Zavrieť

Porady

Zateplenie starsieho rod. domu

Dobry den
Mam rodinny dom cca80 rokov stary vnutro skoro dokoncena rekonstrukcia a uvazujem nad vonkajskom Chcel by som zateplit ale cim? a aka hrubka?
Severna stena je z betonovych tvarnic zasipanych strkom a zvysok plna palena tehla Skuste poradit vopred dakujem
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Betónové tvárnice zasypané štrkom.Ste si istý? že ste to napísali správne.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ahoj, bez informacii o hrubke stien a ake okna mas, ako je zaizolovana strecha... atd, asi nikto neporadi...
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

ano su to urcite betonove tvarnice siroke asi 30cm + omietka od 0 po 10cm(starych majstrov rovina netrapila)
tvarnice su zasipane strkom a na maltu osadena dalsia rada
nevedel som o tom az ked som zacal robit otvor pre okmo a diery pre elektriku
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

Este k tej streche ta je stara zatial bez izolacie ale podkrovie nemam a ani neplanujem iba palach som dal dole a nanovo sa spravili sadrokartonove stropi
a na povale je hlyna tu planujem dat prec a zateplit a nejaky lahky poter ale to az budu financie na celu strechu lebo je do L dlhy 27m +10m
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Hlina je výborný izolant.Ťažko posúdiť v akom stave sú steny.Hlavne možné narušenie a statickú nosnosť obvodového muriva.Logicky mi vychádza že nejlepšie by bolo zatepliť sklennou vatou.Len to má pár zádrhelov.Pod vatu musí byť 100%rovný povrch a musí sa kotviť hmoždinkami.Musíte si byť na 100% istý s hydroizoláciami stien a podláh.Ak nie sú splnené tieto podmienky tak na vatu zabudnite.
Druhá možnosť je polystyrén.Polystyrén sa dá pomerne jednoducho rezať na rôzne hrúbky ,nieje bezpodmienečne nuté aby bol na 100% kotvený.Ale tiež vyžaduje kvalitne prevedenú hydrizoláciu stien a poterov.
Ďalšia možnosť Ytong multipor.Vyžaduje rovnú stenu ( musí sa omietnuť ak je krivá).Ale nemusia byť na 100% odizolované potery a obvodové steny.Má jedinečné difúzne vlastnosti.Jeho nevýhoda je cena cca 3x vyššia ,ako polystyrénu a raz tak drahý, ako sk.vata.Výhoda vysoká životnosť a prefektná spracovaťelnosť hygienicky bezkonkurenčne najlepší nehorľavý materiál . V porovnaní s polystyrénom a sklennou vatou má najlepšiu oteru a nárazuvzdornosť .
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

Diki za radu ked som si pozrel cenu toho ytogu zacal som sa smiat a asi na to mat nebudem ani keby som predal oblicku alebo iny organ ale ked ze patrim k tej vrstva ludi ktory zaraba menej ako je slovensky priemer tak asi ostanem pri myslienke polystiren na spodku styrodur 5cm na lezato (50cm od zeme)
a zvysok 10cm fasadny (popripade podlahovy zevraj je kvalitnejsi a moze sa davat aj na stenu)
A este by som sa chcel spytat ako je to s tym rosnym bodom a ako si ho mozem vypocitat a ci sa tym mam vobec zaoberat
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Rosný bod je technický údaj ktorý vás nemusí zaujímať,je to irelevantné a zbytočné.
Pamätajte si, podlahový polystyrén je na podlahu ,fasádny na fasádu.Ak vám niekto tvrdí niečo iné tak sa tomu rozumie ako hus pivu ,alebo vás klame.
Multipor je ,"novinka" vyrába sa zatiaľ len v DE.Je predoklad že pôjde cenou dole.Ak by sa to začalo vyrábať aj na Slovensku a vzhľadom na zloženie si tipnem o 50% v priebehu 3-5 rokov.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
220870 Pozri príspevok
Hlina je výborný izolant.
Kedysi sme prerábali jeden rodinný dom a tam bola medzi trámami hlina. Keďže bola suchá nechali sme ju tam a na to sme dali armatúru a betónovú deku. Je tomu cca 5-6 rokov a nie sú s tým nijaké problémy...
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

Dobre a preco vsetci tak silno polemizuju hlavne pri novostavbach aka sirka steny ake sirka zateplenia a akym sposobom nanasat lepidlo na polistyren jeden tvrdi lepidlo na rohy a stred aby stena dychala druhy ze dat lep po celom obvode a dva body do stredu aby sa vzduch nehybal
Alebo to je ako v praci ja som sef ja mam pravdu a aj ked ju nemam tak som sef a musim ju mat
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Firmy ktoré vyrábajú a predávajú lepidlá tvrdia po celom obvode .Je to preto ,že takto rapídne rastie spotreba lepidla a tým sa im hýbe aj biznis.
Ak chcete šetriť dajte 6 buchiet ,ak podporovať zahraničné monopoly tak dajte dookola.Vzduch sa v špáre menšej ,užšej ako 18 mm hýbe minimálne.Je to jeden z fyzikálnych javov na ktorom je postavené dvoj-troj sklo u okien.
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

Takze zistujem ze cele zeteplovanie(hrubka zateplenia,material a postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.
0 0
TSUN TSUN

TSUN je offline (nepripojený) TSUN

Zdravím. Mám rodinný dom cca 50ročný, z časti kvádre, pálená a nepálená tehla. Pretože obvodové steny boli dostatočne hrubé, zatepľoval som ho 4cm hrubou izoláciou "Nobasil FKL", ktorá sa ako jedna z mála izolácií nekotví do steny hmoždínkami, ale uloží do soklovej lišty a nalepí na stenu lepidlom Quick Mix DBK FAS. Volá sa to bezkontaktný systém na holé murivo (nemusí sa kotviť až do výšky 20m).
Naposledy upravil TSUN : 23.01.10 at 20:22
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
220870 Pozri príspevok
Firmy ktoré vyrábajú a predávajú lepidlá tvrdia po celom obvode .Je to preto ,že takto rapídne rastie spotreba lepidla a tým sa im hýbe aj biznis.
Ak chcete šetriť dajte 6 buchiet ,ak podporovať zahraničné monopoly tak dajte dookola.Vzduch sa v špáre menšej ,užšej ako 18 mm hýbe minimálne.Je to jeden z fyzikálnych javov na ktorom je postavené dvoj-troj sklo u okien.
Len doplním, že ja zvyknem uzavrieť krajné polystyrény a stredné idú na buchty - tým sa zároveň vyrovnajú nerovnosti.

radolukac Pozri príspevok
Takze zistujem ze cele zeteplovanie(1hrubka zateplenia,2material a 3postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.
1 hrúbka zateplenia má svoj význam, napr.: podla toho v ktorej časti SR sa nachádzaš, či si na kopci, rovine, nížine, akú máš hrúbku steny, aký materiál a pod....
2 sklena vata - najkvalitnejšia, polystyren - najlacnejší...
3 a toto mi najviac vŕta v hlave. Ideš to robiť ty? Resp. už si to niekedy robil...? Nechcem sa Ťa dotknúť, no v Tvojich slovách čítam akúsi neistotu...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

kyblik Pozri príspevok
3 a toto mi najviac vŕta v hlave. Ideš to robiť ty? Resp. už si to niekedy robil...? Nechcem sa Ťa dotknúť, no v Tvojich slovách čítam akúsi neistotu...
Keby mal istotu, tak sa nepyta, na to toto forum je
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
TSUN Pozri príspevok
Zdravím. Mám rodinný dom cca 50ročný, z časti kvádre, pálená a nepálená tehla. Pretože obvodové steny boli dostatočne hrubé, zatepľoval som ho 4cm hrubou izoláciou "Nobasil FKL", ktorá sa ako jedna z mála izolácií nekotví do steny hmoždínkami, ale uloží do soklovej lišty a nalepí na stenu lepidlom Quick Mix DBK FAS. Volá sa to bezkontaktný systém na holé murivo (nemusí sa kotviť až do výšky 20m).
Výrobca aj u polystyrénu tvrdí ,že do výšky cca 6 metrov( výška závisí aj od hrúbky polystyrénu) sa nemusí kotviť.Ale toto platí len pri ideálnych pomienkach a prefektnej práci montážnikov.Ak tá fasáda kydne na zem ,potom sa môžete ísť sťažovať kam chce nepochodíte.Vždy sa to garantuje pri určitých klimatických podmienkach.Pri tomto bude najposudzovanejšou rýchlosť vetra.Možno to vydrží ,ale pravdepodobnosť poškodenia kotvenej izolácie a nekotvenej je vysoko rozdielna.Ušetrili ste 30€ na kotvách ,možno.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
radolukac Pozri príspevok
Takze zistujem ze cele zeteplovanie(hrubka zateplenia,material a postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.
Potom sa pýtam !Koľko, aký dlhý čas cez zimné mesiace svieti slnko a tým vytvára vyššiu teplotu na južnej strane fasády?Keď chcete na južnej uberať z hrúbky.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
Výrobca aj u polystyrénu tvrdí ,že do výšky cca 6 metrov( výška závisí aj od hrúbky polystyrénu) sa nemusí kotviť.Ale toto platí len pri ideálnych pomienkach a prefektnej práci montážnikov.Ak tá fasáda kydne na zem ,potom sa môžete ísť sťažovať kam chce nepochodíte.Vždy sa to garantuje pri určitých klimatických podmienkach.Pri tomto bude najposudzovanejšou rýchlosť vetra.Možno to vydrží ,ale pravdepodobnosť poškodenia kotvenej izolácie a nekotvenej je vysoko rozdielna.Ušetrili ste 30€ na kotvách ,možno.
Suhlas, len trosku doplnim. Na kotvenie by sa mali pouzit lepidlo+kotvy, to je kazdemu jasne. Taky teoreticky popis: lepislo prenasa vlastnu tiaz zateplenia. Na hmozdinky netreba zabudat, pretoze prenasaju tahove sily od zatazenia vetrom. Na zaveternej strane, na bokoch budovy a podla tvaru aj inde vznika vzdy sanie od vetra. Zistite to asi tak, ze sa postavite za budovu akoze do zavetria a tesne pri fasade sa neda zapalit cigareta,lebo tam fuka No a toto sanie od vetra prenasaju tie kotvy. Co mam merania, jedna prenesie cca 140 kg vahy, cize 1,4kN. Potom sa uz vytrhne. Takto si treba potom spocitat sily od vetra a navrhnut pocet kotiev. Vyrobcovia zvyknu mat uz osetrene v montaznom postupe a v roznych vyskach ide rozny pocet kotiev (je to tym, ze tlak vetra s narastajucou vyskou stupa).
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

radolukac Pozri príspevok
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.
Uplne bez srandy-toto akoby si si dal uskrikovat hrubsi sveter na cestu do prace podla toho, ktorou castou tela budes otoceny na sever
Napriklad u nas (oblast okolo Serede) fuka vacsinou zo severnej strany, ale....obcas fuka z Juhu a kazdy,kto tu byva povie, ze o to silnejsie.
Druha stranka zateplenia. V lete chrani pred prehrievanim a tu je mensia hrubka izolacie hlupost. Treba si uvedomit, ze ten polystyren je na tom asi to najlacnejsie,praca a tie kadejake lepidla a hlavne pekna fasada, to su tam najvyssie polozky.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
ciners Pozri príspevok
Uplne bez srandy-toto akoby si si dal uskrikovat hrubsi sveter na cestu do prace podla toho, ktorou castou tela budes otoceny na sever
Napriklad u nas (oblast okolo Serede) fuka vacsinou zo severnej strany, ale....obcas fuka z Juhu a kazdy,kto tu byva povie, ze o to silnejsie.
Druha stranka zateplenia. V lete chrani pred prehrievanim a tu je mensia hrubka izolacie hlupost. Treba si uvedomit, ze ten polystyren je na tom asi to najlacnejsie,praca a tie kadejake lepidla a hlavne pekna fasada, to su tam najvyssie polozky.


Jednoznačne najlepší príspevok...
0 0
radolukac radolukac

radolukac je offline (nepripojený) radolukac

Pochopil som (asi) podstatu svetra aj buchnatov a lepenie v rohoch
Podla toho co a ako tu pisete je vydno ze uz nieco za sebou mate a ze sa asi ozaj neoplati pocuvat kazdeho kto si necha hovorit PAN MAJSTER
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať