Zavrieť

Porady

Daňový bonus na manželkinu dcéru

Ahojte poraďáci.
Vie mi prosím Vás niekto poradiť či si môžem uplatniť daňový bonus na manželkinu dcéru (aj keď ju nemám osvojenú,ale žijeme v spoločnej domácnosti) vzhľadom na to že manželka má dcéru súdom zverenú do opatery a od 1.1.2010 ostala na materskej.
Na daňovom úrade mi jedny úradníčky povedali že môžem a druhé že nie.

Ďakujem.
Fero
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    fufu2009 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Vie mi prosím Vás niekto poradiť či si môžem uplatniť daňový bonus na manželkinu dcéru (aj keď ju nemám osvojenú,ale žijeme v spoločnej domácnosti) vzhľadom na to že manželka má dcéru súdom zverenú do opatery a od 1.1.2010 ostala na materskej.
    Na daňovom úrade mi jedny úradníčky povedali že môžem a druhé že nie.

    Ďakujem.
    Fero
    Môžeš ...

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Môžeš ...

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
    Len doplním, DB si môžeš uplatniť len ak splňaš výšku príjmu § 33 Zákon o dani z príjmov
    Daňový bonus
    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    fufu2009 Pozri príspevok
    A čo mám robiť v prípade že mi to aj napriek tomu účtovníčka neuplatní??
    A preco by ti to nemala uplatnit.
    Ty podpises, ze si uplatnujes a das vyhlasenie, ze spolu s dcerou manzelky zijes v jednej domacnosti a ona je povinna ti to uplatnit.
    Ak nechce, nech ti da zakonny dovod, preco nie.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    fufu2009 Pozri príspevok
    A čo mám robiť v prípade že mi to aj napriek tomu účtovníčka neuplatní??
    Urobiť si sám danové priznanie typu A.
    A učtovníčke podakovať za ochotu, a odporučiť jej dalšie vzdelávanie.

    Daňový bonus na manželkinu dcéru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.