Zavrieť

Porady

cestná daň

MILP MILP

MILP je offline (nepripojený) MILP

potrebujem si overit. sro ma v uzivani auto,ktoreho držitelom je konatel, co aj oznamil na DU. Cestnu dan treba podat za sro, alebo za konatela ako FO, pričom SRO si cestnu dan da do nakladov na zaklade oznamenie, ktore predlozil? prosim o radu. dakujem.
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

MILP Pozri príspevok
potrebujem si overit. sro ma v uzivani auto,ktoreho držitelom je konatel, co aj oznamil na DU. Cestnu dan treba podat za sro, alebo za konatela ako FO, pričom SRO si cestnu dan da do nakladov na zaklade oznamenie, ktore predlozil? prosim o radu. dakujem.
Ak sa jedná o automobil, ktorý konateľ prenajal spoločnosti, spoločnosť je povinná do 30 dní túto skutočnosť oznámiť príslušnému DÚ. Následne do konca januára nasled roku podá daňové pruznanie z MV a zaplatí daň. (V roku 2010 je termín podania DP do 1.2.2010, nakoľko posledný januárový deň pripadne na deň pracovného voľna).
Ak konateľ iba využíva svoj vlastný automobil na pracovné cesty v súvislosti s činnosťou konateľa, nič sa neoznamuje. Spoločnosť podá DP a zaplatí daň za mesiace v ktorých sa automobil využíval na pracovné cesty.

V každom prípade zaplatená daň z MV je uznateľným výdavkom pre spoločnosť.
Naposledy upravil Evanka : 16.01.10 at 14:59 Dôvod: oprava preklepu
0 0
MILP MILP

MILP je offline (nepripojený) MILP

to mi je vsetko jasne, ale nie som si ista, kto je v tomto pripade daňovník-teda kto je uvedený na DPP k dani z MV. Konatel alebo SRO? vsetko sme si oznamili na DU, pretoze auto sa bude vyuzivat v spolocnosti. vsetko ostatne o cestnej dani viem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

MILP Pozri príspevok
to mi je vsetko jasne, ale nie som si ista, kto je v tomto pripade daňovník-teda kto je uvedený na DPP k dani z MV. Konatel alebo SRO? vsetko sme si oznamili na DU, pretoze auto sa bude vyuzivat v spolocnosti. vsetko ostatne o cestnej dani viem.
s.r.o.
0 0
MILP MILP

MILP je offline (nepripojený) MILP

SRO? uz styria ludia mi povedali inu odpoved....tak som na pochybach.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

V prvom rade cestná daň neexistuje, je to daň z motorových vozidiel. Evanka má pravdu, platí s.r.o. aj keď nie je majiteľom vozidla,používa ho na svoju činnosť. Veď to by sa potom leasingové spoločnosti- majitelia áut nedoplatili
0 0
MILP MILP

MILP je offline (nepripojený) MILP

pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MILP Pozri príspevok
pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.

Cestná daň verzus daň z MV, ktoré má menej písmen?
K téme: odhliadnúc od toho, že to prvé pomenovanie je nesprávne. V účtovníckej a daňovej praxi používame správne termíny, pretože nesprávnymi môžeme nechtiac zmiasť tých menej znalých.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

MILP Pozri príspevok
pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.
ako 4 rozne odpovede?
pytala si sa ci je danovnikom konatel ako osoba alebo s.r.o.
v prilohe prikladam usmernenie DRSR
1 0
MILP MILP

MILP je offline (nepripojený) MILP

ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MILP Pozri príspevok
ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.
Daňovníkom je v tomto prípade spoločnosť, je to jednoznačné.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu na Porade si dostala stále tú istú odpoveď.


Dokonca si dostala prilepené stanoviská DRSR, tak naozaj neviem... Tam o.i. je napísané:

15. Otázka:
Musí spoločnosť podať daňové priznanie za rok 2009 v prípade, ak konateľ spoločnosti
používal svoje súkromné auto na služobné účely spoločnosti ?
Odpoveď:
Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002
Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov sú osoby definované v § 1 ods. 1
a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno
považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak
7
medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona
o cestovných náhradách sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ, spoločník
spoločnosti, člen združenia a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba
zamestnancom. Spoločnosť ako daňovník / § 85 ods. 2 písm. a)/ je za vozidlo zamestnanca
povinný do 1. februára 2010 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok
2009 a zároveň zaplatiť daň resp. pomernú časť dane.
1 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

3. Otázka:
Ak podnikateľ používa na pracovné účely osobné auto požičané od fyzickej osoby, kto má
povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?
Odpoveď:
V ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach sú vymedzení daňovníci dane z motorových
vozidiel. Jedným z daňovníkov je podľa ods. 1 písm. a) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch
vozidla. Pokiaľ držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale vozidlo začne využívať
na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o
miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.

Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je
držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z
motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za vypožičané vozidlo povinný
zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani
z motorových vozidiel (za rok 2009 v lehote do 1. februára 2010).
Ak sa vypožičané vozidlo v priebehu zdaňovacieho obdobia začne používať na podnikanie
resp. sa vozidlo prestane používať na podnikanie, daňovník je povinný vznik ale aj zánik
daňovej povinnosti oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa vzniku resp. zániku daňovej
povinnosti.


...toto platí, ak nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo vašej s.r.o.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

A aby to už bolo úplne jasné:
§ 85 Daňovník
1/ Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

2/ Daňovníkom je tiež a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň ) alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

MILP Pozri príspevok
ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.

posli danovej poradkyni usmernenia co som ti prilozila
0 0
rbernat rbernat

rbernat je offline (nepripojený) rbernat

takze ak spravne chapem spominany zakon, tak ak s.r.o. vysle na pracovnu cestu svojho konatela (zamestnanec podla zakona o cestovnych nahradach) a ten pouzije motorove vozidlo, ktoreho majitelom je jeho brat, nikto nemusi platit DzMV a konatel dostane cestovne nahrady za pouzitie "vlastneho" motoroveho vozidla.... spravne?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rbernat Pozri príspevok
takze ak spravne chapem spominany zakon, tak ak s.r.o. vysle na pracovnu cestu svojho konatela (zamestnanec podla zakona o cestovnych nahradach) a ten pouzije motorove vozidlo, ktoreho majitelom je jeho brat, nikto nemusi platit DzMV a konatel dostane cestovne nahrady za pouzitie "vlastneho" motoroveho vozidla.... spravne?
Áno, chápeš to správne, aj keď z iného uhla pohľadu je to nepochopiteľné. V takom prípade neplatí daň z MV nikto.
1 0
aborik aborik

aborik je offline (nepripojený) aborik

nevzťahuje sa potom na prípad, ktorý uvádza rbernat ust. § 85 ods. 1 písm. c)?
potrebujem sa vyhnúť plateniu dane z MV, a presne ten spôsob (s.r.o. ako zamestnávateľ bude platiť cest. náhrady svojmu zamestnancovi, ktorý použije MV svojho príbuzného, t.j. tretej osoby) ma napadol, avšak je tu vyššie uvedené ust.
ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aborik Pozri príspevok
nevzťahuje sa potom na prípad, ktorý uvádza rbernat ust. § 85 ods. 1 písm. c)?
potrebujem sa vyhnúť plateniu dane z MV, a presne ten spôsob (s.r.o. ako zamestnávateľ bude platiť cest. náhrady svojmu zamestnancovi, ktorý použije MV svojho príbuzného, t.j. tretej osoby) ma napadol, avšak je tu vyššie uvedené ust.
ďakujem
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
.................
ja si to vysvetľujem tak, že to platí, ak si sro prenajme vozidlo...........
0 0
jankajantis jankajantis

jankajantis je offline (nepripojený) jankajantis

poradte mi začala som používať MV od 1.5.2010 na podniakteľskú činnosť, dokedy som mam nahlasovaciu povinnosť na DÚ o používané MV.
Ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jankajantis Pozri príspevok
poradte mi začala som používať MV od 1.5.2010 na podniakteľskú činnosť, dokedy som mam nahlasovaciu povinnosť na DÚ o používané MV.
Ďakujem
15.05.2010 30.05.2010
Naposledy upravil evina : 01.06.10 at 08:31
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať