Zavrieť

Porady

dan z prenajmu

Ahojte.
Chcem si overit jednu vecicku,prosim,poradte.
Kolega je zamestnany a svojmu synovi podla najomnej zmluvy prenajima priestory vo svojom vlastnictve.Syn mu mesacne poukazuje najomnu sumu.
Kolega sa ohlasil na DU ako prenajimatel,vieme ,ze vyplna DP typ B.
Tiez viem,ze donho ma zapisat kladny rozdiel medzi sumou obdrzanou z najmu a 5 nasobkom zivotneho minima.
A teraz otazka:
ako je to s vydajmi?Moze si napisat 40% ako vydaje,teda naklady na tu nehnutelnost co prenajima,alebo sumu,ktoru moze preukazat napr fakturami....dajme tomu,ze suma na fakturach je nizsia ako 40%(alebo proste faktury nema,prerabal,no nema ich ulozene),moze si uplatnit vydaje vo vyske 40%?Rozumieme tomu spravne?
VDaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kattus Pozri príspevok
    Ahojte.
    Chcem si overit jednu vecicku,prosim,poradte.
    Kolega je zamestnany a svojmu synovi podla najomnej zmluvy prenajima priestory vo svojom vlastnictve.Syn mu mesacne poukazuje najomnu sumu.
    Kolega sa ohlasil na DU ako prenajimatel,vieme ,ze vyplna DP typ B.
    Tiez viem,ze donho ma zapisat kladny rozdiel medzi sumou obdrzanou z najmu a 5 nasobkom zivotneho minima.
    A teraz otazka:
    ako je to s vydajmi?Moze si napisat 40% ako vydaje,teda naklady na tu nehnutelnost co prenajima,alebo sumu,ktoru moze preukazat napr fakturami....dajme tomu,ze suma na fakturach je nizsia ako 40%(alebo proste faktury nema,prerabal,no nema ich ulozene),moze si uplatnit vydaje vo vyske 40%?Rozumieme tomu spravne?
    VDaka
    Áno môže si uplatniť výdavky paušálne vo výške 40%.

    kattus je offline (nepripojený) kattus

    kattus
    super,som rada,ze som to dobre pochopila,ked som o tom citala.
    Este ma napadlo.....40% je z celkoveho prijmu,alebo az toho zdanovaneho(po odratani 5nasobku ZM)?????vdakaaaaaaa

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kattus Pozri príspevok
    super,som rada,ze som to dobre pochopila,ked som o tom citala.
    Este ma napadlo.....40% je z celkoveho prijmu,alebo az toho zdanovaneho(po odratani 5nasobku ZM)?????vdakaaaaaaa

    Poučenie priamo z DP:


    9)Na r. 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľností a päťnásobkom sumy životného minima platného
    k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "päťnásobok sumy platného životného minima"). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľností
    zahrnovaným do základu dane sa na r. 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľností zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto
    príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona].

    kattus je offline (nepripojený) kattus

    kattus
    dakujem,toto som citala,no radsej som sa pytala,predsa len,nie je to moje danove,ale kolegovo,tak clovek si radsej preveri....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.