Zavrieť

Porady

Auto z bazáru a odpočet DPH (od 1.1.2010)

Podľa toho, čo som sa dočítal tu na Porade a inde som dospel k názoru, že pri kúpe ojazdeného osobného auta do firmy musí byť pre možnosť uplatnenia odpočtu DPH toto auto v celom reťazci kúpy-predaja s možnosťou odpočtu. Hovorím o M1 podľa zákona od 1.1. t.r. Môžu teda nastať prípady:

1. Predajca áut predal nové auto súkromnej osobe a tá si samozrejme nemohla odpočítať DPH. Takže keď ho táto osoba predala bazáru, tiež ho nemohla predať za cenu s rozpísanou DPH (základ+DPH), ale len za konečnú cenu. Takže ani bazár si nemohol odpočítať DPH a teda to auto nemôže predať s odpočtom ani ďalej.

2. Predajca nového ho predal lízingovke, tá si odpočítala DPH (keďže ona z titulu predmetu podnikania môže). Auto bolo odobraté klientovi z lízingu. Takže ona ho môže predať ďalej (firme alebo bazáru - plátcom DPH) ako auto s možnosťou odpočtu. Aj bazár alebo firma si teda DPH môže odpočítať a ak ho kúpi firma z bazáru, aj ona si môže odpočítať.

Vie mi prosím niekto potvrdiť alebo vyvrátiť tento názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno je to tak, v 1 prípade postupuje autobazár podľa §66 a odvádza DPH len z marže /nie je vidieť na faktúre/ a v druhom prípade ako normálny tovar s DPH.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
    V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Luna Pozri príspevok
    Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
    V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(
    Autobazár, ak postupuje podľa § 66, mal by túto skutočnosť mať uvedenú v kúpno-predajnej zmluve. Ale pravdepodobne uplatňuje tento postup a nárok na odpočet DPH nemáte.
    Faktúru nemusí vystavovať, stačí zmluva, ak spĺňa všetky podmienky daňového dokladu.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Luna Pozri príspevok
    Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
    V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(
    Nie je nárok na odpočet DPH:

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    cloe Pozri príspevok
    Autobazár, ak postupuje podľa § 66, mal by túto skutočnosť mať uvedenú v kúpno-predajnej zmluve. Ale pravdepodobne uplatňuje tento postup a nárok na odpočet DPH nemáte.
    Faktúru nemusí vystavovať, stačí zmluva, ak spĺňa všetky podmienky daňového dokladu.
    Ja som tiež toho názoru, že klient nemá nárok na odpočet DPH a že na zmluve musí byť odvolávka na par.66 zákona o DPH. Potrebovala som sa len uistiť. Klient je v tom že nárok na odpočet má.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pokiaľ je predávajúcim občan, ťažko do zmluvy uvedie svoje IČ DPH a sumu DPH, čiže nie je čo odpočítať.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Predávajúci je občan ale sprostredkovateľ je frma ktorá je platiteľ DPH-autobazár.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Sprostredkovateľ - autobazár - predpokladám využíva možnosť § 66, tým pádom na ním vystavenom doklade nesmie figurovať DPH. V žiadnom prípade si nebude môcť túto DPH uplatniť.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Sprostredkovateľ má vo svojich dokladoch odvolávku, aby správne odviedol daň.
    Ak ty v obstaracích dokladoch nemáš všetky náležitosti pre odpočet DPH, tak si ju nemôžeš odpočítať, či je odvolávka na § 66 alebo nie.

    Predávajúcim je občan, sprostredkovateľ si nemá ako uplatniť DPH, prečo by ju uvádzal a odvádzal?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Fajn ste ma uistili v mojich myšlienkových pochodoch. Včera som klientovi povedala, že nie je nárok na odpočet a dnes som mu to potvrdila na 100%. Nespal celú noc,rátal s DPH-čkou. Pekný vianočný darček.... Ale čo už.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.