Zavrieť

Porady

Prosím poraďte, je to súrne - dovolenka z roka 2008

Chcela by som Vás poprosiť o radu:

Dvom našim zamestnancom, ktorí majú nárok na 25 dní dovolenky za rok, ostalo:

zamestnancovi x 8 dní dovolenky za rok 2008
zamestnancovi y 1 deň dovolenky za rok 2008

Zamestnancovi x, ak som správne pochopila môžem preplatiť 5 dní dovolenky prepočítané budú priemerom tretí štvrťrok 2009,
zamestnancovi y ten jeden deň dovolenky, taktiež prepočítaný priemerom za tretí štvrťrok 2009.

Toto preplatenie môžem uskutočniť v mzdách teraz? Teda v decembrových? Alebo až v januárových?

Prosím, napíšte, ak sa dá ešte dnes, ráno posielame výplaty.

Ďakujem!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Kristinka1402 Pozri príspevok
    Chcela by som Vás poprosiť o radu:

    Dvom našim zamestnancom, ktorí majú nárok na 25 dní dovolenky za rok, ostalo:

    zamestnancovi x 8 dní dovolenky za rok 2008
    zamestnancovi y 1 deň dovolenky za rok 2008

    Zamestnancovi x, ak som správne pochopila môžem preplatiť 5 dní tu malo byť asi 8 dní dovolenky prepočítané budú priemerom tretí štvrťrok 2009,
    zamestnancovi y ten jeden deň dovolenky, taktiež prepočítaný priemerom za tretí štvrťrok 2009.ak to budete vyplácať v decembrovej výplate tak použijete priemer za 3.Q/09, ak až v januárovej tak za 4.Q/09

    Toto preplatenie môžem uskutočniť v mzdách teraz? Teda v decembrových? Alebo až v januárových? čím skôr, aj v decembrových... Nevieme,čo je s tými zamestnancami teraz,ukončili PP...prečo si ju nemohli vyčerpať....???

    Prosím, napíšte, ak sa dá ešte dnes, ráno posielame výplaty.

    Ďakujem!!!!
    odpoveď v texte
    Zamestnanci sú stále v pracovnom pomere, dovolenku si nemohli vyčerpať z dôvodu práce na rôznych zakázkach.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Preplatiť nevyčerpanú dovolenku sa dá len pri ukončení pracovného pomeru, inak ak si dovolenku z roku 2008 nestihli vyčerpať do 31.12.2009, strácajú na ňu nárok a prepadá im, aspoň tak si to pamätám ja. Alebo mám ísť zase študovať nejaké paragrafy?

    Tak som si bola doštudovať, mám medzeru v §116, ods. 2 a 3 Zákonníka práce - preplatiť sa nesmú len nevyčerpané základné štyri týždne.
    Naposledy upravil abel : 14.01.10 at 16:53
    Nie, neprepadá, môže sa vyplatiť týždeň nad rámec základnej výmery dovolenky.
    Naposledy upravil Kristinka1402 : 14.01.10 at 17:40

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Kristinka1402 Pozri príspevok
    Nie, neprepadá, môže sa vyplatiť týždeň nad rámec základnej výmery dovolenky. Potrebujem však jednoznačnú odpoveď, pretože inak šéfku nepresvedčím...
    Už som si opravila v príspevku, podľa mňa by sa to malo vyrovnať v mzdách za december 2009.
    Ďakujem za odpoveď

    Čiže prvému zamestnancovi x preplatím 5 dní a druhému y 1 deň v mzdách za december.

    Môžem niečo urobiť s tými troma dňami, ktoré zamestnancovi x ostali z roka 2008, tak aby mu neprepadli?

    Počula som už aj taký názor, že je to možné vyplatiť ako odmenu.

    kačenka je offline (nepripojený) kačenka

    kačenka
    a nedá sa s ním dohodnúť a ak sú také možnosti vo firme, že mu túto dovolenku vykážete v 12/09 a skutočne si ju vyčerpá 1/2010?
    Máme to zatiaľ urobené ako píšete. Bol v práci, ale napísala sa mu dovolenka.

    Je to teda správne, ak:

    zamestnanec mal nárok 25 dní dovolenky, ostalo mu 8 dní z roka 2008, 5 dní možno preplatiť, 3 dni buď prepadnú, alebo sa neoficiálne vykážu,

    zamestnanec mal nárok 25 dní dovolenky, ostal mu jeden deň z roka 2008, ten jeden deň samu preplatí.

    Teoreticky, len kvôli príkladu - v prípade, že by mal 17 dní nevyčerpanej starej dovolenky z roka 2008, preplatím 5 a 12 prepadá,

    v prípade, že by mal 4 dni dovolenky z roka 2008, preplatím 4 dni,

    v prípade, že by mal nevyčerpaných 22 dní, dva dni preplatím, 20 dní prepadne.

    Je to tak správne?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    kačenka Pozri príspevok
    a nedá sa s ním dohodnúť a ak sú také možnosti vo firme, že mu túto dovolenku vykážete v 12/09 a skutočne si ju vyčerpá 1/2010?

    V 1/2010 bude "dovolenkovať" a podľa dochádzky bude v práci...a čo ak sa mu v tom papierovom pracovnom čase v januári stane napr úraz ? Čo potom urobí zamestnávateľ ?

    kačenka je offline (nepripojený) kačenka

    kačenka
    vyjadrila som ak je taká možnosť vo firme, viem že všade sa to nedá ale predsa sa to tak robí....,

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Neviem, či tomu dobre rozumiem - ale čo má s dovolenkou z roku 2009? To si nečerpal ani jeden deň? Pretože ak by mal v roku 2009 napr. 10 dní dovolenky, tak najprv spotrebujem tú z roku 2008 a až potom čerpám tohtoročnú. Alebo zase celoročný nárok z roku 2009 prenáša do roku 2010? To je potom väčší workoholik ako ja. Viem že som mimo tému a na toto si sa nepýtala, inak robila by som to zrejme tak ako ty.

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    a kěď sme mu tu dovolenku nepreplatili v decembri tak mu prepadla,
    je povinný zamestnávateľ vyplatiť mu náhradu keď si nevyčerpal tu dovolenku za rok 2008???? alebo nevadi že mu prepadla???

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    zuzanna Pozri príspevok
    a kěď sme mu tu dovolenku nepreplatili v decembri tak mu prepadla,
    je povinný zamestnávateľ vyplatiť mu náhradu keď si nevyčerpal tu dovolenku za rok 2008???? alebo nevadi že mu prepadla???
    Zákonník práce § 116 ods. 2
    § 116
    (1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
    (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.