Zavrieť

Porady

daňové priznanie

Dobrý deň,
budem si prvýkrát robiť daň.priznanie a poprosila by som poradiť. Mám živnosť v Rakúsku i na Slovensku. Viem, že pokiaľ v AT nezarobim 11.tis., nepodávam v AT daň.priznanie a u nás je tento príjem vyňatý z daň.priznania. To zn., že ani u nás neplatím z toho daň? Ďalšia otázka: Na podporu podnikania som u nás dostala príspevok od štátu. Započítava sa tento do príjmu? A zároveň odpočítavam si položku odvodov do ZP, i keď ju čerpám z tohoto príspevku? A posl. otázka: Môžem si dať odpoč.položku i na manžela, ktorý je takisto živnostník, pokiaľ jeho príjem je menší ako odpoč.položka? Vraj sa jeho príjem(ak je menší) odpočíta od odpoč.položky a táto sumu sa uvedie do daň.priznania. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Na manžela môžeš uplatniť nezdanit.časť vo výške tak ako píšeš.
    DP Rakúsko : http://www.porada.sk/t58314-p10-opat...v-rakusku.html prísp. č.100
    Prečítaj celú tému.

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    alencek Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    budem si prvýkrát robiť daň.priznanie a poprosila by som poradiť. Mám živnosť v Rakúsku i na Slovensku. Viem, že pokiaľ v AT nezarobim 11.tis., nepodávam v AT daň.priznanie a u nás je tento príjem vyňatý z daň.priznania. To zn., že ani u nás neplatím z toho daň? Ďalšia otázka: Na podporu podnikania som u nás dostala príspevok od štátu. Započítava sa tento do príjmu? A zároveň odpočítavam si položku odvodov do ZP, i keď ju čerpám z tohoto príspevku? A posl. otázka: Môžem si dať odpoč.položku i na manžela, ktorý je takisto živnostník, pokiaľ jeho príjem je menší ako odpoč.položka? Vraj sa jeho príjem(ak je menší) odpočíta od odpoč.položky a táto sumu sa uvedie do daň.priznania. Ďakujem.
    Ohľadne zdanenia príspevku na podnikanie : je pravda, že ak si uplatňujem pauš.výdavky, tak tento príspevok do DP nedávam. Potom by som nemohla dať ani odpočet na odvody do ZP...
    Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    alencek Pozri príspevok
    Ohľadne zdanenia príspevku na podnikanie : je pravda, že ak si uplatňujem pauš.výdavky, tak tento príspevok do DP nedávam. Potom by som nemohla dať ani odpočet na odvody do ZP...
    Ďakujem
    Nie je to pravda. Príspevok na podnikanie poskytnutý UP v prípade uplatňovania paušalnych výdavkov musíš dať celý do príjmu. A tým pádom aj do DP.

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    Xanti Pozri príspevok
    Nie je to pravda. Príspevok na podnikanie poskytnutý UP v prípade uplatňovania paušalnych výdavkov musíš dať celý do príjmu. A tým pádom aj do DP.
    Ďakujem, XANTI, za odpoveď. Naozaj "nič nie je také zložité, keď má kto poradiť".
    Mohla by si mi prosím odobriť, resp.opraviť nasledovné:
    Do DP si píšem
    +príjmy zo slov. živnosti
    +príjmy z rak. živnosti (tieto sú však vyňaté, t.zn.nepodliehajú dani)
    + príspevok na podnikanie
    - 40% paušál. výdavky
    - odpoč.položka
    - bonus na manžela (v prípade, že má nižší príjem ako je odpoč.pol)
    - živ.poistka
    - odvody do ZP (i keď sú čerpané z príspevku na podnikanie)
    Ďakujem za odpoveď

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    alencek Pozri príspevok
    Ďakujem, XANTI, za odpoveď. Naozaj "nič nie je také zložité, keď má kto poradiť".
    Mohla by si mi prosím odobriť, resp.opraviť nasledovné:
    Do DP si píšem
    +príjmy zo slov. živnosti OK
    +príjmy z rak. živnosti (tieto sú však vyňaté, t.zn.nepodliehajú dani)netuším
    + príspevok na podnikanie OK
    - 40% paušál. výdavky OK
    - odpoč.položka OK
    - bonus na manžela (v prípade, že má nižší príjem ako je odpoč.pol) OK
    - živ.poistka OK do sumy max. 12000 sk
    - odvody do ZP (i keď sú čerpané z príspevku na podnikanie) OK, áno aj ked sú čerpané z dotácie.
    Ďakujem za odpoveď
    Tu rakúsku živnosť príjem netuším, na ostatné Ti pomôže tabuľka z http://www.porada.sk/t118512-pausal-...ml#post1134221 asi som moc nepomohla.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Správne uvádzaš, že podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretej medzi SR a AT sú vyňaté zo zdanenia. Príklad pre zorientovanie sa nájdeš tu http://www.porada.sk/435133-post13.html Je zo staršieho zdaňovacieho obdobia, čísla riadkov si nevšímaj. V DP nezabudni vyplniť aj odd. XIII.
    Dodatok: Ešte som našla od ekopo vzorový príklad pre viac druhov príjmov http://www.porada.sk/t127550-danove-...-vyplnene.html
    Naposledy upravil Marína : 17.01.10 at 22:40

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    Marína Pozri príspevok
    Správne uvádzaš, že podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretej medzi SR a AT sú vyňaté zo zdanenia. Príklad pre zorientovanie sa nájdeš tu http://www.porada.sk/435133-post13.html Je zo staršieho zdaňovacieho obdobia, čísla riadkov si nevšímaj. V DP nezabudni vyplniť aj odd. XIII.
    Dodatok: Ešte som našla od ekopo vzorový príklad pre viac druhov príjmov http://www.porada.sk/t127550-danove-...-vyplnene.html
    Marína, môžem ťa poprosiť, kde mám v DP uviesť príjmy z Rakúska, keď sú vyňaté zo zdanenia?
    A ešte jedna prosba, príspevok na podnikanie sa dáva do DP ako príjem, kde tento? Do príjmu ovplyvňujúceho ZD alebo nie?
    Ďakujem.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    alencek Pozri príspevok
    Marína, môžem ťa poprosiť, kde mám v DP uviesť príjmy z Rakúska, keď sú vyňaté zo zdanenia? Na r. 79
    A ešte jedna prosba, príspevok na podnikanie sa dáva do DP ako príjem, kde tento? Do príjmu ovplyvňujúceho ZD alebo nie? Áno, tak ako ti uviedla Xanti v prísp. 6 - str.3, odd VI. r. 2, stl. 1
    Ďakujem.
    Modrým v texte citátu.

    Dodatok: Ešte som si pozrela tvoje predchádzajúce príspevky. Odvody máš uvedené(odpočítané) až po nezdaniteľných položkách. Tak ešte raz.
    tab. 1 stl. 1 = príjmy SR vrátane príspevku z UPSVaR + príjmy z AT
    tab. 1 stl. 2 = 40% výdavky z už uvedených príjmov + odvody do ZP
    Odvody uvedieš aj pod tabuľkou a zaškrtneš x.
    Naposledy upravil Marína : 26.02.10 at 18:52

    mambi je offline (nepripojený) mambi

    mambi
    prosím odobrite mi to,

    takže príspevok z UP sčítam spolu s mojimi príjmami z podnikania a z toho pauš. výdavky 40% OK?
    Mala som ešte aj príjem na dohodu, kde dan bola vybraná zrážkou par. 43. Príjem z dohody uvediem do par. 5, čiže oddiel V. a tu dan potom v DP na str.8, riadok 99?
    Velmi pekne dakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Správne. Príjmy a daň z dohody nemusíš uvádzať, daň je už vysporiadaná. Viď § 43 Zák. 595/2009 Z.z. a n.p. Uvádzaš len v prípade, ak by vznikal preplatok na dani.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.