Zavrieť

Porady

Odpisovanie auta kupeneho v hotovosti

Chcel by som Vas este raz a pre vsetkych poprosit reagovat na moju otazku. Nasiel som totiz vela prispevkov na tuto temu ale nikde to nie je vysvetlene komplexne.Ide o nasledujuci problem:
V oktobri roku 2005 kupim auto s prislusenstvom ako radio, CD, alarm, sada zimnych pneumatik a diskov atd. Auto kupim v hotovosti.Budem ho odpisovat 4 roky.Auto zaradim do majetku v oktobri 2005.Uctujem v JU.
1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny alebo len pomernu cast rocneho odpisu t. j. za mesiace oktober az december?
2./ Za obstaravaciu cenu mozem povazovat cenu auta vratane vymenovaneho prislusenstva spolu resp. ako to mam urobit aby to tak bolo? Na fakturu mam dat napisat auto vratane prislusenstva?
Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dany123
    Chcel by som Vas este raz a pre vsetkych poprosit reagovat na moju otazku. Nasiel som totiz vela prispevkov na tuto temu ale nikde to nie je vysvetlene komplexne.Ide o nasledujuci problem:
    V oktobri roku 2005 kupim auto s prislusenstvom ako radio, CD, alarm, sada zimnych pneumatik a diskov atd. Auto kupim v hotovosti.Budem ho odpisovat 4 roky.Auto zaradim do majetku v oktobri 2005.Uctujem v JU.
    1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny alebo len pomernu cast rocneho odpisu t. j. za mesiace oktober az december?
    2./ Za obstaravaciu cenu mozem povazovat cenu auta vratane vymenovaneho prislusenstva spolu resp. ako to mam urobit aby to tak bolo? Na fakturu mam dat napisat auto vratane prislusenstva?
    Vdaka.
    Odpisovať sa môže počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na odpisovanie, teda v oktobri-ak sa vtedy začne používať na podnikanie,bude sa o tom účtovať.
    OC:cena auta s príslušenstvom
    Mária M

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Predchádzajúca odpoveď Tweety (odpisovanie počnúc októbrom) sa vzťahuje na účtovné odpisy. Keďže máš JÚ, Tvoja otázka sa vzťahovala zrejme predovšetkým na daňový odpis. Do daňových odpisov si môžeš uplatniť celých 25 % obstarávacej ceny - bez ohľadu na to či auto zaradíš do podnikania v januári alebo decembri príslušného roku. ( V zmysle ustanovení § 26 ZDP sa pomerný daňový odpis prepočítaný na kalendárne mesiace uplatňuje len u majetku prenajatého formou finančného prenájmu, formách, modeloch, šablónach, banských dielach, lomoch....)
    Vstupná cena pre daňové odpisy bude cena auta vrátane vymenovaných doplnkov, na fa ich môžeš aj rozpísať, ale postačí uviesť "auto vrátane príslušenstva".

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Dany123
    1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny.
    Áno ako nepeňažnú operáciu v peňažnom denníku v rámci "uzávierkových operácií". Odpis sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

    Ostatné tak ako v príspevku č. 3

    Odpisovanie auta kupeneho v hotovosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.