Zavrieť

Porady

prepočet ku koncu roka

Ahojte. Evidujeme neuhradené fa z ČR. Ku 31.12. prepočítavam kurzom ECB z 31.12.? Takto prepočítanú fa prenesiem do nového roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Prenesieš zostatok tak ako je a k neuhradenej sume urobíš kurzové rozdiely v kurze k 31.12.2009

    v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

    v.balogova
    Záväzky a pohľadávky v cudzej mene neuhradené prepočítam kurzom k 31.12. , a ako to zaúčtujem? Používajú sa ešte 386 a 387? Alebo rovno na kurzovú stratu - zisk voči 311,321 a urobiť aj zápis v knihe pohľadávok a záväzkov? A v ďalšom roku pri ich úhrade už počítam s tou novou sumou, ktorá mi vyšla k 31.12. Akosi sa z toho neviem vysomáriť.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    v.balogova Pozri príspevok
    Záväzky a pohľadávky v cudzej mene neuhradené prepočítam kurzom k 31.12. , a ako to zaúčtujem? Používajú sa ešte 386 a 387? Alebo rovno na kurzovú stratu - zisk voči 311,321 a urobiť aj zápis v knihe pohľadávok a záväzkov? A v ďalšom roku pri ich úhrade už počítam s tou novou sumou, ktorá mi vyšla k 31.12. Akosi sa z toho neviem vysomáriť.
    Priamo na kurzový zisk, alebo kurzovú stratu, do nákladov a výnosov, súvzťažne s tým účtom, kde je účtovaný záväzok alebo pohľadávka. Pri úhrade sa použije platný kurz ECB ( z predošlého pracovného dňa) pre menu,v ktorej je pohľadávka .
    ( Ak mám uhradiť 20 000,- CZK, prepočítam platným kurzom 20 000,- CZK a rozdiel bude znovu kurzový zisk alebo strata.
    Naposledy upravil Dav : 08.03.10 at 18:19 Dôvod: preklep

    v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

    v.balogova
    Dav Pozri príspevok
    Priamo na kurzový zisk, alebo kurzovú stratu, do nákladov a výnosov, súvzťažne s tým účtom, kde je účtovaný záväzok alebo pohľadávka. Pri úhrade sa použije platný kurz ECB ( z predošlého pracovného dňa) pre menu,v ktorej je pohľadávka .
    ( Ak mám uhradiť 20 000,- CZK, prepočítam platným kurzom 20 000,- CZK a rozdiel bude znovu kurzový zisk alebo strata.
    A zapíšem ten kurzový rozdiel aj do knihy záväzkov a pohľadávok?

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    v.balogova Pozri príspevok
    A zapíšem ten kurzový rozdiel aj do knihy záväzkov a pohľadávok?
    Programy, ktoré poznám, priamo v knihe pohľadávok a záväzkov kurzový rozdiel počítajú a odtiaľ sa KR zaúčtuje do Denníka.
    Hodnota môjho záväzku-pohľadávky - sa podľa platných postupov účtovania zmení , precení k 31.12.

    v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

    v.balogova
    Dav Pozri príspevok
    Programy, ktoré poznám, priamo v knihe pohľadávok a záväzkov kurzový rozdiel počítajú a odtiaľ sa KR zaúčtuje do Denníka.
    Hodnota môjho záväzku-pohľadávky - sa podľa platných postupov účtovania zmení , precení k 31.12.
    Áno, tak mi to urobil MRP, len som si nebola istá či je to správne. Ďakujem.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    v.balogova Pozri príspevok
    Áno, tak mi to urobil MRP, len som si nebola istá či je to správne. Ďakujem.
    Správne. MRP má na svojej stránke v sekcii FAQ vysvetlený postup účtovania kurzových rozdielov http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/Fa...aspx?cislo=142

    leony je offline (nepripojený) leony

    leony
    Dobrý den,
    prosím Vas vedel by mi niekto pomoct? pri Učtovnej uzavierke valutovej pokladne CZK v Alfe mi vychádza kurzový rozdiel-zisk - 38 960,82. a pritom mam vo Valutovej pokladni 4,10CZK. Všetky zavazky mam uhradene. E ešte sa mi o tuto sumu zvýšil aj stav v pokladni!! Nerozumieme tomu.

    tanusik je offline (nepripojený) tanusik

    tanusik
    Ahojte,
    potrebovala by som odsúhlasiť takúto vec:
    v r.08 som 2x uhradila fakt.zahranič.dodávateľovi. Prvou úhradou som si teda vyrovnala záväzok. Druhú úhradu som ale tiež účtovala ako 321xxx/221 s kurzovým rozdielom-ziskom 321xxx/663 (čiže na 321xxx na strane MD mám tu fakturovanú čiastku). Na konci roka som ten preplatok prekurzovala k 31.12. ale k tej úhrade (čiže som robila kurz.rozd. ku dňu preplatku). A teraz rozmýšľam či som tú druhú úhradu nemala naúčtovať radšej na 315 bez zaúčtov. kurzového rozdielu. Čiže účtovanie v deň druhej úhrady malo byť:
    315xxx/221 211339 HUF, kurz v deň úhr. 11,263 HUF/Sk
    a potom k 31.12.08 - kurzom 11,316 HUF/Sk zaúčtovať kurz.rozdiel.
    Nedá sa to opraviť nasledovne v r.09 (cez nejaký interný doklad):
    315xxx/321xxx ...211339 huf, kurz 11,263+kurz rozdiel k 31.12.08 (pôvodne zaúčtovaný ako 321xxx/663)
    428/321xxx ....zúčtovanie sumy, kt.som účtovala na účet 663 v roku 2008 pri tej druhej úhrade.
    Neviem, či Vám toto tu bude jasné...ale skúste mi to odobriť, alebo namietať...ďakujem...za každú radu..

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Domnievam sa, že tá druhá úhrada v r.2008 už nemala ísť na účet 321 - ten bol v podstate vyrovnaný
    Druhá platba už bola "akoby" preddavok - účtovala by som na účet 314, ktorý ku 31.12 nepodlieha výpočtu kurzových rozdielov.

    V r. 2009 sa môže táto chyba opraviť ako oprava nevýznamných chýb minulých účtovných období.
    - vystornuješ pôvodný zápis
    - naúčtuješ nový zápis (použi účet 314)

    Keďže v r. 2008 bolo vo výnosoch viac ako malo byť, môžeš využiť v r. 2009 ustanovenie §17, odst. 31 (v r.2010 -odst.29) a nemusíš z toho titulu podavať DDP za r. 2008 a v r. 2009 tiež nebudeš z toho titulu upravovať výsledok hospodárenia.

    Viac je to rozoberané v tejto téme:
    http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html

    tanusik je offline (nepripojený) tanusik

    tanusik
    Ďakujem Azla za radu...
    trocha ma poplietol pán na telefonickom poradenstve, bo on kázal zaúčtovať to na 315, s tým že to podlieha prekurzovaniu....lenže teraz rozmýšľam, či môžem vystornovať pôvodný zápis, keď to pôvodne bolo účtované ako
    321/221
    321/663
    účet 221 nemôžem stornovať, bo mi potom nebude sedieť účet 221 podľa KZ na bank. výpise...
    zápis 321/663 .... by sa dal vystornovať
    a keď by sa urobil zápis hneď ...314/321 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.