Zavrieť

Porady

platenie odvodov pocas MD - SZCO

ahojte, chcem sa opytat, lebo na SP som dostala 2 rozne odpovede na to, ci ja ako SZCO (od 1.1.2009) mam alebo nie platit od 1.7.2010 odvody.
Pretoze som okrem toho aj zamestnana a od 10/2009 na materskej dovolenke.
Jedna info je,ze som povinna platit a druha ze ak poziadam o oslobodenie s odovodnenim, ze sa celodenne staram o dieta a zivnost = predajna mi funguje s predavackami.
dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    jaahodna Pozri príspevok
    ahojte, chcem sa opytat, lebo na SP som dostala 2 rozne odpovede na to, ci ja ako SZCO (od 1.1.2009) mam alebo nie platit od 1.7.2010 odvody.
    Pretoze som okrem toho aj zamestnana a od 10/2009 na materskej dovolenke.
    Jedna info je,ze som povinna platit a druha ze ak poziadam o oslobodenie s odovodnenim, ze sa celodenne staram o dieta a zivnost = predajna mi funguje s predavackami.
    dakujem.
    najprv ťa musím poopraviť. V zamestnaní už v čase od 1.7.2010 nebudeš čerpať materskú dovolenku ale rodičovskú dovolenku (MD ti začala od 10/09 a predpokladám bude končiť cca v 3/2010), čo je rozdiel.

    szčo nemusí platiť odvody= prerušuje sa jej povinné poistenie v SP, ak v období, v ktorom má nárok na poberanie rodičovského príspevku podla svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť szčo - presné znenie vid zákon o sociálnom poistení § 26 ods.4

    No a jedno je isté, ak budeš mať aktívnu živnosť (t.j. neprerušíš ju), tak ti nevznikne nárok na rodičovský príspevok (si považovaná za zárobkovo činnú osobu a tá nemá nárok na RP), takže nesplníš jednu s podmienok, o ktorej som písala vyššie a ktorú vyžaduje zákon o SP. = odvody platiť musíš, ak bude živnosť k 1.7.2010 aktívna a prekročíš zákonom stanovenú výšku príjmov za rok 2009.

    jaahodna je offline (nepripojený) jaahodna

    jaahodna
    aha, chapem. ale kedze som brala dotaciu z UP a som sa zaviazala na 2 roky neprerusit zivnost, musim si preratat, ci zrusim zivnost a vratim alikvot dotacie a budem poberat RP alebo sa mi to neoplati.

    platenie odvodov pocas MD - SZCO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.