Zavrieť

Porady

držiteľ vozdidla vs. držiteľ osvedčenia

Ahojte,
možno to bude hlúpa otázka, ale nedá mi neopýtať sa?

V každom predpise a usmernení o dani z motorových vozdiel sa uvádza termín držiteľ vozidla. Ale v osvedčení o evidencii (technický preukaz) takýto termín neviem nájsť. Sú tam akurát termíny: vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia.

Pýtam sa teda kto je držiteľ vozdila - majiteľ vozidla alebo držiteľ osvedčenia.

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

    v.balogova
    Je to veľmi zaujímavé - práve som sa nad tým zamýšľala Som zvedavá na odpovede. Zrejme máš na mysli v náväznosti na danove priznanie na DzMV.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    klauke Pozri príspevok
    Ahojte,
    možno to bude hlúpa otázka, ale nedá mi neopýtať sa?

    V každom predpise a usmernení o dani z motorových vozdiel sa uvádza termín držiteľ vozidla. Ale v osvedčení o evidencii (technický preukaz) takýto termín neviem nájsť. Sú tam akurát termíny: vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia.

    Pýtam sa teda kto je držiteľ vozdila - majiteľ vozidla alebo držiteľ osvedčenia.

    Ďakujem za odpoveď.
    Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla... a len doplním/ nájomca vozidla-držiteľ osvedčenia...
    Naposledy upravil Stanislav 1975 : 22.01.10 at 05:44 Dôvod: oprava...

    klauke je offline (nepripojený) klauke

    klauke
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla...
    Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

    Je to tak?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla...
    klauke Pozri príspevok
    Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

    Je to tak?
    Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    klauke Pozri príspevok
    Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

    Je to tak?
    Tak podľa mňa áno,hmhm- neviem,či v účtovníctve to rieši nejaký iný zákon ale napr. pri zákonnom poistení ak by auto nebolo poistené a sposobilo škodu tak na paškál by brali majiteľa,teda leasingovku,nie nájomcu...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.
    Zoli,ako píšem ,neviem,či to rieši nejaký zákon v účtovníctve...

    klauke je offline (nepripojený) klauke

    klauke
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.
    Veď práve o daň z motorových vozdiel mi ide. Ak by platila rovnica, tak paltiť daň by mala lízingovka.

    Ale keď čítam zákon o miestnych daniach a poplatku pozornejšie, tak v tomto prípade asi bude platiť §85, ods. 1, písm c):

    Daňovník

    (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
    ....
    c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

    Inak by muselo platiť písmeno a), kde sa hovorí, že daňovník je držiteľ vozidla - teda lízingovka.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    klauke Pozri príspevok
    Veď práve o daň z motorových vozdiel mi ide. Ak by platila rovnica, tak paltiť daň by mala lízingovka.

    Ale keď čítam zákon o miestnych daniach a poplatku pozornejšie, tak v tomto prípade asi bude platiť §85, ods. 1, písm c):

    Daňovník

    (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
    ....
    c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

    Inak by muselo platiť písmeno a), kde sa hovorí, že daňovník je držiteľ vozidla - teda lízingovka.
    Ja neviem,ale stále si stojím za svojím,že DRŽITEĽ vozidla je majiteľ vozidla,nie nájomca( ten je držiteľ osvedčenia),ale ako vravím, možem sa mýliť ale podľa mňa daň by mala platiť leasingovka( ak to neupravuje zasa iný zákon o ktorom neviem,hm)

    klauke je offline (nepripojený) klauke

    klauke
    No asi bude najlepšie opýtať sa na daňovom úrade. Som zvedavý na ich reakciu. Potom dám vedieť, čo mi povedali.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    klauke Pozri príspevok
    No asi bude najlepšie opýtať sa na daňovom úrade. Som zvedavý na ich reakciu. Potom dám vedieť, čo mi povedali.
    OK,daj vedieť-sám som zvedavý...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Mne to vychádza na písmeno a)

    Vychádzala by som z nasledovného:

    Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ.
    zdroj:
    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=158

    V osvedčení ako vlastník ...............................leas. spoločnosť
    V osvedčení je v kolonke držiteľ osvedčenia ....firma AB, ....lebo vlastník uviedol, že firma AB má byť zapísaná v osvedčení ako jeho držiteľ (držiteľ vozidla)


    2. Otázka:
    Je daňovníkom dane z motorových vozidiel daňovník, ktorý vozidlo obstaral formou
    finančného leasingu?
    Odpoveď:
    Ak nájomca vozidlo používa na podnikanie a zároveň je aj ako držiteľ vozidla zapísaný v
    dokladoch vozidla, nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1
    písm. a) zákona o miestnych daniach. Ak nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je
    leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods.
    1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
    zdroj:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...y_dzmv0110.pdf

    klauke je offline (nepripojený) klauke

    klauke
    azla Pozri príspevok
    Mne to vychádza na písmeno a)

    Vychádzala by som z nasledovného:

    Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ.
    zdroj:
    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=158

    V osvedčení ako vlastník ...............................leas. spoločnosť
    V osvedčení je v kolonke držiteľ osvedčenia ....firma AB, ....lebo vlastník uviedol, že firma AB má byť zapísaná v osvedčení ako jeho držiteľ (držiteľ vozidla)


    2. Otázka:
    Je daňovníkom dane z motorových vozidiel daňovník, ktorý vozidlo obstaral formou
    finančného leasingu?
    Odpoveď:
    Ak nájomca vozidlo používa na podnikanie a zároveň je aj ako držiteľ vozidla zapísaný v
    dokladoch vozidla, nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1
    písm. a) zákona o miestnych daniach. Ak nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je
    leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods.
    1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
    zdroj:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...y_dzmv0110.pdf
    Diky moc za usmernenie. Ja som to tiež takto chápal, ale vzhľadom na nejasnosť tej terminológie som si nebol úplne istý. Myslím, že tvorcovia zákonov by mali vedieť aké termíny sú v dokladoch na ktoré sa odvolávajú. Alebo ich aspoň nejak vysvetliť.

    Tak ešte raz diky.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Takže ,teta z daňového riditeĺstva to tu vysvetlila- daň z mv platí vždy nájomca-bez ohľadu či je alebo nieje zapísaný ako držiteĺ osvedčenia...



    http://ekonomika.sme.sk/c/5209154/na...ly-tyzden.html
    Naposledy upravil Stanislav 1975 : 26.01.10 at 06:26

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.