Zavrieť

Porady

DPH a dotácie

Ahojte! Potrebujem poradit. Platca DPH prijal statnu dotaciu z polnohospodarskej platobnej agentury. Dotacia nevstupuje do DPH? Kde je to uvedene v zakone? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Tu:

    § 2
    Predmet dane


    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.

    Otázka:
    Je dotácia tovarom?
    Je dotácia službou?

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
    A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    certik Pozri príspevok
    Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
    A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?
    Prvú časť otázky - v tej už mám jasno, ale trápi má tá DPH. Myslím si však, že nárok na odpočet je, pretože to nebolo použité na plnenia oslobodené, ktorým dotácia nie je. Môže mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Dotácia nemá žiaden vplyv ani súvis s DPH, na vstupe normálne uplatníš DPH z tovaru prípadne služieb na ktoré predmetná dotácia bola poskytnutá.

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    certik Pozri príspevok
    Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
    A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?
    Pri účtovaní dotácií v PU je dôležité rozlišovať či je smerovaná do prevádzky alebo je investičného charakteru.Zvyčajne sa o nej účtuje na základe podpísanej zmluvy s PPA , pripísanie finančnej čiastky na účet je druhoradé.Ak sa jedná o dotáciu do prevádzky účtuje sa celá čiastka do výnosov. Ak sa jedná o dotáciu prevádzkového charakteru, rozpúšťa sa postupne.

    JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

    JanaKop
    Chcem sa opýtať ako je to s platením dane z dotácie? Podľa môjho názoru ju normálne zahrniem do výnosov a teda daň zaplatím v daňovom priznaní PO.
    Naša firma totiž dostala od Univerzity dotáciu na usporiadanie športového podujatia a keď som sa radila s jednou účtovníčkou tak tá vravela, že zálezí v akej výške bola dotácia poskytnutá, že do nejakej výšky sa daň neplatí?

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    Platca DPH chce kúpiť stroj od maďarského dodávateľa,tiež platcu DPH na krorý dostane príspevok z eurofondov.
    Faktúra príde bez DPH.
    Za normálnych okolnosti by som sumu DPH priznala a zároveň uplatnila v DPH priznaní za príslušný mesiac.
    V tomto prípade ale odvediem plnú výšku DPH a uplatniť si môžem len pomernú časť,podľa % kolko hradila spoločnosť a kolko bola dotácia?

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    SAIVI Pozri príspevok
    Platca DPH chce kúpiť stroj od maďarského dodávateľa,tiež platcu DPH na krorý dostane príspevok z eurofondov.
    Faktúra príde bez DPH.
    Za normálnych okolnosti by som sumu DPH priznala a zároveň uplatnila v DPH priznaní za príslušný mesiac.
    V tomto prípade ale odvediem plnú výšku DPH a uplatniť si môžem len pomernú časť,podľa % kolko hradila spoločnosť a kolko bola dotácia?

    ..alebo odvádzame DPH len z čiastky ktorú platila za stroj spoločnosť a v tej istej výške si ju zároveň aj uplatníme (samozdanenie s výsledkom 0 )

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    SAIVI Pozri príspevok
    ..alebo odvádzame DPH len z čiastky ktorú platila za stroj spoločnosť a v tej istej výške si ju zároveň aj uplatníme (samozdanenie s výsledkom 0 )
    posúvam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.