Zavrieť

Porady

Danove Priznanie FO-B 2009 a zahranicie: metoda vynatia prijmov + metoda zapoctu dane

Dobry den,

vyplnam danove priznanie FO-B 2009, pricom som mal aj prijmy v zahranici (GB, plati metoda vynatia prijmov).
Problem mam s riadkom 87 (dan po vynati a zapocte), ktory poskytuje pomocou klucoveho slova "alebo" volbu nasledovnych moznosti:

1) dvojite zdanenie (aplikuje sa r.78)
2) vynatie prijmov (aplikuje sa r.81)
3) zapocet dane (apliuje sa r.78 - r.86)
4) vynatie a zapocet zaroven (aplikuje sa r.81 - r.86)

Moja prva otazka znie :

A) Mozem si zvolit ktorukolvek z dostupnych styroch hodnot (v mojom zaujme co najnizsiu, cize moznost 4) ?
alebo
B)
Mam sa drzat pravidla ktore plati v GB a tym padom zvolit metodu vynatia prijmov (r.81, moznost 2)

Druha otazka :

Hypoteticky predpokladajme nasledovny priklad

1500 eur = Zarobok v irskej republike (plati zapocet dane)
200 eur = dan v irskej republike

a zaroven v tom istom roku :

1000 eur = zarobok v GB (plati metota vynatia prijmov)
150 eur = dan.

A) Zadam do r.79 a r.82 rovnaku sumu 1000+1500=2500 eur duplicitne ? (a duplicitne aj zaplatenu dan 200+150=350)
alebo
B) do r.79 zadam 1000 eur pre anglicko, do r.82 zadam 1500 eur pre irsko a osobitne aj dane v tychto krajinach

za odpoved dakujem

Ondro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    B) je správne.
    Najprv do celkových príjmov započítaš aj príjmy zo zahraničia, to zn. že
    v r. 69 už budú zahrnuté aj príjmy GB aj IRL.
    Potom
    v r. 79 uvedieš LEN vyňaté (GB), čiže v r. 81 bude daň už len z príjmov tuzemské + IRL.
    V r. 82 uvedieš len IRL a vypočítaš daň uznanú na zápočet, teda koľko z celkovej dane vypočítanej v r. 81 môžeš uplatniť daň zaplatenú v IRL.
    Daň z príjmov GB v tomto DP neriešiš, pretože ani príjmy v tuzemsku neodaňuješ (sú vyňaté).
    Napísala som to dosť zamotane, ale riadky DP ťa pekne vedú, snáď sa ti podarí "vysomáriť sa" z neho.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    K druhej otázke (zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti v Írsku) si dovolím pripomenúť, že do § 45 ods.3 Zákona o dani z príjmov pribudlo písmenko :

    (3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

    a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
    b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

    ondro123 je offline (nepripojený) ondro123

    ondro123
    Johanka Pozri príspevok
    K druhej otázke (zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti v Írsku) si dovolím pripomenúť, že do § 45 ods.3 Zákona o dani z príjmov pribudlo písmenko :

    (3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

    a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
    b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
    Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

    "... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

    Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

    Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

    Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?

    ondro123 je offline (nepripojený) ondro123

    ondro123
    ondro123 Pozri príspevok
    Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

    "... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

    Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

    Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

    Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?
    Inymi slovami si myslim ze zakon tu jasne nerozlisuje dve moznosti:

    a) Prijem v GB neprejde vobec alebo len ciastocne procesom zdanenia z titulu ze poplatnik dane je obcanom inej krajiny

    b) Prijem v GB plne prejde procesom zdanenia a uplatnia sa nan v plnej miere anglicke danove zakony (ktore za istych okolnosti umoznuju nulovu sadzbu dane, pricom tieto okolnosti niako nesuvisia s obcianstvom).

    Myslim ze moj pripad je pripad b). Je mozne nim argumentovat aj pred danovym uradom ?

    Iruška je offline (nepripojený) Iruška

    Iruška
    Prosím o pomoc. Viem že už je po termíne podania daňovéh priznania typ B ale mám odklad. Prosím o odsúhlasenie či to mám dobre. Práca v ČR po prepočte kurzom príjem r.34 3018,37
    poistné r. 35 765,87
    ZD r. 37 2,252,50
    príjem z prenájmu v SR ZD r.59 3048,20
    Základ dane spolu r. 69 5300,70
    r.70 -4025,70
    r.78 242,25 daň
    ďalej som z toho somár
    r. 79 2,252,50 /príjem vČR/
    r.80 0
    ostatné riadky nula čiže neplatím žiadnu daň? Prosím poradiť. Ďakujem pekne

    ideno je offline (nepripojený) ideno

    ideno
    ondro123 Pozri príspevok
    Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

    "... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

    Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

    Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

    Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?

    Takže ani po dvoch rokoch žiadna odpoveď ? . Teraz po tom pátram ako to je ????

    Danove Priznanie FO-B 2009 a zahranicie: metoda vynatia prijmov + metoda zapoctu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.