Zavrieť

Porady

vyradenie automobilu

účtujem v JU,neplatca DPH,v r.1999 som zobrala OA na leasing,v.2001 som ho doplatila,všetko bolo v poriadku.
Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň.Chcela by som auto vyradiť z obchodného majetku firmy,čo mám urobiť,mám ho ísť niekde odhlásiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    balunka Pozri príspevok
    účtujem v JU,neplatca DPH,v r.1999 som zobrala OA na leasing,v.2001 som ho doplatila,všetko bolo v poriadku.
    Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň.Chcela by som auto vyradiť z obchodného majetku firmy,čo mám urobiť,mám ho ísť niekde odhlásiť?
    To, že uplatňuješ paušálne výdavky Ťa nezbavuje povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    babi2 Pozri príspevok
    To, že uplatňuješ paušálne výdavky Ťa nezbavuje povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.
    ale ja si predsa nedávam výdavky spojené s prevádzkou auta do nákladov,nemám nahlásené auto na DU,tak prečo by som mala platiť cestnú daň?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Súhlasím s babi2, daň z MV si povinná zaplatiť z titulu využívania automobilu na podnikanie. Alebo ho vôbec nepoužívaš?

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    Evanka Pozri príspevok
    Súhlasím s babi2, daň z MV si povinná zaplatiť z titulu využívania automobilu na podnikanie. Alebo ho vôbec nepoužívaš?
    ja ho už vôbec nepoužívam na podnikateľské účely a preto ho chcem vyradiť z majetku firmy ale neviem ako

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Doplním:
    Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Ty FO a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba. Auto vyradíš z knihy hmotného majetku a prestaneš ho evidovať v obchodnom majetku.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    balunka Pozri príspevok
    ale ja si predsa nedávam výdavky spojené s prevádzkou auta do nákladov,nemám nahlásené auto na DU,tak prečo by som mala platiť cestnú daň?
    Na základe tejto Tvojej vety,Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň, mi vyšlo že si myslíš že keď sa uplatňujú paušálne výdavky, nie je povinnosť platiť daň z MV. Nikdy si ho nemala prihlásené na DÚ? Prikladám súbor DRSR, kde je na 1. strane otázka o paušálnych výdavkoch a dani z MV
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...a/otod2009.pdf

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    Evanka Pozri príspevok
    Doplním:
    Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Ty FO a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba. Auto vyradíš z knihy hmotného majetku a prestaneš ho evidovať v obchodnom majetku.
    ale vo veľkom technickom preukaze je ako držiteľ vozidla napísané meno,ale namiesto rodného čísla je tam napísané IČO,preto neviem čo s tým,ja som ho z majetku už vyradila,len neviem či to ešte mám niekde hlásiť

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    babi2 Pozri príspevok
    Na základe tejto Tvojej vety,Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň, mi vyšlo že si myslíš že keď sa uplatňujú paušálne výdavky, nie je povinnosť platiť daň z MV. Nikdy si ho nemala prihlásené na DÚ? Prikladám súbor DRSR, kde je na 1. strane otázka o paušálnych výdavkoch a dani z MV
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...a/otod2009.pdf
    Ďakujem
    ja som sa asi zle vyjadrila

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?
    No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
    Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??

    ďakujem pekne

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?
    No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
    Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??

    ďakujem pekne
    posúvam

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Dobrý deň prajem poraďáci
    prosím Vás,ako sa postupuje na polícii-ked sa podnikateľ rozhodne vyradiť automobil z podnikania,a preradiť ho na súkromné účely?
    v techn.preukaze je zapísaný on-živnostník-ale aj s dodatkom obchodného mena
    ako sa to prepisuje na polícii ? výmaz staré údaje, tj.meno,priezvisko,obchodné meno,a zápis nové údaje: meno,priezvisko,rodné číslo.?
    ďakujem moc za radu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?.............áno treba poslať na DU oznámenie do 30 dní
    No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
    Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??
    ďakujem pekne
    cestnú daň.........správne DMV=daň z motorových vozidiel
    My máme v podnikaní ...............kto je to "my" ?
    vozík bude používať SZČO...............vozík bude používať občan, nie SZČO
    samozrejme ak je vozík vyradený, môže ho používať len mimo podnikania
    po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,........môže, prečo nie. kedykoľvek, stačí poslať zasa oznámenie na DU o zmene
    ani ďalej predaj - do 5 rokov??
    .môže, prečo nie? Akurát príjem zdaní.


    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem poraďáci
    prosím Vás,ako sa postupuje na polícii-ked sa podnikateľ rozhodne vyradiť automobil z podnikania,a preradiť ho na súkromné účely?
    v techn.preukaze je zapísaný on-živnostník-ale aj s dodatkom obchodného mena
    ako sa to prepisuje na polícii ? výmaz staré údaje, tj.meno,priezvisko,obchodné meno,a zápis nové údaje: meno,priezvisko,rodné číslo.?
    ďakujem moc za radu
    Dá si zapísať zmenu na DI - tlačivo o zmene. Chcú aj pri zmene vidieť auto, aspoň u mňa to tak bolo.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    balunka Pozri príspevok
    ale vo veľkom technickom preukaze je ako držiteľ vozidla napísané meno,ale namiesto rodného čísla je tam napísané IČO,preto neviem čo s tým,ja som ho z majetku už vyradila,len neviem či to ešte mám niekde hlásiť
    Už pri skončení leasingu Ti vznikla povinnosť nechať prepísať vozidlo, ktorého majiteľom bola leasingovka, na seba. Vtedy si mohla využiť situáciu a prepis vykonať na seba ako FO. Leasingovka pri ukončení leasingu Ti predsa musela dať splnomocnenie na vykonanie tohto prepisu.
    Takže rýchlo treba ísť na DI polície a prepis uskutočniť. Stojí to tuším 33,50 €. Treba si na to priniesť kolky, niektoré DI berú aj hotovosť. Treba si to zistiť, lebo neviem kde máš auto registrované.
    Od konca leasingu je už 10 rokov, tak je možné, že z toho bude aj pokuta. Záleží od prístupu policajta.
    Naposledy upravil DušanČ : 20.02.11 at 07:56

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    KEJKA Pozri príspevok
    Dá si zapísať zmenu na DI - tlačivo o zmene. Chcú aj pri zmene vidieť auto, aspoň u mňa to tak bolo.
    ďakujem pekne za pomoc Kejka
    čo to je prosím DI?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tibor1000 Pozri príspevok
    ďakujem pekne za pomoc Kejka
    čo to je prosím DI?
    Dopravný inšpektorát nie, či?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.