Zavrieť

Porady

opravná položka k pohľadávke

nevie mi niekto poradit mam v podvojnom uctovníctve pohladavku vystavena fa 31.12.2006 splatná 14.01.2007 na sumu 474EUR k tejto pohladavke sa nerobila OP v tomto roku chcem vytvorit ktory datum beriem do uvahy 31.12. alebo 14.01. ak by sa bral 14.01.2007 staci mi vytvorit opravnu polozku v roku 2010 na 100% a dat ju do vydavkov v roku 2010 alebo musim robit opravnu polozku uz v roku 2009 poradite mi nikdy som neuctovala OP
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

§ 20
Rezervy a opravné položky


(2) Opravnými položkami, ktorých tvorba je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. f) za podmienok ustanovených týmto zákonom, sú opravné položky k
b) nepremlčaným pohľadávkam (odsek 14),

(14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov, 102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 24 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 36 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.


Takže rozhodujúci je dátum splatnosti, tvorbu OP ale rieši zákon o účtovníctve /napr.§26/ a podľa neho máš tvoriť OP, a nie podľa ZoDP, ten len stanovuje aká tvorba OP je daňovo uznaná.
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Za rok 2008 boli vytvorené OP k pohľad.starším ako 12 mesiacov
20 %, ako 24 mesiacov 50%, teda za rok 2009, keďže neboli uhradené, by sa to malo posunúť časovo o rok, ale musím tvorit
OP v stanovených %? Na pohľadávky staršie ako 36 mesiacov 100%?, alebo si stanovím iné %, keďže ich nechcem odpísať do dových nákladov sa mi dostane veľká suma. Možem až v ďalších
rokoch odpísať pohľadávku a tým aj 391 postupne vynulujem?
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a ked vytvorim opravnu polozku na 100% pri fa neuhradenych dlhsie ako 3 roky ide to do danovych vydavkoch??? lebo aj ja by som tym padom mala velku stratu a to nechcem ako sa to da urobit inak???
0 0
Igor3 Igor3

Igor3 je offline (nepripojený) Igor3

ide to danovych výdavkov
tvorba opravnych položiek a uplatnenie opravnej položky do daňových výdavkov vo výške 100 % menovitej hodnoty pohľadávky, pokiaľ som ju vytvoril vo výške 100% menovitej hodnoty pohľadávky.
Keď som evidoval pohľadávku splatnú 15.12.2007 vo výške 100 000 Sk a vytvoril opravnú položku v roku 2008 vo výške 100 % a doteraz som ju nezahrnul do danovych výdavkov tak ju môžem zaradiť do danovych vydavkov aj v roku 2011 vo výške 100 % menovitej hodnoty pohľadávky.
Naposledy upravil Igor3 : 19.01.10 at 12:04 Dôvod: oprava
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Igor3, to sa pýtaš, alebo konštatuješ, že je to možné. Z čoho vychádzaš?
pohľadávky sú premlčané po 4 rokoch, alebo keď sa odsúhlasujú zostatky
a dĺžnik písomne potvrdí zostatok pohĺadávky z roku 2006, stávajú sa nepremlčané ? do koľkých rokov? Kde si to mám naštudovať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
percentá,ktoré spomínaš, stanovuje zákon o dani z príjmov ako maximálne pre uznanie do daňových výdavkov.
Reálne si povinná vytvoriť OP podľa úsudku vedenia spoločnosti, do akej miery považuje pohľadávku za "stratenú"
takže akpovie, že pravdepodobne nedostane zaplatené napr.10% z ceny (dohodne sa napr. s odberateľom), talk vytvoríš len 10% OP.
0 0
Igor3 Igor3

Igor3 je offline (nepripojený) Igor3

Nepremlčanú pohľadávku zákon bezprostredne spája s právom na jej vymáhanie. Všeobecná premlčacia doba u pohľadávok vzniknutých z obchodných záväzkových vzťahov je štvorročná (§ 397 Obchodného zákonníka) a právo sa premlčuje v tejto lehote, ak neustanovuje zákon pre jednotlivé práva osobitnú premlčaciu dobu (napr. jednoročná premlčacia doba podľa § 399 Obchodného zákonníka). Premlčanie možno oddialiť, pokiaľ dlžník svoj dlh uzná. Obchodný zákonník upravuje uznanie dlhu v § 323. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že ak niekto písomne uzná svoj určitý záväzok, predpokladá sa, že v uznanom rozsahu tento záväzok trvá v dobe uznania. Tieto účinky nastávajú aj v prípade, keď pohľadávka veriteľa bola v dobe uznania už premlčaná. Účinky uznania dlhu podporí tiež čiastočné plnenie záväzku, pokiaľ zároveň dlžník neprehlási, že zvyšok záväzku neuznáva, vrátane platenia úrokov patriacich k tomuto záväzku.

Poznámka
Uznaním záväzku podľa Obchodného zákonníka nedochádza k predĺženie lehoty, ale k jej pretrhnutiu, keď uznaním začína plynúť nová štvorročná premlčacia doba. Podľa § 408 bez ohľadu na iné ustanovenia Obchodného zákonníka skončí premlčacia doba najneskôr po uplynutí 10 rokov odo dňa, keď začala po prvý raz prekluzívna lehota plynúť.

V prípade pohľadávok vzniknutých zo zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka je premlčacia doba trojročná a beží odo dňa, kedy právo mohlo byť vykonané po prvý raz (§ 101 Občianskeho zákonníka). Podľa § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak bolo právo dlžníkom písomne uznané čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo. Ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty. Z § 558 Občianskeho zákonníka vyplýva, že pre platné uznanie občiansko-právneho záväzku sa vyžaduje písomná forma a špecifikácia záväzku čo do dôvodu a výšky. Čiastočné plnenie či iné konkludentné uznanie záväzku nespôsobuje prerušenie premlčacej doby podľa § 110 ods. 1.
Daňovo možno odpísať len nepremlčanú pohľadávku za splnenia podmienok podľa par.19 odsek 2 písmeno h zákona o dani z príjmov.
Pritom podľa Obchodného zákonníka premlčacia lehota je vo všeobecnosti štyri roky. Ak však dlžník písomne uzná svoj záväzok, začína dňom uznania záväzku plynúť nová štvorročná premlčacia lehota.
toto sú citáty z obchodného zákonníka a občianskeho zákonníka, ktoré sa venujú problematike pohľadávok. Tam to možno naštudovať. Rovnako aj v zákone o dani z príjmov napr. par.19 odsek 2 písmeno h
Naposledy upravil Igor3 : 19.01.10 at 07:04 Dôvod: oprava
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

PROSÍM:-)
Mám pohladavku splatnú 09.11.2007 na sumu 1104,39 s DPH. OP sa k nej nerobila. Mám k 31.12.2010 vytvoriť OP alebo ju mám už plne odpísať nakolko bude 36 mesiacov?
- odpíše sa 100% a zaúčt. na 546/311-bude to daňový výdavok?
- ak sa bude robiť OP tak zo sumy sa vyráta v roku 2010-25%-220,88€ (v 2011-55%-552,20€ a v 2012 100%)a zaúčtuje sa to na 547/391? - je to tiež daň. výdavok?ale 547 už nie je v účt. osnove tak kde potom?
-ked sa robí tvorba OP na 547/391 tak na konci ked je už pohľ.na 100% upravená tak sa potom vyradí z účtovníctva na 391/311?
Naposledy upravil Maxinka : 29.11.10 at 11:12
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak splňa všetky podmienky pre tvorbu OP 100% - môžeš ju zúčtovať do daňových nákladov /trvalo odpísať/ bez nutnosti účtovať o OP:
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
ak splňa všetky podmienky pre tvorbu OP 100% - môžeš ju zúčtovať do daňových nákladov /trvalo odpísať/ bez nutnosti účtovať o OP:
Ďakujem:-)
- podmienky ako sú že k 09.11.2010 bude 36 mesiacov?
- účet 546/311
- v DPPO sa bude na nejakom riadku uvádzať táto suma?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, je to vysporiadané, lebo je to daňový náklad.
podmienky - o.i. aj to, že tá pohľadávka bola vo výnosoch /daňových/.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
nie, je to vysporiadané, lebo je to daňový náklad.
podmienky - o.i. aj to, že tá pohľadávka bola vo výnosoch /daňových/.
Ahá - prosím ešte o vysvetlenie ked sa v budúcnosti už budú robiť OP:
- zo sumy sa vyráta k 31.12.2010-20%(v 2011-50%-a v 2012 100%)a zaúčtuje sa to na 547/391? - je to tiež daň. výdavok?
-na konci v r.2012 je OP už 100% upravená tak sa potom vyradí z účtovníctva na 391/311?
Dobre tomu rozumiem?
(ja nemám v účtovnom programe účet 547 - tak neviem teraz či vôbec existuje alebo si ho tam mám sama prihodiť)?
Naposledy upravil Maxinka : 29.11.10 at 12:32 Dôvod: oprava %
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prečo 25, 55 %.niečo mi ušlo?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
prečo 25, 55 %.niečo mi ušlo?
OMYL prepáč - 20% a 50%
Naposledy upravil Maxinka : 29.11.10 at 12:31 Dôvod: oprava
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Maxinka Pozri príspevok
Ahá - prosím ešte o vysvetlenie ked sa v budúcnosti už budú robiť OP:
- zo sumy sa vyráta k 31.12.2010-20%(v 2011-50%-a v 2012 100%)a zaúčtuje sa to na 547/391? - je to tiež daň. výdavok?

Dobre tomu rozumiem?
(ja nemám v účtovnom programe účet 547 - tak neviem teraz či vôbec existuje alebo si ho tam mám sama prihodiť)?
účet 547 si musíš vytvoriť, zrejme si ho doteraz nepotrebovala.
tie = OK, ale musíš vedieť aj doby po splatnosti.
a toto asi chápeš zle
-na konci v r.2012 je OP už 100% upravená tak sa potom vyradí z účtovníctva na 391/311?.tento zápis áno, ak nedôjde k úhrade, neplatí všeobecne.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
-na konci v r.2012 je OP už 100% upravená tak sa potom vyradí z účtovníctva na 391/311?.tento zápis áno, ak nedôjde k úhrade, neplatí všeobecne.
OK všetko si hned ponastavujem
- ak nedôjde k úhrade tak bude tento zápis?
- ak by bola úhrada tak potom bude 391/547 - tá suma ktorú mi zaplatia?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

OK - Kejka si zlato:-) hlavne pre mňa - mne vždy tak super pomôžeš - dakujem.
Nemôžem dať ešte bodík - nabudúce už hádam určite:-))
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ale ešte ma niečo zaujalo?
- ked už odpíšem 546/311 pohľ. a ONI by náhodou zaplatili tak potom čo?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak potom 221/648 daňové výnosy.....
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ĎAKUJEM:-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať