Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2009 - odpočet za manželku

Dobrý vecer, prosim o radu, co si mozem odpocitat z danoveho zakladu na manzelku za rok 2009 ak: od1.do 5 mesiaca bola nezamestnaná a nepoberala ziadne davky. v mesiacoch 6-9 zarobila 2020 EUR, od 3.9 je znova nezamestnana, od 29.9 dodnes je na PN, PN jej bola v decembri vyplatena 784 EUR (aj za predosly mesiac). Dakujem
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

laboro Pozri príspevok
Dobrý vecer, prosim o radu, co si mozem odpocitat z danoveho zakladu na manzelku za rok 2009 ak: od1.do 5 mesiaca bola nezamestnaná a nepoberala ziadne davky. v mesiacoch 6-9 zarobila 2020 EUR, od 3.9 je znova nezamestnana, od 29.9 dodnes je na PN, PN jej bola v decembri vyplatena 784 EUR (aj za predosly mesiac). Dakujem
Na manželku si možete uplatniť odpočítateľnú položku a to rozdiel medzi odpočítateľnou položkou a jej príjmom, čo je 4025,70 € - 2020 - 784.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

VERONIKA6 Pozri príspevok
Na manželku si možete uplatniť odpočítateľnú položku a to rozdiel medzi odpočítateľnou položkou a jej príjmom, čo je 4025,70 € - 2020 - 784.
súhlasím, ale ak je ten príjem,čo uvádza v hrubom 2020 Eur v tom prípade sa zníži o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie.
Do vlastných príjmov manželky sa započítavajú aj náhrada príjmu pri PN,ktorú vypláca zamestnávateľ a ďalej nemocenské dávky,ktoré vypláca Sociálna poisťovňa.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

uct2007 Pozri príspevok
súhlasím, ale ak je ten príjem,čo uvádza v hrubom 2020 Eur v tom prípade sa zníži o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie.
Do vlastných príjmov manželky sa započítavajú aj náhrada príjmu pri PN,ktorú vypláca zamestnávateľ a ďalej nemocenské dávky,ktoré vypláca Sociálna poisťovňa.
Ano máš pravdu, zabudla som napísať mínus zaplatené odvody. Do vlastného príjmu manželky sa počítajú aj náhrady príjmu a nemocenské.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ano máš pravdu, zabudla som napísať mínus zaplatené odvody. Do vlastného príjmu manželky sa počítajú aj náhrady príjmu a nemocenské.
supeer, ja mám prvý prvučičký bodík, práve od Teba Veronika6 za čo ti ďakujem.
0 0
laboro laboro

laboro je offline (nepripojený) laboro

Prosim este o jedno vysvetlenie. Dnes mi prislo potvrdenie o prijme manzelky zo socialnej poistovne - nemocenske, je tam vsak zahrnuta aj suma za december 2009, ta vsak bola vyplatena az 14.1.2010. Je to v poriadku? nemalo by sa to zohladnovat az v prijmoch za rok 2010? dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

Prosím Vás, PN sa ráta do príjmu? Nevedela som o tom. A keď si SZČO robí daňové sám za seba, aj vtedy sa to berie do príjmu? Prosím o vysvetlenie.Vďaka.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, PN sa ráta do príjmu? Nevedela som o tom. A keď si SZČO robí daňové sám za seba, aj vtedy sa to berie do príjmu? Prosím o vysvetlenie.Vďaka.

Nemocenské dávky, ktoré sú vyplácané SZČO, nie sú jej zdaniteľným príjmom (nezahŕňa ich do svojho DP).
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

Paula Pozri príspevok
Nemocenské dávky, ktoré sú vyplácané SZČO, nie sú jej zdaniteľným príjmom (nezahŕňa ich do svojho DP).
Paula prísím Ťa, mám v tom trošku hokej. Kedy sa nemocenské dávky berú do príjmu a kedy nie? Ja som počula, že PN sa do príjmu neráta a teraz som niekde čítala, že sa ráta. Prosím ťa, kedy sa ráta a kedy nie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Prečítaj pozorne túto tému od začiatku, je to pekne vysvetlené, opakovala by som už ocenené príspevky.
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

Paula Pozri príspevok
Prečítaj pozorne túto tému od začiatku, je to pekne vysvetlené, opakovala by som už ocenené príspevky.
Čiže len pre potvrdenie. Do vlastného príjmu manželky sa počíta aj materská, PN, aj podpora v nezamestnanosti. Do príjmu SZČO, ktorý si uplatňuje NČ sám za seba sa tieto dávky nepočítajú. Dobre som to pochopila?
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

Prosím, pochopila som to správne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Správne si pochopila. Čo sa nezapočítava do príjmu nájdeš tu http://www.porada.sk/950390-post7.html , t. z. čo tam nie je uvedené sa započítava.
0 0
laboro laboro

laboro je offline (nepripojený) laboro

vidim ze som to svojou otazkou mierne skomplikoval. Najprv som samozrejme studoval v podobnych temach, cize do danoveh opriznania sa nemocenske neuvadza, ale do odpoctu nezdanitelnej polozky na manzelku ano. V tych istych prispevkoch sa vsak uvadzalo ze sa pocita len realne vyplateny prijem, cize aj ked je v januari vyplatena ciastka za december, do prijmu za rok 2009 by sa pocitat nemala. prosim este raz o odpoved. dakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Som toho názoru, že sa započíta v tom období, kedy bolo preukázateľne zaplatené. Napr. aj príspevky DDS sa ako NČZD uplatnia v tom období, kedy boli uhradené, čiže ak za 12/2008 boli hradené v 01/2009, sú NČZD v r. 2009.
Naposledy upravil Marína : 03.02.10 at 18:36
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

Prosím Vás o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá minulý rok pracovala do júla a od augusta do konca roka bola PN. U jej zamestnávateľa mu vydali Potvrdenie o príjmoch FO zo závis. činn., a ešte jedno Potvrdenie o príjme. Údaje v nich boli následovné:

POTVRDENIE o príjmoch zo závisl. činn., o preddavkoch na daň............

r.01 Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 2463,20
r.02 Zúčtované a vyplatené za mesiace všetky mesiace
r.03 Poistné a príspevky 328,58
- z toho poistné na verejné ZP 98,48
r.04 Čiastkový ZD 2134,62
r.05 Úhrn preddavkov na daň 4,68
r.06 Zníženie ZD podľa § 11 zákona 3927,24

POTVRDENIE O PRíJMEdruhý papier)

Hrubá mzda bez DPN 2463,20
Čistá mzda bez DPN 2213,56
Dočasná pracovná neschopnosť (DPN) 50,20

Nie sú mi jasné zvýraznené čiastky. Nemali by byť rovnaké? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá minulý rok pracovala do júla a od augusta do konca roka bola PN. U jej zamestnávateľa mu vydali Potvrdenie o príjmoch FO zo závis. činn., a ešte jedno Potvrdenie o príjme. Údaje v nich boli následovné:

POTVRDENIE o príjmoch zo závisl. činn., o preddavkoch na daň............

r.01 Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 2463,20
r.02 Zúčtované a vyplatené za mesiace všetky mesiace
r.03 Poistné a príspevky 328,58
- z toho poistné na verejné ZP 98,48
r.04 Čiastkový ZD 2134,62
r.05 Úhrn preddavkov na daň 4,68
r.06 Zníženie ZD podľa § 11 zákona 3927,24

POTVRDENIE O PRíJMEdruhý papier)

Hrubá mzda bez DPN 2463,20
Čistá mzda bez DPN 2213,56
Dočasná pracovná neschopnosť (DPN) 50,20

Nie sú mi jasné zvýraznené čiastky. Nemali by byť rovnaké? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Nikto mi nevie poradiť? Prosím, prosím.
Naposledy upravil mondes : 03.02.10 at 19:37
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá minulý rok pracovala do júla a od augusta do konca roka bola PN. U jej zamestnávateľa mu vydali Potvrdenie o príjmoch FO zo závis. činn., a ešte jedno Potvrdenie o príjme. Údaje v nich boli následovné:

POTVRDENIE o príjmoch zo závisl. činn., o preddavkoch na daň............

r.01 Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 2463,20
r.02 Zúčtované a vyplatené za mesiace všetky mesiace
r.03 Poistné a príspevky 328,58
- z toho poistné na verejné ZP 98,48
r.04 Čiastkový ZD 2134,62
r.05 Úhrn preddavkov na daň 4,68
r.06 Zníženie ZD podľa § 11 zákona 3927,24

POTVRDENIE O PRíJMEdruhý papier)

Hrubá mzda bez DPN 2463,20
Čistá mzda bez DPN 2213,56
Dočasná pracovná neschopnosť (DPN) 50,20
Podľa § 11 ZoDzP: (5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Takže vlastný príjem manželky vypočítaš ak od hrubej mzdy + náhrady PN: 2463,20 + 50,20 odpočítaš poistné a príspevky 328,58.

To za 4 mesiace dostala PN len 50,20 EUR?????
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

halimino Pozri príspevok
Podľa § 11 ZoDzP: (5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Takže vlastný príjem manželky vypočítaš ak od hrubej mzdy + náhrady PN: 2463,20 + 50,20 odpočítaš poistné a príspevky 328,58.

To za 4 mesiace dostala PN len 50,20 EUR?????
Ale nie,to je PN, za tých 10 (alebo 11?) dní, za ktoré platí zamestnávateľ. Od augusta nemoc. dávky vyplácala SP. K tomu ešte potrebujeme papier. Ale mne ide hlavne o tie dva zvýraznené riadky. Nemali by sa rovnať? Dik.
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Čistá mzda a čiastkový základ dane sa nemôžu rovnať, nakoľko čistá mzda je už upravená o daň, príp. daňový bonus.
0 0
mondes mondes

mondes je teraz online mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá minulý rok pracovala do júla a od augusta do konca roka bola PN. U jej zamestnávateľa mu vydali Potvrdenie o príjmoch FO zo závis. činn., a ešte jedno Potvrdenie o príjme. Údaje v nich boli následovné:

POTVRDENIE o príjmoch zo závisl. činn., o preddavkoch na daň............

r.01 Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov 2463,20
r.02 Zúčtované a vyplatené za mesiace všetky mesiace
r.03 Poistné a príspevky 328,58
- z toho poistné na verejné ZP 98,48
r.04 Čiastkový ZD 2134,62
r.05 Úhrn preddavkov na daň 4,68
r.06 Zníženie ZD podľa § 11 zákona 3927,24

POTVRDENIE O PRíJMEdruhý papier)

Hrubá mzda bez DPN 2463,20
Čistá mzda bez DPN 2213,56
Dočasná pracovná neschopnosť (DPN) 50,20

Nie sú mi jasné zvýraznené čiastky. Nemali by byť rovnaké? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
To fakt mi nikto nevie poradiť, že prečo sú na týchto dvoch papieroch rozdielne sumy, keď čistá mzda = čiastkový ZD? Alebo sa mýlim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať