Zavrieť

Porady

Krádež tovaru-inventúrne manko

Prosím Vás pekne poraďte nám v 11/2009 sme mali kráde� tovaru v predajni,bola vykonaná inventúra ,kde bolo vykázané manko. Kráde� bola nahlásená na políciu, ale boteraz sme nedostali �iadnu správu z polície a potrebujeme zaučtova� manko, hlavne kvoli DPH.Velmi pekne ďakujem Viera
Naposledy upravil Dav : 11.09.10 at 15:56
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Určite nájdete aj iný výklad pojmu krádež, ja som narýchlo našla takýto:
    Druhým pojmovým znakom krádeže je tzv. prisvojenie si cudzej veci, čiže získanie možnosti trvalej dispozície s vecou, teda vylúčenie doterajšieho vlastníka alebo faktického držiteľa veci z jej držby, užívania a zaobchádzania s vecou. Pojem trvalé pritom neznamená len navždy, ale aj na dobu neurčitú, do času, kým sa daná osoba nerozhodne s vecou naložiť inak (napríklad darovať ju, opustiť ju, vrátiť majiteľovi, atď.) alebo kým jej ju neodnímu príslušné orgány.6
    Podľa ustanovenia § 130 ods. 4 TZ prisvojením veci sa na účely tohto zákona rozumie odňatie veci vlastníkovi alebo inej osobe, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou nakladať ako s vlastnou. Táto definícia prisvojenia si veci zahŕňa aj tretí pojmový znak krádeže, ktorým je neoprávnenosť, t.j. nakladanie s vecou bez výslovného alebo inak prejaveného súhlasu osoby, ktorá je oprávnená tento súhlas udeliť.
    Z právneho hľadiska môžeme krádež ako spoločenský javy považovať buď za priestupok postihnuteľný v administratívnom konaní, alebo za trestný čin stíhateľný v rámci trestného konania, či civilný delikt, v dôsledku ktorého dotknutej osobe vznikajú rôzne práva, napr. požadovať vrátenie ukradnutej veci, náhradu škody.



    Ide totiž o to, že manko sa nechápe ako krádež a potom neni dôvod vracať daň.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Z o DPH:

    53/(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    sabová1 Pozri príspevok
    a potrebujeme zaučtova manko, hlavne kvoli DPH.
    krádež tovaru -manko na tovare ......... 549/132
    odvod Dph z krádeže..........................549/343

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no nakradol - teda vlastne v nulových, nie? :-)
    jemu je jedno v akých cenách, aj ked predá pod vašu nákupnú bude mať zisk.
    Inak neviem, ako bude polícia preverovať tie ceny, ak tam dáš predajné, akurát si zvýšiš DPH na výstupe a čo z toho bude šéf mať, ked aj tak páchateľ je neznámy?
    Tie nákupné pre objektívne vyčíslenie škody tiež nie je úplne správna úvaha z mojej strany, treba tam pripočítať režijné náklady - napr. nájomné za sklad, mzdy skladníka apod. Ved tou predajnou cenou by sa dosiahol zisk=marža, z ktorej by sa tieto druhotné náklady vykryli.
    Ja som odpoveďou sledovala takýto prípad ako poistnú udalosť, kedy poisťovňa môže preverovať ceny = žiadať faktúry o nákupe ukradnutého tovaru.
    Záver - myslím si, že vyčísliť škodu nie je úplne jednoznačné, čo tam dať, treba sa nad tým zamyslieť a aj nad spôsobom ako výšku škody obhájiš v prípade kontroly. Takže je potrebná nejaká kalkulácia.

    LUBY je offline (nepripojený) LUBY

    konateľka LUBY
    Dobry den, ja mam manko na sklade, ale zrejme chybnym vyskladnenim, je tam vsak take mnozstvo pohybov, ze kontrolovat to po dokladoch je skoro nemozne, predpokladam, ze sa to taha z viacerych rokov, lebo nebola robena poriadna inventura:
    zauctujem to
    549 nedanovy/132
    a 549/343 ?
    Dakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    LUBY Pozri príspevok
    Dobry den, ja mam manko na sklade, ale zrejme chybnym vyskladnenim, je tam vsak take mnozstvo pohybov, ze kontrolovat to po dokladoch je skoro nemozne, predpokladam, ze sa to taha z viacerych rokov, lebo nebola robena poriadna inventura:
    zauctujem to
    549 nedanovy/132
    a 549/343 ?
    Dakujem
    Ak je manko z dôvodu chybného vyskladnenia (vydá 5 namiesto 4 )alebo zámena (vydá drahší tovar namieto lacnejšieho), toto by som posúdila ako
    549/132 bez odvodu Dph.
    Tovar chýba, ale nebol ukradnutý. Toto by som pod §53 nedávala. (v praxi to tak používam)
    Ak bola krádež (vlamanie a pod. , mám zápis polície ...vtedy odvádzam Dph).
    Naposledy upravil azla : 27.03.10 at 07:54

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ahojte, prosím vás, vykradli nám predajnu a policajti chcú vyčíslit škodu.. neviem, či v nákupných cenách, či predajných...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v nákupných plus DPH, lebo DPH musíš odviesť, ak si si ju odpočítavala.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Ďakujem Kejka, myslela som si, len šéf to chce v predajných, tak som si to radšej overila.. inak je to podla mňa nespravodlivé, lebo nakradol si vlastne v NC, čo sa mu oplatilo, zlodejiskovi...

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Kejka, páchatel je známy, pristihli ho, ale čast lupu už bol preč.. tie NC som myslela tak, že ked my dáme škodu v NC, on to tak bude aj hradit..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v takom prípade by som dala predajné ceny, alebo nejaké priemerné predajné ceny, ak zvyknete dať napr. množstevné rabaty :-), odviedla DPH a žiadala náhradu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.