Zavrieť

Porady

nezdaniteľná čiastka dôchodca

Nesa Nesa

Nesa je offline (nepripojený) Nesa

Dobrý deň,
prosím poradiť s problémom. Budem robiť ročné zúčtovanie zamestnacovi, ktorý v roku 2008 išiel do starobného dôchodku, mám rozhodnutie. Do konca r.2008 mal nárok na nezdaniteľnú čiastku. Asi omylom mu nebola v januári 2009 NČ stopnutá a na potvrdení o príjme, ktoré mi dodal, tam figuruje suma 286,27 EUR v kolonke 06. Ako to v RZ zohľadním a opravím, keď na NČ nemal už nárok?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nesa Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím poradiť s problémom. Budem robiť ročné zúčtovanie zamestnacovi, ktorý v roku 2008 išiel do starobného dôchodku, mám rozhodnutie. Do konca r.2008 mal nárok na nezdaniteľnú čiastku. Asi omylom mu nebola v januári 2009 NČ stopnutá a na potvrdení o príjme, ktoré mi dodal, tam figuruje suma 286,27 EUR v kolonke 06. Ako to v RZ zohľadním a opravím, keď na NČ nemal už nárok?
Ak vyslovene sám nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane, ktoré nemôžeš odmietnuť, doporuč mu nech si sám urobí daňové priznanie (urob mu ho ty). V DP mu vznikne nedoplatok dane, ktorý musí DU vrátiť. Aby vám ako zamestnávatelovi nezostal visieť nedoplatok ...

V DP uvádzaš výšku starobného dôchodku za rok 2009 na základe potvrdenia SP. Ak je vyšší ako NČZD, NČZD bude nula.
0 0
Nesa Nesa

Nesa je offline (nepripojený) Nesa

Nedoplatok by nám neostal, veď by som ho vo výplate odrátala, len neviem ako v tlačive RZ tú chybu opravím. Chcela by som vedieť, ako by sa to dalo opraviť, v ktorej kolonke. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nesa Pozri príspevok
Nedoplatok by nám neostal, veď by som ho vo výplate odrátala, len neviem ako v tlačive RZ tú chybu opravím. Chcela by som vedieť, ako by sa to dalo opraviť, v ktorej kolonke. Ďakujem.
RZD ideš robiť ručne ? Ak je to za viac mesiacov, neviem či p. dôchodca bude spokojný keď mu to naraz stiahneš.
0 0
Nesa Nesa

Nesa je offline (nepripojený) Nesa

Nie, je to len za 1 mesiac, január 2009. Samozreme by som ho upozornila dopredu, že bude mať nižšiu výplatu.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dôchoca poberá dôchodok od r. 2006 a súčasne robí u nás na riadnu zmluvu. nemôžem mu uplatniť nezdanit. čiastku však, ale životné poistenie a iné príjme ak mal okrem zamestn. pomeru a dôchodku to mu musím dať áno?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

timejka200 Pozri príspevok
dôchoca poberá dôchodok od r. 2006 a súčasne robí u nás na riadnu zmluvu. nemôžem mu uplatniť nezdanit. čiastku však, ale životné poistenie a iné príjme ak mal okrem zamestn. pomeru a dôchodku to mu musím dať áno?
Dôchodca nemá nárok na NČD, jedine ak má nízky dôchodok , môže sa uplatniť rozdiel NČD a úhrnom jeho ročného dôchodku.
Život.poistenie sa uplatniť môže.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

timejka200 Pozri príspevok
dôchoca poberá dôchodok od r. 2006 a súčasne robí u nás na riadnu zmluvu. nemôžem mu uplatniť nezdanit. čiastku však, ale životné poistenie a iné príjme ak mal okrem zamestn. pomeru a dôchodku to mu musím dať áno?
uveď prosím výšku hrubeh mzdy starobného dôchodcu
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

on má hrubú mzdu 700 Eur a nemá nízky dôchodok a ked mal este v jednom mesiaci príjem o ktorom mi odovzdal potvrdenie o príjme to mu tiež započítam do RZD?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

timejka200 Pozri príspevok
on má hrubú mzdu 700 Eur a nemá nízky dôchodok a ked mal este v jednom mesiaci príjem o ktorom mi odovzdal potvrdenie o príjme to mu tiež započítam do RZD?
Ak Ťa do 15.2. požiada, urobíš mu RZD. Nárok na NČD nemá. Príjem, ktorý ti doniesol mu zohľadníš, náväzne odvody, daň
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

DAKUJEM PEKNE

a este zamestnanec ktorý pracuje a jeho manželka bola od júla 2009 na materskej dovolenke kolko si môže na nu uplaniť? a čo mi musí doniesť potvrdenie z úradu práce o tom kolko poberala?alebo čo všekto?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak mám dôchodcu ktorý išiel na dôchodok vo februári 2009, má ešte za celý rok nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške, keďže nebol k 1.1.2009 dôchodcom? Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak mám dôchodcu ktorý išiel na dôchodok vo februári 2009, má ešte za celý rok nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške, keďže nebol k 1.1.2009 dôchodcom? Ďakujem
áno, pretože k 1.1. nebol poberateľom starobného dôchodku
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Dôchodca nemá nárok na NČD, jedine ak má nízky dôchodok , môže sa uplatniť rozdiel NČD a úhrnom jeho ročného dôchodku.
Život.poistenie sa uplatniť môže.

Vysvetlite mi prosim? Znamena to ze ak ma nizky dochodok tak ma narok na NČD ? A kolko je vlastne nizky dochodok.
Podavam DP dochodcovi krory je cely rok 2009 na starobnom dochodku a prijem dochodku mal 3859,91€. A k tomu bol cely rok na dohode o vykonani prace a tam mal prijem 786,65€. Bola mu zrazena dan z dohody 149,40€. Uz som mu aj spravila DP aby mu vratili zrazkovu dan, len neviem ako to je z NČD. Poradite? Ma narok na odpočítateľnu časť?
Dakujem
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak mám dôchodcu ktorý išiel na dôchodok vo februári 2009, má ešte za celý rok nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške, keďže nebol k 1.1.2009 dôchodcom? Ďakujem
I keby bol išiel do dôchodku od 2.1.2009, tak má nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške. Jedine v prípade, že by bol dôchodcom od 1.1.2009 nárok na NČ nemá.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GAP Pozri príspevok
Dôchodca nemá nárok na NČD, jedine ak má nízky dôchodok , môže sa uplatniť rozdiel NČD a úhrnom jeho ročného dôchodku.
Život.poistenie sa uplatniť môže.

Vysvetlite mi prosim? Znamena to ze ak ma nizky dochodok tak ma narok na NČD ? A kolko je vlastne nizky dochodok.
Podavam DP dochodcovi krory je cely rok 2009 na starobnom dochodku a prijem dochodku mal 3859,91€. A k tomu bol cely rok na dohode o vykonani prace a tam mal prijem 786,65€. Bola mu zrazena dan z dohody 149,40€. Uz som mu aj spravila DP aby mu vratili zrazkovu dan, len neviem ako to je z NČD. Poradite? Ma narok na odpočítateľnu časť?
Dakujem
Príjem dôchodcu je nižší ako 1/2 NČZD, ak správne vyplníš DP, DU mu vráti celú zrazenú daň. Na výšku star.dôchodku sa neprihliada.
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Dakujem za odpoved veronikasad. Mna len zmiatla odpoved v prispevku 7 , že jedine ak ma dochodca nizky dochodok tak si moze uplatnit rozdiel NČZ a uhrnom jeho ročneho dochodku.
Mohla by si sa mi k tomu vyjadrit? Lebo tomu prispevku 7 stale nerozumiem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

GAP Pozri príspevok
Dakujem za odpoved veronikasad. Mna len zmiatla odpoved v prispevku 7 , že jedine ak ma dochodca nizky dochodok tak si moze uplatnit rozdiel NČZ a uhrnom jeho ročneho dochodku.
Mohla by si sa mi k tomu vyjadrit? Lebo tomu prispevku 7 stale nerozumiem.
NČD /4025,70€/ - úhrn vyplateného dôchodku za rok 2009 = ??? tento rozdiel si môže uplatniť
-neviem, príspevok č. 7 bol taký nezrozumiteľný?
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Veronika zatiaľ neodpovedá tak sa pokúsim. Príspevok č. 7 bol myslený tak, že ak je napríklad dôchodca zamestnaný , nárok na NČZD počas roka nemá. Ale ak úhrn jeho dôchodku je napr. za rok 3 800,-- Eur, /to je ten myslený nízky dôchodok, t.j menší za rok ako 4025,70/ v ročnom zúčtovaní dane za r.2009 si uplatní rozdiel 4025,70 - 3800,-- t.j . 225,70 Eur. Z tejto sumy sa mu potom vráti daň, to je jeho NČZD.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

GAP Pozri príspevok
Dakujem za odpoved veronikasad. Mna len zmiatla odpoved v prispevku 7 , že jedine ak ma dochodca nizky dochodok tak si moze uplatnit rozdiel NČZ a uhrnom jeho ročneho dochodku.
Mohla by si sa mi k tomu vyjadrit? Lebo tomu prispevku 7 stale nerozumiem.
Ak bol dôchodcom od 1.1.2009 nemá nárok na NČZ, ale ak mal za celý rok dôchodok v sume menšej ako 4O25,7O€ môže si ako NČZ uplatniť rozdiel 4025,70 - výška dôchodku za celý rok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GAP Pozri príspevok
Dakujem za odpoved veronikasad. Mna len zmiatla odpoved v prispevku 7 , že jedine ak ma dochodca nizky dochodok tak si moze uplatnit rozdiel NČZ a uhrnom jeho ročneho dochodku.
Mohla by si sa mi k tomu vyjadrit? Lebo tomu prispevku 7 stale nerozumiem.
Písala som o § 46 ZoDzP

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať