Zavrieť

Porady

oprava DPH

psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Dobrý deň, prosím poraďte mi, už neviem ako z toho von.
V roku 2008 sme zaplatili nájomné za december 25.11.2008, zaúčtovali sme 518,343/321. Obaja sme platcovia DPH. Túto DPH sme len zaúčtovali, ale neuplatnili, keďže do dnešného dňa nebola vystavená faktúra. ďalšiu platbu sme urobili 30.12.2008 na mesiac január 2009. Znovu sme zaúčtovali 383,343,/321 a neuplatnili sme si DPH. Táto faktúra prišla až v júli s dátumom dodania 20.3.2009. Túto faktúru som už neúčtovala v roku 2009 lebo už bola zaúčtovaná v r.2008, len som odpočítala prechodnú položku.
Čo sa s tým dá teraz robiť? Mám poslať opravu DPH za 1.Q.2009? Ale asi len za 1 mesiac a čo s tým decembrom?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
A na základe nájomnej zmluvy nevzniká nárok na odpočet? Alebo máte v zmluve výslovne uvedené, že prenajímateľ má vystavovať aj faktúru?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak si chcete odpočítať Dph pri nájme,

- buď mate faktúru
- alebo máte splátkový kalendár.

Z nájomne zmluvy má byť jasné, či sa vystavujú faktúry, alebo faktúru nahráda splátkový kalendár.

Kontaktujte sa s prenajímateľom, lebo
a)
- potrebujete doklad ku nájmu za december 2008.
Odpočet uplatnite v mesiaci, v ktorom obdržite doklad.

b) ak nájom za 1/2009 bol zaplatený 30.12.2008 - tak daňová povinnosť vznikla už z titulu priajtej platby (peniaze druhej strane mohli prísť bud 31.12.08, pravdepodobnejšie však 1/2009 ).
Potom nerozumiem, ako prišli k dátumu dodania 20.3.2009.
Bez ohľadu na uvedený dátum, vy si môžte uplatniť odpočet až v mesiaci, kedy ste obdržali doklad. - čiže v júli 2009, lebo v tomto mesiaci boli splnené podmienky na odpočet.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

za december nemám faktúru a ani oni ju nevystavili. Môžu ju vystaviť až teraz v januári 2010 s terajším dátumom?
V nájomnej zmluve je len uvedená splatnosť a že suma nájomného je 1000,- + DPH.
Nemám si tú DPH za január 2009 s dátumom na faktúre 20.3.2009 uplatniť už v 1.Q.2009?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Inak nerozumiem tej firme, čo vám prenajíma priestory. Ako oni vlastne vedú účtovníctvo, kedy vystavujú faktúry - len ak ich niekto požiada a dátum dajú od buka do buka? Keď s nimi máte také problémy (už vyše roka), trvajte na dodatku nájomnej zmluvy, kde by bol splátkový kalendár - daň.doklad.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

JarkaL Pozri príspevok
Inak nerozumiem tej firme, čo vám prenajíma priestory. Ako oni vlastne vedú účtovníctvo, kedy vystavujú faktúry - len ak ich niekto požiada a dátum dajú od buka do buka? Keď s nimi máte také problémy (už vyše roka), trvajte na dodatku nájomnej zmluvy, kde by bol splátkový kalendár - daň.doklad.
Veru je to tak, čo faktúra to zlá faktúra. A ja mám z toho potom zmätok, nielen v papieroch, ale aj v hlave. Konečne tam majú novú čtovníčku, ktorá už to robí dobre, ale nevieme sa vymotať z tých starých vecí. Viete nám poradiť?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Držala by som sa zmluvy. Podľa nej by oni mali vystaviť faktúry. Samozarejme dátum dodania by mal byť nie dnešný, ale buď dátum splatnosti(ak je v zmluve uvedený) alebo dátum úhrady - čo nastalo skôr. Bez prečítania zmluvy ťažko radiť.

Ty si môžeš tú DPH nárokovať po obdržaní týchto faktúr, ale prenajímateľ by mal podať dodat. priznanie k DPH. Aj tak by som rada vedela, kedy ju vlastne odvádzal. Možno ju aj odvádzal správne, len nevystavoval daň. doklad, ktovie?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

JarkaL Pozri príspevok
Držala by som sa zmluvy. Podľa nej by oni mali vystaviť faktúry. Samozarejme dátum dodania by mal byť nie dnešný, ale buď dátum splatnosti(ak je v zmluve uvedený) alebo dátum úhrady - čo nastalo skôr. Bez prečítania zmluvy ťažko radiť.

Ty si môžeš tú DPH nárokovať po obdržaní týchto faktúr, ale prenajímateľ by mal podať dodat. priznanie k DPH. Aj tak by som rada vedela, kedy ju vlastne odvádzal. Možno ju aj odvádzal správne, len nevystavoval daň. doklad, ktovie?
V zmluve nie je vôbec spomenuté, že sa budú vystavovať faktúry. Splatkový kalendár tam tiež nie je. Čo sa týka nájomného sú tam len dva odseky:
1. Nájomné za predmet nájmu je dohodnuté v sume 0000,- + DPH, t.j. celková suma na úhradu je 00000,- mesačne. V nájomnom nie sú zahrnuté poplatky za energie.
2. Nájomca je povinný platiť nájomné v prospech účtu prenajímateľa číslo 00000000/0000. Nájomné je splatné vopred tak, že nájomca bude platiť nájomné vždy na kalendárny mesiac vopred najneskôr do 25.dňa mesiaca bezprostredne predchádzajúceho príslušný kalendárny mesiac, na ktorý sa nájom platí.
To je všetko.
Takže by som mala žiadať od nich opraviť všetky faktúry, aby dátumy našich platieb súhlasili s dátumami dodania na ich faktúrach? Potom by som mala podávať opravné DPH na faktúry, ktoré nepasovali? A na tie nájmy, na ktoré nemám ešte faktúry pošlem DPH s uplatnením v tom mesiaci v ktorom prišli?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

[QUOTE=psps;1269839] Nájomné je splatné vopred tak, že nájomca bude platiť nájomné vždy na kalendárny mesiac vopred najneskôr do 25.dňa mesiaca bezprostredne predchádzajúceho príslušný kalendárny mesiac, na ktorý sa nájom platí.Takže dátum dodania mal byť 25.deň v každom mes. (ak ste nájom neuhradili skôr).

To je všetko.
Takže by som mala žiadať od nich opraviť všetky faktúry, aby dátumy našich platieb súhlasili s dátumami dodania na ich faktúrach? Potom by som mala podávať opravné DPH na faktúry, ktoré nepasovali?Asi ani nie, predpokladám, že ste si DPH neuplatnili skôr ako mal byť dátum dodania.

A na tie nájmy, na ktoré nemám ešte faktúry pošlem DPH s uplatnením v tom mesiaci v ktorom prišli?[/QUOTE]áno
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Môžeš sa mi na to pozrieť podrobnejšie?
-nájom za 12/2008 faktúra neprišla, zaplatené v novembri 2008, u nás zaúčtované, aj DPH zaúčtovaná ale DPH neuplatnená. Budem žiadať faktúru. Faktúru by mali vystaviť s dátumom 25.11.2008 a podať dodatočné. a ja uplatním v mesiaci v ktorom príde faktúra.
- nájom za 1/2009 faktúra prišla s dátumom dodania20.3.2009, zaplatená 30.12.2008, u nás zaúčtovaná, aj DPH zaúčtovaná, ale neuplatnená. Pošlem opravné DPH za 1.Q. a uplatním DPH v 1.Q.2009
- nájom za 2/2009 faktúra prišla s dátumom dodania20.3.2009, zaúčtovaná, zaplatené 28.1.2009, DPH uplatnená v 1.Q.- môže to tak ostať?
- nájom za 3/2009 faktúra neprišla, zaplatené 2.3.2009, DPH neuplatnená. Budem žiadať faktúru s dátumom 25.2.2009 a uplatním DPH v kvartály v ktorom príde faktúra
- nájom za 4/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 5.5.2009, zaúčtovaná, zaplatené 2.4.2009, DPH uplatnená v 2.Q.- nechám tak
- nájom za 5/2009 faktúra neprišla, zaplatené 27.4.2009, DPH neuplatnená. Budem žiadať faktúru s dátumom 25.4.2009 a uplatním DPH v kvartály v ktorom príde faktúra
- nájom za 6/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 15.7.2009, zaúčtovaná, zaplatené 26.5.2009, DPH uplatnená v 3.Q.- môžem nechať tak?
- nájom za 7/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 11.8.2009, zaúčtovaná, zaplatené 26.6.2009, DPH uplatnená v 3.Q.- môžem nechať tak?
- nájom za 8/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 7.9.2009, zaúčtovaná, zaplatené 26.7.2009, DPH uplatnená v 3.Q.- v poriadku?
- nájom za 9/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 8.10.2009, zaúčtovaná, zaplatené 28.8.2009, DPH uplatnená v 4.Q.- môžem nechať tak?
- nájom za 10/2009 faktúra prišla s dátumom dodania 10.11.2009, zaúčtovaná, zaplatené 19.9.2009, DPH uplatnená v 4.Q.- nechám tak?
- nájom za 11/2009 faktúra neprišla, nezaúčtovaná, zaplatené 26.10.2009, DPH neuplatnená. Budem žiadať faktúru s dátumom 25.10.2009 a uplatním v mesiaci v ktorom príde faktúra.
- nájom za 12/2009 faktúra neprišla, nezaúčtovaná, zaplatené 24.11.2009, DPH neuplatnená. Budem žiadať faktúru s dátumom 24.11.2009 a uplatním v mesiaci v ktorom príde faktúra.

Môžeš mi to skomentovať ako by si riešila jednotlivé faktúry.
Vopred ďakujem za tvoj čas.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Uvažuješ dobre, inak sa to už asi nedá. Tie dátumy dodania na faktúrach - na to nemám slov. kde ich nabrali?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Najradšej by som to dala všetko opraviť. A asi už jej nebudem ani volať, ale rovno napíšem nejaký oficial list, lebo akosi sa k tej oprave nemá. Len mi ešte nie je úplne jasné: Môžem si DPH odpočítať až keď príde faktúra? Nemusím posielať opravné DPH? Mne sa zdá, že si musím odpočítať DPH v tom mesiaci, v ktorom ju oni zaplatia. Nie je to tak?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ty nemáš odkiaľ vedieť, kedy oni DPH odvedú a či ju odvedú. Nárok na odpočítanie máš, len ak máš daňový doklad. Čiže daň si odpočítaš v zdaň. období, v ktorom obdržíš daňový doklad.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Teraz mi odpísali na mail, že faktúry mi posielajú, ešte neviem s akými dátumami. No za ten december tú faktúru nemajú, že vtedy faktúry nevystavovali. Môžem si uplatniť DPH na základe nájomnej zmluvy?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja by som radšej neuplatnila . Je to veľká suma?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

psps Pozri príspevok
Teraz mi odpísali na mail, že faktúry mi posielajú, ešte neviem s akými dátumami. No za ten december tú faktúru nemajú, že vtedy faktúry nevystavovali. Môžem si uplatniť DPH na základe nájomnej zmluvy?
Nie.
Odpočet Dph je možný iba na základe faktúry.
Faktúru môže nahradiť splátkový kalendár, ak obsahuje všetky náležitosti ako faktúra.
Dodávateľ bol povinný vystaviť faktúru. Skús nech Ti ju vystavia dodatočne, lebo môžu mať problém ak ju nevystavili. Nech si dôsledne preštudujú § 71.

Na základe čoho učtovali odvod Dph - iba na základe zmluvy - zlé, ale to je ich problém, Tebe nech vystavia faktúru, oni nech si ju založia ku tomu svojmu účtovaniu Dph v 12/2008 (alebo kde len chcú)
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

DPH z toho je necelých 100,-Eur. Kašlala by som na to, ale bývalá účtovníčka to zaúčtovala aj s DPH hoci DPH neuplatnila. Teraz nám na účte 343 visí stále preplatok, ja by som to rada nejako zarovnala, ale neviem ako.
Ešte zisťujem, či firma zaplatila DPH v 4.Q.2008 z tej našej platby.
Ak ano, vyžiadam od nich doklad, ak nie, nejako to zarovnám bez uplatnenia, ale ako?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Vy máte zrejme zaúčtované: 343 AE/379 100,-€. Takže zaúčtuj 548/343 a budeš mať 343 čistú. Tá 548 ned. náklad.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ešte mám jednu otázku. Týka sa to iného nájmu. V zmluve je uvedená splatnosť do 15 dní týkajúceho sa mesiaca na základe faktúry. Tak napríklad nájom za január. Faktúra vystavená 1.1., splatná 15.1. a dátum vzniku daňovej povinnosti 31.1. Nemá byť dátum vzniku daňovej povinnosti 1.1. ? Nechápem ten dátum 31.1. alebo som čosi prespala?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ak sa to týka roku 2010, tak je to správne 31.1.2010 podľa novely zákona o DPH.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Nie, dátum 1.1.2010 tam už byť nemôže, lebo zo znenie odst. 3 vypadlo slovíčko "najneskôr".
Dátum dodania je už teraz stanovený presne.

Znenie platné od 1.1.2010
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať