Zavrieť

Porady

Ukončenie leasingu 4 mesiace pred skončením-totálka

Zdravím všetkých poraďákov a chcem poprosiť o radu, pretože som tu odpoveď na svoj problém nenašla.
Leasing na úžitkové motorové vozidlo začal 4/2006, mal trvať 48 mesiacov. 31.12.2009 (po 44 mesiacoch) ukončila leasingovka leasing z dôvodu totálky. Auto bolo však opravené a jazdí ďalej. Chcem sa opýtať na účtovanie a dopad na daň z príjmov.
Môj názor na účtovanie je nasledovný:

1. Dobropis od leasingovky na zvýšenú splátku vopred (zrejme alikvótna čiastka, pôvodná bola 5 880+DPH):
490,- 474/474
k tomu DPH 93,10 474/343

2. Predajná cena vraku 33,19 ???/474
k tomu DPH 6,31 343/474

3. Predpis poisťovne uhradený leasingovke 10 024,64 378/648

4. Zápočet náhrady od poisťovne s leasingom 10 024,64 474/378

5. Preúčtovanie zostatku leasingu zo 474 (zostatok na MD, vznikol preplatok) 6 996,71 325/474 (tým sa mi 474 vynuluje)

6. Prijatý preplatok od leasingovky v 1/2010 6 996,71 221/325

Chcela by som vedieť Váš názor a ešte poradiť, ako naúčtovať tú predajnú cenu vraku a čo so zostatkovou cenou a odpismi. Ak urobím odpisy k 31.12. podľa leasingu (keďže dovtedy trval), budem mať k 31.12. zostatkovú cenu 3 022,64, prípadne + predajná cena vraku. Auto bolo odpisované v zmysle leasingu od 4/2006 a malo byť odpisované ešte 4 mesiace, do 4/2010. Myslíte, že by som ho mohla doodpisovať celé k 31.12.2009 tým, že k 31.12. sme už boli vlastníkom auta? Alebo pokračovať a doodpisovať v 2010?
A snáď už posledná otázka, aký máte názor na daňový dopad? Podľa mňa neboli porušené podmienky leasingu, nakoľko trval 44 mesiacov (viac ako 60 % 1. odpisovej skupiny a aj viac ako 3 roky), teda nemusím nič k základu dane pripočítavať, či odpočítavať. Alebo sa mýlim?
Za všetky rady ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mony_k je offline (nepripojený) Mony_k

    Mony_k
    Ďakujem za ochotu, ale toto usmernenie mám už z minulého roka, keďže sme predčasne odkupovali auto a vtedy boli porušené podmienky finančného leasingu. Toto je trošku iný prípad, keďže došlo k havárke a relatívne si myslím, že podmienky finančného leasingu porušené neboli. Tiež sa inak účtovalo o odkúpení auta a jeho následnom predaji. Ale to je len môj názor. Som vďačná za každú ochotu a pomoc.

    Ukončenie leasingu 4 mesiace pred skončením-totálka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.