Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

ahojte poradaci,

idem prvykrat urobit DPFO s paušálnymi výdavkami - 60% - lebo má všetky príjmy z remeselnej živnosti.
Chcem si ozrejmiť, čo všetko treba urobiť. §6, ods.10 Zákona hovorí:

"...Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

Do výdavkov v DP dám 60% z príjmov a k tomu pripočítam všetky skutočne vyplatené odvody na SP a preddavky na ZP? Dobre to chápem?

Teraz k tej evidencii o príjmoch v časovom slede. Ak odberatel zaplatil fakturu mojho klienta na jeho bankový ucet, musím do penazného deniika zaevidovat vsetky bankove položky, alebo staci, ze vybere z nich len tu jednu kde je uhrada faktury? Nevidim totizto význam v tom, ze by som tam dávala aj debetné položky. Proste neviem, co v tomto pripade ma obsahovat penazný dennik. poradite mi?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    brikina Pozri príspevok
    ahojte poradaci,

    idem prvykrat urobit DPFO s paušálnymi výdavkami - 60% - lebo má všetky príjmy z remeselnej živnosti.
    Chcem si ozrejmiť, čo všetko treba urobiť. §6, ods.10 Zákona hovorí:

    "...Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

    Do výdavkov v DP dám 60% z príjmov a k tomu pripočítam všetky skutočne vyplatené odvody na SP a preddavky na ZP? Dobre to chápem?

    Teraz k tej evidencii o príjmoch v časovom slede. Ak odberatel zaplatil fakturu mojho klienta na jeho bankový ucet, musím do penazného deniika zaevidovat vsetky bankove položky, alebo staci, ze vybere z nich len tu jednu kde je uhrada faktury? Nevidim totizto význam v tom, ze by som tam dávala aj debetné položky. Proste neviem, co v tomto pripade ma obsahovat penazný dennik. poradite mi?

    dakujem
    K tomu zvýraznenému: Keď vedieš evidenciu o príjmoch, neúčtuješ do peňažného denníka.
    Takže, urobíš to len evidenčne v nejakej tabuľke, kde dáš si dáš zoznam vystavených faktúr a k nim zapíšeš príslušnú úhradu. Poznačíš dátum a spôsob úhrady. Príjmy sčítaš, z toho vypočítaš 60 % + úhrady do SP a ZP a to sú výdavky. Túto sumu zapíšeš do daňového priznania.
    K tej evidencii si prikladám všetky vydané faktúry, bankové výpisy a príjmové pokl. doklady. Na bankovom výpise môžeš zvýrazniť príslušnú úhradu faktúry ale ostatné položky na výpise neúčtuješ.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    ešte sa vrátim k tejto téme. Čo sa odovzdá na daňový úrad v tomto prípade?

    Danove priznanie - to je jasné - odovzdávam
    Evidenciu o príjmoch a úhrade, ktorú vytvorím odovzdávam?
    Rodné listy detí (kopie), na ktoré si uplatňuje daňový bonus odovzdávam?
    Uplatňuje si i manželku, ktorá mala nejaké príjmy od zam-ľa a tiež poberala peň príspevok na opatrovanie - tieto dva dokumenty (potvrdenia) tiež odovzdávam?

    Ďakujem za odpovede

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    brikina Pozri príspevok
    ešte sa vrátim k tejto téme. Čo sa odovzdá na daňový úrad v tomto prípade?

    Danove priznanie - to je jasné - odovzdávam ano
    Evidenciu o príjmoch a úhrade, ktorú vytvorím odovzdávam? NIE
    Rodné listy detí (kopie), na ktoré si uplatňuje daňový bonus odovzdávam? ano
    Uplatňuje si i manželku, ktorá mala nejaké príjmy od zam-ľa a tiež poberala peň príspevok na opatrovanie - tieto dva dokumenty (potvrdenia) tiež odovzdávam? ano

    Ďakujem za odpovede
    text

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.