pôvodného prepočtu (ako bod1)
    bod 3. áno, môže byť, lenže vypáruje ti Df v EUR, ak mu dáš platbu v PLN? Niektoré SW to dokážu, v niektorých to musíš odkliknúť ručne.
    To si už rozhodni sama.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Veď práve. Softwér ma nepustí. Boli tam eruá a on chce eurá. Môj konateľ sa snaží riešiť problém asi takto: hodnota faktúr pre Poliaka je cca 500 tis. Sk. On uradil cca 150 tis. Sk. No a ja si to mám zúčtovať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takže si prečítaj ešte raz tie odpovede - možnosti.
    Ja som práve formulovala radu tak, aby si zadávala EURa do SW. Tie PLN vybavíš zápisom na DF. Budeš tam mať sumu

    originál EUR-svoje SK zo zaúčtovania-hodnot DF v PLN-úhrada PLN-úhrada EUR

    poslednú sumu v tom riadku vyššie zadáš ako úhradu-čiastočnú úhradu DF.
    Predpokladám, že úhradu zadanú v EUR Ti už SW preráta na Sk kurzom v deň úhrady.. no a dalej to už vieš. Na bankový výpis si k PLN zapíšeš protihodnotu v EUR kurzom NBS v deň úhrady.
    No a celé by som to hodila na papier a nechala potvrdiť Poliakom.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Lidka, ďakujem za odpovede.

    Náš život účtovníkov by bol veľmi nudný, keby sme nemali takéto "rébusy"
    Ešteže máme konateľov, ktorí sa o nás postarajú.

    Faktúry v Eur, úhrady v Zlotých

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.