Zavrieť

Porady

zamestnanec, dohodár, szčo

ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Môj známy bol počas roku 2009 zamestnec (do 31.01.2009), potom bol nezamestnaný a zároveň pracoval na dohodu (na dohodu pracoval asi tri - štyri mesiace) a potom si otvoril živnosť(od septembra). Vedel by mu niekto poradiť ako si má urobiť daňové priznanie za rok 2009 a aké potvrdenia by potreboval doložiť k daňovému priznaniu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Bude podávať daňové priznanie typu B, zo zamestnania a z práce na dohodu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti. Ako SZČO bude uplatňovať výdavky buď skutočné /vedenie účtovníctva/ alebo paušálne výdavky.

    Dianav je offline (nepripojený) Dianav

    žena na MD Dianav
    Ďakujem za odpoveď. Ešte snáď by som sa opýtala, do tohto DP typu B bude zahrňovať aj tie predošle príjmy?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Dianav Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ešte snáď by som sa opýtala, do tohto DP typu B bude zahrňovať aj tie predošle príjmy?
    Aké predošlé príjmy myslíš???

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Dianav Pozri príspevok
    Príjem - ako zamestnanec.
    Príjem - ako dohodár.
    Áno, aj tie uvedie v daňovom priznaní. V prípade, že z dohody mal zrážkovú daň, tak to nemusí, ale môže.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Dianav Pozri príspevok
    Príjem - ako zamestnanec.
    Príjem - ako dohodár.
    Aj tieto príjmy uvedieš v DP typu B v oddiely V.

    kkaja je offline (nepripojený) kkaja

    kkaja
    Tiež potrebujem poradiť :

    Otec, starobný dôchodca (od r.2007) ukončil živnosť 7.1.2009. Počas týchto siedmych dní nemal žiadny príjem, zaplatil iba odvody presne vyrátané ZP a SP. V priebehu roka pracoval u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce a spolu zarobil 3000 eur. Bola mu zrazená zrážková daň.
    Prosím poraďte mi čo s daňovým priznaním a aké doklady bude potrebovať od zamestnávateľov. Ďakujem ...

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    kkaja Pozri príspevok
    Tiež potrebujem poradiť :

    Otec, starobný dôchodca (od r.2007) ukončil živnosť 7.1.2009. Počas týchto siedmych dní nemal žiadny príjem, zaplatil iba odvody presne vyrátané ZP a SP. V priebehu roka pracoval u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce a spolu zarobil 3000 eur. Bola mu zrazená zrážková daň.
    Prosím poraďte mi čo s daňovým priznaním a aké doklady bude potrebovať od zamestnávateľov. Ďakujem ...
    DP si musí podať sám, keď mal aj živnosť, podá B. DOVP, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou nemusí priznávať v DP, môže považovať daň za vysporiadanú. Lebo daň sa mu nevráti, keďže presiahol výšku príjmov oslobodených od dane.
    Naposledy upravil Iwett : 27.01.10 at 16:34 Dôvod: oprava a doplnenie

    kkaja je offline (nepripojený) kkaja

    kkaja
    A ešte ... v DP do kolonky príjmy z podnikania si napíše nulu, ako výdaje odvody a pôjde do straty? Ukončenie podnikania a všetky operácie s tým súvisiace mal už v DP za r.2008. Už len papierovo bol ukončiť živnosť toho 7.1.09.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Iwett Pozri príspevok
    DP si musí podať sám, keď mal aj živnosť, podá B. DOVP, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou nemusí priznávať v DP, môže považovať daň za vysporiadanú. Lebo daň sa mu nevráti, keďže presiahol výšku príjmov oslobodených od dane.
    ... keďže mal až tri dohody ... tak môže uviesť napríklad len príjem z dvoch, resp jednej - tak, aby to bolo do dvoch tisíc. Daň z tohto príjmu mu vrátia.

    upresním ... do príjmu 2012,85 eur
    Naposledy upravil Katy a R : 27.01.10 at 17:48

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Katy a R Pozri príspevok
    ... keďže mal až tri dohody ... tak môže uviesť napríklad len príjem z dvoch, resp jednej - tak, aby to bolo do dvoch tisíc. Daň z tohto príjmu mu vrátia.
    Podľa mňa sa berie celkový príjem za celý rok 2009, ktorý keď prekročí sumu 894,60, tak sa daň nevráti. Opravujem: jedná sa o sumu:2012,85, nie 894,60EUR
    Naposledy upravil Iwett : 27.01.10 at 18:12

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Iwett Pozri príspevok
    Podľa mňa sa berie celkový príjem za celý rok 2009, ktorý keď prekročí sumu 894,60, tak sa daň nevráti.
    .. kde si zobrala túto hranicu príjmu
    .. veď ide o príjmy z DoVP a zadávateľka píše o zrážkovej dani ... tak môže uplatniť ten postup, čo som písala
    Viac tém sa venuje tejto problematike a doporučujem pozrieť aj blog J. Mihála

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Katy a R Pozri príspevok
    .. kde si zobrala túto hranicu príjmu
    .. veď ide o príjmy z DoVP a zadávateľka píše o zrážkovej dani ... tak môže uplatniť ten postup, čo som písala
    Viac tém sa venuje tejto problematike a doporučujem pozrieť aj blog J. Mihála
    Tak toto som nevedela , vždy som to chápala, že sa celkové príjmy za celý rok zrátajú a na základe výšky celkovej sumy všetkých príjmov sa určuje, či sa daň vráti, alebo nie. Beriem späť, čo som napísala v predchádzajúcich príspevkoch. Ospravedlnujem sa za moju nevedomosť.

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    môže si výsluhový dôchodca, ktorý má živnosť, pri ktorej mu vyšla strata uplatniť zrážkovú daň, ktorú mal z iného príjmu?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    adriana126 Pozri príspevok
    môže si výsluhový dôchodca, ktorý má živnosť, pri ktorej mu vyšla strata uplatniť zrážkovú daň, ktorú mal z iného príjmu?
    Môže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.