Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Ahojte, potrebovala by som pomôcť.

Podnikateľ, platiteľ DPH, má v podnájme nehnuteľnosť a túto ďalej prenajíma, refakturuje aj energie, všetko s DPH /energie refakturuje len v skutočne zaplatenej výške/. Môžem to brať ako prenájom, ktorý nie je živnosťou? Podľa mňa na takúto činnosť potrebuje živnostenské oprávnenie, a je to príjem zo živnosti. Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Živnostenský zákon
    § 4
    Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

    (1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.


    Poskytuje podčiarknuté ?

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak vykonáva činnosť podľa pôvodného zadania, tak ide o príjem podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Katka2 Pozri príspevok
    Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...

    Prenájom je dobre aj tu opísaný
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=9176&LngID=0

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Katka2 Pozri príspevok
    Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...
    Príjem z prenájmu nehnuteľnosti nikdy nemôže byť príležitostný príjem. V zmysle zákona o dani z príjmov sú za príležitostné príjmy považované len príjmu uvedené v § 8 ods. 1 písm. a). Príjem z prenájmu ale aj podnájmu nehnuteľnosti patrí do § 6 ZDP. Ak príjem možno zaradiť medzi príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods.3 ZDP, je možné uplatniť aj príslušné oslobodenie. Oslobodenie je potrebné urobiť z ceny bez DPH, lebo daň z pridanej hodnoty, uplatnená k cene tovaru alebo služby, nie je podľa § 3 ods. 2 písm. e) ZDP predmetom dane z príjmov.
    Ak je časť príjmov z prenájmu nehnuteľnosti oslobodená od dane z príjmov, je potrebné v príslušnom pomere krátiť aj výdavky - § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Katka2 Pozri príspevok
    Je potrebné sa nahlásiť na DÚ ako prenjímateľ podľa §6 ods. 3 ZDP?
    Áno.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Katka2 Pozri príspevok
    Podnikateľ, platiteľ DPH, má v podnájme nehnuteľnosť /túto nehnuteľnosť má v podnájme ako podnikateľ na firmu - uplatňuje si výdavky s týmto prenájmom/ a túto ďalej prenajíma, refakturuje aj energie, všetko s DPH /energie refakturuje len v skutočne zaplatenej výške/. Fakturuje zase ako podnikateľ - nie ako súkromná osoba len na DIČ.
    Trošku oživím túto tému: na posúdenie je dôležité , či má danú nehnuteľnosť zaradenú v majetku využívanom na podnikanie, alebo nie. Ak áno, tak je to príjem zo živnosti /ako príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorú podnikateľ využíva v súvislosti s podnikaním alebo na inú SZČ/. Ak nie, tak je to príjem podľa §6 ods. 3.

    On ju nemá v majetku, lebo ju má len prenajatú, ale má ju prenajatú ako podnikateľ. Už som z toho celá popletená a neviem už ani koľko je 5+5

    Chce sa niekto vyjadriť? Budem vďačná.

    katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

    katkarbk
    Ahojte, potrebovala by som poradiť:
    Ako FO - nepodnikateľ vlastním rod. dom, ktorý prenajímam nájomcovi na bývanie na základe zmluvy o nájme.
    Ako FO - podnikateľ mám živnosť na poskytovanie služieb so sídlom na drese uvedeného rod. domu.
    Zároveň som spoločníkom a konateľom novej s.r.o., ktorá má sídlo na tejto istej adrese, kvôli sídlu spoločnosti som musela s vlastnou s.r.o. uzatvoriť zmluvu o nájme so symbolickým nájomným.
    Mala by som sa registrovať na daňovom úrade na prenájom nehnuteľností a robiť DP ako FO - nepodnikateľ? Potom budem robiť zároveň DP aj ako FO - podnikateľ? Do kedy je potrebné sa registrovať na DÚ v prípade prenájmu nehnuteľností? A keďže sa jedná o rodinný dom - môžem ho prenajímať na bývanie a aj na kancelárske priestory? Prosím, poraďte!
    Ďakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.