Zavrieť

Porady

danove priznanie dobrovolne nezamestnany

moze si dobrovolne nezamestnany, teda ten co si plati zdravotne odvody zahrnut tieto odvody do danoveho priznania?

priklad, pol roka je student a brigaduje na dohody, 3 mesiace je dobrovolne nezamestnany a popritom ma dohody. za ten cas co je dobrovolne nezamestnany plati zdravotne poistenie do zdravotky

moze si pri vypisovani danoveho priznania tieto odvody zahrnut?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno , zaplatené odvody na ZP môže zahrnúť do DP a znižujú základ dane.
0 0
statue1 statue1

statue1 je offline (nepripojený) statue1

Dajú sa odrátať aj dobrovoľné poistenia v nezamestanosti a nemocenské poistenie dobrovoľne nezamestnanej osoby?
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
janka a danka janka a danka

janka a danka je offline (nepripojený) janka a danka

Andyke Pozri príspevok
Áno , zaplatené odvody na ZP môže zahrnúť do DP a znižujú základ dane.
vyda mi k tomu ZP nejaky doklad?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pokiaľ si platila pošt.poukážkou, tak treba ich ofotiť .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janka a danka Pozri príspevok
moze si dobrovolne nezamestnany, teda ten co si plati zdravotne odvody zahrnut tieto odvody do danoveho priznania?

priklad, pol roka je student a brigaduje na dohody, 3 mesiace je dobrovolne nezamestnany a popritom ma dohody. za ten cas co je dobrovolne nezamestnany plati zdravotne poistenie do zdravotky

moze si pri vypisovani danoveho priznania tieto odvody zahrnut?
Aká je výška príjmu na dohodu ? Mal zrazenú daň ?
0 0
janka a danka janka a danka

janka a danka je offline (nepripojený) janka a danka

veronikasad Pozri príspevok
Aká je výška príjmu na dohodu ? Mal zrazenú daň ?
zalezi na vyske? dan bola zrazena
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

janka a danka Pozri príspevok
zalezi na vyske? dan bola zrazena
ak bola nejaká zrazená daň, oplatí sa podať DP, pretože pri uplatnení nezdaniteľnej časti by ti mal vyjsť preplatok, ktorý ti daňový úrad vráti .....
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Je povinnosťou súčasného zamestnávateľa vykonať zamestnancovi ročné zúčtovanie dane ak bol časť roku 2009 dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody sám?
0 0
Eva R Eva R

Eva R je offline (nepripojený) Eva R

Na ktorom riadku DP B treba uviesť sumu odvodov do ZP ako dobr. nezamestnaný?
Ďakujem
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Je povinnosťou súčasného zamestnávateľa vykonať zamestnancovi ročné zúčtovanie dane ak bol časť roku 2009 dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody sám?
Ak zamestnanec požiadal zamestnávateľa do 15.2.2010 o RZD a iné príjmy nemal, zamestnávateľ je povinný urobiť RZD za predpokladu, že aj v minulom roku bol jeho zamestnávateľom.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

do ktorého riadku v DP "A" uvádzame výšku zaplateného poistného na DNP a DPvNZ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

r. 33A a v IX. ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vy som vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného
2 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

a v žiadosti o vykonanie ... sa to uvedie kam? ( ak žiada zamestnanec zamestnávateľa )
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

JanaGT, asi nikde. Zamestnávateľ to nemôže zohľadniť v ročnom zúčtovaní. Zamestnanec by si mal podať daňové priznanie sám, ak si chce znížiť základ dane o zaplatené poistné. (S týmto názorom som sa stretla aj v odborných článkoch).

§ 38 Ročné zúčtovanie

(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, ktorého vzor určí ministerstvo.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 na základe údajov o zdaniteľnej mzde (§ 35 ods. 1), ktoré je povinný viesť podľa tohto zákona (§ 39), dokladov preukazujúcich úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) nárok na zníženie základu dane a na daňový bonus a potvrdení o úhrne zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň a zrazenej dani, ak zamestnanec použije postup podľa § 43 ods. 7, z týchto príjmov, o nedoplatku dane z nepeňažných zdaniteľných príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Platím si DPvN. Platím ho cez účet a bankové výpisy nemienim pre daňový úrad prefocovať. Vydá mi SP doklad o zaplatenom poistnom?

Z poučenia k daňovému priznaniu typ A:

Riadok č. 78 - uvádza sa počet príloh, ktoré sa prikladajú k priznaniu typ A. Povinnou prílohou priznania typ A sú kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň a o nedoplatku dane z nepeňažných príjmov podľa § 5 zákona, z ktorých zamestnávateľ nemohol vykonať zrážku podľa § 35 ods. 3 písm. a) zákona, ktoré v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva priznanie, plynuli daňovníkovi zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí, o zaplatenom povinnom poistnom a príspevkoch, tiež aj potvrdenie o zaplatenom poistnom v zahraničí, ktoré je rovnakého druhu ako povinné poistné na území Slovenskej republiky a ktoré je povinný platiť zamestnanec podľa osobitných predpisov (zdravotné poistenie, sociálne poistenie - § 5 ods. 8 zákona), o daňovom bonuse.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zamestnávateľ môže aj pri RZD prihliadať na dobrovoľne platené poistné.
Citujem :
Zákonom o dani z príjmov nie je obmedzená výška uplatnenia výdavku u zamestnanca, t.j. poistného a príspevkov. Ak sa neuplatní dobrovoľne platené poistné u zamestnanca počas kalendárneho roka z dôvodu nepreukázania nároku, resp. nízkych alebo žiadnych príjmov, potom sa dodatočne uplatní u zamestnanca v ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania
Pozri pokyn DRSR: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp5ods8.rtf
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Andyke, odkaz je nefunkčný. Dopĺňam: našla som to podľa tvojho odkazu a tento "môj" funguje Je to pre mňa záhada.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp5ods8.rtf
Naposledy upravil Llívia : 18.01.11 at 20:09
0 0
janullika janullika

janullika je offline (nepripojený) janullika

Dobry, potrebujem poradit.Kam podat danove priznanie ked som bola v roku 2010 4 mesiace na materskej a 8 mesiacov som bola zamestnana. Teraz od noveho roka som nezamestnana tak neviem ako dalej. Predtym som bola vzdy zamestnana tak to robil zamestnavatel a pocas materskej som to davala muzovi do roboty. Dakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

janullika Pozri príspevok
Dobry, potrebujem poradit.Kam podat danove priznanie ked som bola v roku 2010 4 mesiace na materskej a 8 mesiacov som bola zamestnana. Teraz od noveho roka som nezamestnana tak neviem ako dalej. Predtym som bola vzdy zamestnana tak to robil zamestnavatel a pocas materskej som to davala muzovi do roboty. Dakujem
môže ti posledný zamestnávateľ urobiť RZD, ak ho o to požiadaš písomne do 15.2.2011 je povinný ti ho urobiť, alebo vystvaí ti Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, vyplníš DP typ A a podáš na Daňovom úrade podľa trvalého pobytu, potvrdenie o príjme je príloha k DP
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ked si teraz nezamestnaná, môžeš požiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie.
alebo si urob DP sama -ale v takom prípade si musíš vyžiadať Potvrdenie o príjme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať