Zavrieť

Porady

Základ dane z príjmu (FO) - definícia a nezdaniteľné minimum

Ahojte,
chcel by som si ujasniť 1 vec:
Pod pojmom základ dane FO (zamestnanec = prijmy iba zo zavislej cinnosti) na ucely vypracovanie DzP za rok 2009 rozumieme: sumu prijmov znizenu o povinne odvody a poistne (13,4%)? alebo iba sumu prijmov za rok? Ide mi o to, aby som vedel, ktoru sumu mam porovnat zo sumou 17.892 € (100x nasobok zivotneho minima platneho k 01.01.2009) pre ucely zistenia, ci mam narok na odpocitanie nezdanitelnej casti na danovnika v plnej vyske, alebo si budem nezdanitelne minimum kratit...Podla mna je spravna prva moznost, a teda porovnava sa suma prijmy minus odvody a poistne...
Dakujem za pomoc & pekny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    wikino Pozri príspevok
    to: Krakonoš

    Ja som nasiel ine cisla:
    "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

    Ak je základ dane: je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

    Praktická rada: Za platné životné minimum sa považuje životné minimum platné k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. K úprave sumy životného minima dochádza pravidelne k 1. júlu bežného kalendárneho roka a upravená suma životného minima sa začne používať na účely určenia nezdaniteľnej časti základu dane vždy od 1. januára nasledujúceho roka a platí až do konca tohto roka."
    Prečo nehľadáš tam kde máš? T.j. v platnom ZoDP.

    Pozri konkrétne § 52g ods. 1 a § 52h ods. 13

    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...010-a.html#52h
    Naposledy upravil Aljok : 21.01.10 at 14:26 Dôvod: preklep

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Základ dane zamestnanca je definovaný v paragrafe 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Zhruba: základ dane je príjem zo zamestnania znížený o poistné.

    Pre rok 2009 sa odpočitateľná položka určí podľa paragrafu 52g ods. 1 zákona 60-2009. Je to 86- násobok životného minima.

    (1) Na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane sa na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži takto:
    a) ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
    1.sa rovná alebo je nižší ako 86-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 22,5-násobku sumy platného životného minima,
    je vyšší ako 86-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule

    wikino je offline (nepripojený) wikino

    wikino
    to: Krakonoš

    Ja som nasiel ine cisla:
    "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

    Ak je základ dane: je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

    Praktická rada: Za platné životné minimum sa považuje životné minimum platné k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. K úprave sumy životného minima dochádza pravidelne k 1. júlu bežného kalendárneho roka a upravená suma životného minima sa začne používať na účely určenia nezdaniteľnej časti základu dane vždy od 1. januára nasledujúceho roka a platí až do konca tohto roka."

    Základ dane z príjmu (FO) - definícia a nezdaniteľné minimum

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.