Zavrieť

Porady

kúpa pc

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s kúpou počítača. Ten, čo máme je už starý, tak som sa rozhodla trochu pre zmenu. Nepotrebujem nejaký super výkonný počítač s úžasnou grafikou a podobné veci... mal by mať už samozrejme lepšiu grafiku, ktorá v pohode zvláda internet, bežné hry, filmy. Samozrejme aj RAM by mala byť silnejšia... proste chcem, aby ten pc nejakých pár rokov vydržal, a nebol za pol roka starou šunkou nevyznám sa však vo všetkých tých číslach a nechcem zbytočne preplácať, keďže nemám prehľad o tom, koľko je primeraná cena k danej pc zostave. Preto vás veľmi pekne prosím o radu, alebo skor o zhodnotenie zostavy, o ktorej predbežne uvažujem:
ASUS P5KPL-AM SE SI,
4-jadrový procesor,
2GB DDR2-800MHz Kingston,
HDD 500GB,
Graf. karta-1GB aktiv DVI HDMI,
MS WindowsXP Home Edition CZ SP3 CD COEM,
DVD napal. labscribe,
čítačka pamäť kariet

viem, že tie názvy nie sú úplne odborné, ale aspoň približne cena tejto zostavy je približne 440€
je to zostava, ktorá by mohla byť fajn niekoľko rokov, alebo je potrebné niečo ešte doplniť, poprípade zmeniť?
Dopredu ďakujem za každú pomoc
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
4 jadrový procesor vám je na takom počítači ( slúžiacom na bežné práce s počítačom)viacmenej zbytočný.Takto ušetrené bubáky by som radšej investoval do grafickej karty.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

Dalšia vec je MS WindowsXP Home Edition CZ SP3 CD COEM. Mrkvosoft ohlásil koniec podpory myslím na rok 2014.
Neviem či by som už radšej nekúpil Win 7 ale krabicovú verziu, v žiadnom prípade nie OEM.
Ram 2 giga f poho ale možno by som buchol na 3 giga.
Grafika 1 gigová asi nie je integrovaná , tak by mohla stačiť.
0 0
karixa karixa

karixa je offline (nepripojený) karixa

Čiže skôr 2-jadrový, ale vybrať nejakú lepšiu graf. kartu? ... a čo máte na mysli tým, že grafika 1 gigová asi nie je integrovaná? môžte mi to lepšie vysvetliť?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ale RAM-ku by som dal rovno 4GB. Dnešné OS s tým už nemajú problém. Win je najväčší požierač pamäti, takže určite mu to pomôže na rýchlosti viac ako 4 jadrá. Volil by som asi AMD PhenomII X2 555 BE alebo 550BE (to sú asi v súčastnosti najvýkonnejšie dvojjadrá)
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Najprv napis aky mas PC teraz ci je vobec hodne kupovat novy.
E8400 je 3700 2x 3GHz FSB 1333
Q8400 je 3850 4x 2,66GHz FSB 1333
(pisem v KC, kedze skor nakupujem tam (podla aktualneho kurzu))
Takze bohvieaky rozdiel tam zas nieje, akurat 4jadro treba lepsie chladit a ak clovek obcas chce aj enkodovat / konvertovat tak 4jadro je urcite lepsie ako 2jadro
Ale myslim, ze pomaly sa konci, teda ak uz nieje ukoncena vyroba tychto CPU (dalej core i 5/7)

Pre kupu noveho PC treba zohladnit hlavne tieto poziadavky.

Vykon co sa bude na nom max. robit
Cas ako dlho bude denne zapnuty (spotreba a hlucnost)
V neposlednom rade je aj cena

Samozrejme tych faktorov je viac, nemam vela casu tu pisat, tak aspon tie zakladne som spomenul.

PS este napis parametre terajsieho PC ci fakt potrebujes novy
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Karixa
Z tvojho rozpisu je jasné len to, akú bude mať základnú dosku. Ostatné diely tak ako si ich popísala sa môžu značne odlišovať v parametroch. Od výkonných až po nevyhovujúce. Mala by si sem dať presnejší popis hardvéru, alebo linky. Potom by sa dalo lepšie vyberať.
Tiež sa prikláňam k názoru že v tej zostave by 4 jadrový procesor nemuselbyť a primerane výkonná by bola aj tak. Tiež by som si rozmyslel či ísť do platformy Intel (doska je pre procesory intel), ja by som uprednostnil pre priemerne výkonnú zostavu AMD. Je o niečo lacnejší a výkonnostne sú porovnateľné.
Tiež si nenapísala o tom, aký napájací zdroj by mala mať tá zostava. V žiadnom prípade neber neznačkový zdroj, ale z niektorých značkových, cenovo v strede. Napríklad Fortron, ale z novších s certifikáciou 80+. Jeho výkon sa určí podľa zostavy, vždy radšej viac.
RAM - informácia 800MHz nestačí, ak si sa rozhodla pre 800MHz, tak by mala byť CL4. Neber CL5 alebo CL6.
Inak - neviem kto ti tú zostavu navrhoval, ale je to nejaký mix a pravdupovediac mi to pripadá akoby to zostavoval obchodník ktorý sa potrebuje niečoho zbaviť. Dúfam že si takú chybu neurobila aby ti zostavu navrhoval predajca.
Podobná zostava ako si popísala vyššie by sa dala kúpiť aj za okolo 350€. Samozrejme každý má na to iný názor, ale napríklad mi chýba v popise typ skrinky, ktorá je dôležitá pre chladenie a tichú prevádzku počítača... tiež ten harddisk - otáčky, veľkosť cache, a podobne. Info 500GB nestačí, lebo sa môže stať že vedľa seba budeš mať dva 500GB harddisky a cenový rozdiel bude 100% alebo aj viac.
Ak ti môžem poradiť venuj návrhu zostavy pozornosť do najmenších detailov, daj si to niekde odsúhlasiť (napríklad tu). Prever si na internete ceny komponentov a až potom choď do obchodu, predlož návrh zostavy a spýtaj sa v akej cene ti to predajú. Tiež si prever či by ti obchodník zostavu neposkladal. Ak berieš komplet, robia to zdarma alebo za mierny poplatok - výhoda pri prípadnej reklamácii.
Operačný systém - Je pravda že XP pomaly končí, šiel by som do W7. Ak by si vybrala 64 bitový systém, tak by som doporučil aj RAM z dvoch GB navýšiť na 4GB. Ak zostaneš pri 32 bitovom systéme, 2 gb stačia, ak PC osadíš 3GB tak by sa nedal využiť dvojkanál pre RAM (dal, ale by sa museli kúpiť 2 moduly po 1GB a dva po 500MB a bolo by to drahšie). Celkovo vývoj smeruje k 64 bitovým systémom, ale pre bežného užívateľa 32 bitové v pohode ešte dlho postačia.
Len toľko, aby si bola trochu v obraze, ale aj tak tu ešte viac vecí nebolo spomenuté.
Naposledy upravil Stevo5 : 28.01.10 at 13:53
0 0
karixa karixa

karixa je offline (nepripojený) karixa

No... z vašich príspevkov je mi teraz ešte viac jasné, že kúpiť pc nie je sranda. Normálne ma z toho rozbolela hlava ale nie, srandujem. no je to na veľa informácii naraz...
Fero11, nebudem tu písať aky máme pc, určite je už dosť starý nato, aby mohol byť vymeneny má slabú RAMku (akú presne, neviem), grafiku, niekedy už nezvláda robiť viac vecí naraz, malá pamäť... určite viem, že chcem nový

Stevo5, ďakujem za tie cenné informácie, aj keď musím priznať, že pre mňa sú niektoré z tých vecí španielska dedina čo sa týka tej zostavy, máš pravdu, je to taký mišung. Bola som sa informovať už aj v pár obchodoch, mám určtiú ponuku zostáv a ich ceny, no nechcem vás tu tak zaťažovať a navyše, určite by som tie zostavy menila... niečo nechala, niečo vymenila... napr. v každej zostave bola 350GB pamäť konkrétne HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r 3RZ... a mne sa tak zdá, že 500Gb by bolo lepšie a ani cenovo tam nie je nejaký veľký rozdiel.
Čo sa týka tomu venovaniu pozornosti detailov, ja už posledné dni nič nerobím, len hľadám informácie k pc. Určite nemienim investovať len preto, aby mal obchodník tržbu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karixa Pozri príspevok
Čiže skôr 2-jadrový, ale vybrať nejakú lepšiu graf. kartu? ... a čo máte na mysli tým, že grafika 1 gigová asi nie je integrovaná? môžte mi to lepšie vysvetliť?
Integrovaná znamená, že do PC nekupuješ osobitne GK, ale VGA výstup je priamo na základnej doske. Ale integrované grafiky nemávajú 1 GB pamäte.

Pamäť ale nie je jediný parameter na GK. NA to, aby sme posúdili kvalitu GK je potrebné napísať jej typ (napr. ASUS ATI 5770, alebo ASUS GeForce X260). Podľa toho ti vieme povedať, či je na hry dobrá alebo nie. Len podľa pamäte nie.

A tiež som za dvojjadrový CPU, ale s vyššou frekvenciou.
0 0
salvosko salvosko

salvosko je offline (nepripojený) salvosko

Ahoj, z toho co si napisala tak len v skratke:
1. staci 2 jadrovy procesor, stredna trieda, zalezi kolko do toho chces investovat
2. zakladna doska o ktorej pises myslim ze nema na sebe grafiku a uvadzas pri grafike HDMI/DVI vystup - to schvalujem, ked budes ma PC pozerat film tak sa lahko da prepojit na TV a pozerat ho na LCD alebo plazme. Inak ti je jedno aka grafika a kolko ma pamati pokial sa nechces hrat dnesne 3D high-end hry, ja mam 3 rocnu grafiku a idu mi dokonca aj tie (napr. COD MW2).
4. pamat 4GB v kazdom pripade, o rok alebo 2 zistis ze 2GB ti je malo.
5. HDD sa pocita lahko, zrataj si na rozne velkosti cenu na 1GB a zistis ze najvyhodnejsie vychadza momentalne 1,5TB disk ak sa nemylim ale mozno je drahy, takze chod smerom dole az po cenu disku ktoru si zan ochotna dat. medzi dnesnymi diskami nie su extra rozdiely okrem kapacity ak nie si narocny uzivatel a dost RAM sposobi ze si windows nechaju veci v RAM a rychlost disku neni tak dolezita. inak tak 500 alebo 750 podla mna budu ok, 320 je predrazeny a maly disk na dnesnu dobu.
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

ono je to takto tazko povedat ci to je vyhodna kupa
vypiste presne nazvy komponentov a potom to mozme zhodnotit
0 0
karixa karixa

karixa je offline (nepripojený) karixa

Tak napriklad mam tu jednu zostavu:
Skrinka I-BOX Lion 604B 400W,
doska - ASUS P5QL-CM,
procesor - CPU INTEL Core 2 Quad Q8300 BOX,
pamať - 2GB DDR-800MHz Kingston,
mechanika - DVDRW/RAM LG GH22NS,
pevný disk - HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r RZ,
graf.karta - ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI
+ v cene je ešte klávesnica, myš, floppy disk a windows XP CZ CD COEM
cena: 510€
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Zbytočne peniaze za Windows XP
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

karixa Pozri príspevok
Tak napriklad mam tu jednu zostavu:
Skrinka I-BOX Lion 604B 400W,
doska - ASUS P5QL-CM,
procesor - CPU INTEL Core 2 Quad Q8300 BOX,
pamať - 2GB DDR-800MHz Kingston,
mechanika - DVDRW/RAM LG GH22NS,
pevný disk - HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r RZ,
graf.karta - ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI
+ v cene je ešte klávesnica, myš, floppy disk a windows XP CZ CD COEM
cena: 510€
podla mna za tu cenu nevyhodne...
Naposledy upravil mecky : 28.01.10 at 18:35
0 0
karixa karixa

karixa je offline (nepripojený) karixa

Vlado40, prečo podľa teba zbytočne vyhodené peniaze za windowsXP? Čo by si volil ty?

Mecky prečo nevýhodné? Nevyznám sa vo všetkých tých číslach a už vôbec nie v cenách, a preto som tu, aby ste mi pomohli sa zorientovať, na čo sa zamerať a dať si pozor. Lebo je mi jasné, že vo väčšine obchodoch mi asi predajú aj to, čo by tam nemuselo byť.
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Veď už bolo spomínane pri podobných témach , že podpora XP pomaly končí.Ak si teraz kupuješ nové PC tak hardwarovo by malo zvládnuť nástupcu XP "WINDOWS 7" pre domáce použitie Windows 7 home premium 32 bit stačí v pohode.
0 0
salvosko salvosko

salvosko je offline (nepripojený) salvosko

Ako bolo pisane, Windows XP urcite nie ... snazil som sa to dat dokopy ako si pisala ale nemam cenu na tu skrinku co uvadzas tak som dal adekvatnu, namiesto Windows XP Home OEM CZ som dal Windows 7 Home OEM SK a grafiku som nasiel len Sapphire HD4650 1G DDR2 PCI-E HDMI / DVI-I / VGA co by malo byt to iste ale viac pamati.
... vyslo mi cca 505€.
Takze to neni moc predrazene ale zas namiesto stareho windows XP je novy 7 (slovensky a nie cesky) a graficka karta z 1GB a 512MB RAM.
Jo! A neviem aku klavesnicu a mys tam mas, ja som dal bezdrotovy set klávesnica a mys LOGITECH Cordless Desktop EX 100 SK.
Naposledy upravil salvosko : 28.01.10 at 22:02
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

no nieco som skusil zostavit...
navrh.jpg  
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

mecky Pozri príspevok
no nieco som skusil zostavit...
RAM určite nie 667MHz to je hádam výpredaj, treba 800MHz.
a chladič na CPU nieje nevyhnutný, lebo označenie BOX za názvom cpu znamená že je dodaný v balení aj s chladičom
0 0
karixa karixa

karixa je offline (nepripojený) karixa

mecky Pozri príspevok
no nieco som skusil zostavit...
Nevyznám sa v tom síce, ale mne sa tá zostava zdá trošku drahšia, než by mohla byť. Len keď si napríklad porovnám tu RAM, s tým čo mi ponúkali v obchode (800MHz), tak je asi o 30€ drahšia...

Chcem sa vás opýtať... vďaka vám tu na porade si už robím lepšiu predstavu o tom, čo v tom pc chcem mať, len mi stále nie je jasné, podľa čoho vybrať grafickú kartu a RAM. V tých názvoch sú čísla a skratky, ktorým, priznám sa, nerozumiem. Tak napríklad: graf.karta ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI - čo rozumieť pod tým, že je karta akvit alebo pasiv? a čo tie čísla v zátvorke - čím vyššie tým lepšie?

A Salvosko, klavesnica a myš ma netrápi, nechávam si tú čo máme doma. Do zostavy som ju dala len preto, že mi to tam dali v obchode.
0 0
salvosko salvosko

salvosko je offline (nepripojený) salvosko

ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI:
ATI je vyrobca čipu
Sapphire je výrobca karty
HD 4650 je označenie čipu podla čoho sa da usúdiť jej výkon
512MB je pamat na karte ktoru ma karta k dispozpozicii
(128) je sirka pamatovej zbernice = 128 bitov
aktiv = aktivny chladic (s ventilatorom)
1 x DVI je digitalny vystup (kvalitnejsi ako VGA ale existuje redukcia z DVI na VGA)
HDMI je defakto DVI so zvukom = prepojis to s LCD telkou a film na PC mozes kukat na TV
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať