Zavrieť

Porady

Čo s DPH na faktúre z minulého roka

prosím Vás teraz mi prišla faktúra z 2/2009. Je na čiastku 1275,98 + 242,44 DPH. Môžem ju zaúčtovať k 31.12.2009 tak, že DPH dám ako nedaňový výdavok, aby som nemusela podávať dodatočné DP k DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mavax je offline (nepripojený) mavax

    mavax
    ak nie je faktúra opečiatkovaná dátumom z roku 2011, tak ju môžeš kľudne zapísať do došlých faktúr teraz a odpočítať DPH

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Nemusíš podávať dodat. DP, môžeš si to nárokovať v DP za 12/09 resp. 4.Q 09.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    to znamená, že aj keď je faktúra z 04.02.2009, tak ja to nahrám napr. 31.12.2009, s tým že faktúra mi prišla až v tom období a dám to do DPH za 12/2009?

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    a ak v 2010 zistim ze v 2009 novembri chyba jedna faktura, mozem ju dat do 2010?

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Ak ti prišla až v r. 2010 ale až po 25. januári, tak DPH si uplatníš v tom mesiaci, v ktorom ti prišla. Ale ak si ju dostala ešte v r. 2009, alebo do 25.1.2010 a len si ju nazahrnula do daň. priznania r. 2009, tak musíš podať DDP.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Ja som až pri kontrole dokladov zistila , že na dve uhradené zálohove faktúry chýbajú daňové doklady - faktúry na odpočet DPH. Jednu sme od dodávateľa vyžiadali, druhú ešte nemáme. Už s tým druhým dodávateĺom neobchodujeme, tak neviem ,či ju dodá.

    Podnikateľ má odklad DP za rok 2010. Tak to riešim až teraz.
    1. Faktúru zaevidujem na koniec roka 2010 a DPH si môžem odrátať v 2.Q. ? Alebo je nutné dávať opravné DPH - tomu som sa chcela vyhnúť .

    Alebo druhá možnosť : zaúčtujem to celé ( uhradenú zálohu) ako nedaňový výdavok - napr. osobná spotreba ? a vtedy nemusím riešiť DPH .

    ďakujem

    Haira je offline (nepripojený) Haira

    Haira
    Ahojte,
    aj k tejto teme mam otazku, aj ked som toho tu precitala dost, nie som si ista a neviem sa rozhodnut.
    Teraz aktualne mi konatel dodal fakturu z minuleho roka november 2011 (je to prefakturacia sluzieb)
    Minuly rok je uz samozrejme uzavrety. Moja otazka teda znie, mam uplatnit narok na DPH v tomto mesiaci a fakturu bezne zauctovat na 502? Alebo to dat cele ako nedanovy naklad a DPH si neuplatnovat? Radsej by som asi volila druhu moznost (pre istotu), nemam chut sa niekedy v buducnosti dotahovat s DU koli par euram a dalsia vec je, ze realne ta faktura zrejme prisla "niekedy" v novembri, len sa "niekam" zatulala. Ak teda nedanove naklady a neuplatnim DPH na aky ucet? Uctujete niekto v IS Karat? Kto by zasa poradil z tej technickej stranky? dakujem krasne

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Haira Pozri príspevok
    Ahojte,
    aj k tejto teme mam otazku, aj ked som toho tu precitala dost, nie som si ista a neviem sa rozhodnut.
    Teraz aktualne mi konatel dodal fakturu z minuleho roka november 2011 (je to prefakturacia sluzieb)
    Minuly rok je uz samozrejme uzavrety. Moja otazka teda znie, mam uplatnit narok na DPH v tomto mesiaci a fakturu bezne zauctovat na 502? Alebo to dat cele ako nedanovy naklad a DPH si neuplatnovat? Radsej by som asi volila druhu moznost (pre istotu), nemam chut sa niekedy v buducnosti dotahovat s DU koli par euram a dalsia vec je, ze realne ta faktura zrejme prisla "niekedy" v novembri, len sa "niekam" zatulala. Ak teda nedanove naklady a neuplatnim DPH na aky ucet? Uctujete niekto v IS Karat? Kto by zasa poradil z tej technickej stranky? dakujem krasne
    AK tá faktúra vo firme bola už minulý rok, nárok na odpočet dph teraz už je možný jedine len cez DDP.

    Haira je offline (nepripojený) Haira

    Haira
    oki, super, dakujem za cenne rady naslednu dalsiu prefakturaciu resp fakturaciu sluzieb mozem s kludnym svedomim urobit teraz a prilozit si ako podklad tu fakturu z minuleho roka?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Haira Pozri príspevok
    oki, super, dakujem za cenne rady naslednu dalsiu prefakturaciu resp fakturaciu sluzieb mozem s kludnym svedomim urobit teraz a prilozit si ako podklad tu fakturu z minuleho roka?
    Áno.

    zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

    zuzzkaa
    dobrý deň,
    prosím Vás dostala som faktúru za energiu. Jednu zálohu som platila v minulom roku ale DPH som si v tom roku neuplatnila, urobila som si iba rezervu na energie a na tú DPH som zabudla. Môžem si teda odpočítať túto DPH?
    Prepáčte za otravovanie.

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    na DPH rezervu netvoríš, to si urobila dobre. A keď si faktúru dostala teraz, so zdaniteľným plnemím tohto roku, tak si DPH vyžiadaš celú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.