Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácii

Zdravím chcem sa len opýtať ako mám zaúčtovať dotácie ak to tak môžem nazvať. Prišli nám peniaze od PPD za pozemky ktoré sú v ochrannom pásme takže nemôžeme na nich nič vykonávať.

Dik!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Skús sa tu pohľadať

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Čo je napísané v rozhodnutí PPD, na aký účel je dotácia?
    Je to program rozvoja vidieka - obnova potenciálu lesného hospodárstva a zavedenie preventívnych opatrení
    Ochrana a ozdravenie poškodených lesov.
    tie lesy sú v 5 stupni ochrany tzv. územie europskeho významu
    Dakujem a ešte sa spýtam na dotacie z eu ked som ich zle zaučtovala či sa to dá zmeniť

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ak si zle zaúčtovala, musíš vykonať opravu účtovania.
    ved hej rada by som to opravila ale papiere na PPD sa poslali s tým zlým zaúčtovaním či stým nebudú problémy pri kontrole ked prídu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Otázky sú dosť nejasné, pravdepodobne ide o pozemkové spoločenstvo, alebo nejaký iný malý lesný podnik. Neviem rozbaliť ani skratku PPD, čo to je ? Nejaká platobná agentúra ...PPA ? Za lesy v 5 stupni ochrany sa dávajú dotácie, ako náhrada za zákonný zákaz hospodárenia, alebo potom účelové dotácie na vykonanie nejakých opatrení, ktoré nie sú v záujme užívateľa pozemkov, ale v štátnom, alebo európskom záujme. K obidvom musí byť vo vašom subjekte podrobná zmluva, v ktorej sú všetky pokyny, určite je u štatutára. Pýtaj si kópiu, lebo je účtovným dokladom pre účtovný predpis. Ako účtovníčka sa aj Ty musíš s ňou oboznámiť, inak je to iba na úrovni dohadov. Zo zmluvy musí vyplývať, ako sa to má účtovať. Ak je to iba náhrada za ušlý príjem, tak predpis príjmu 347/648 a príjem 221/347, do obdobia.... ktorému je určený v zmluve. Ak je to na vykonanie opatrení, ktoré sa vykonajú v roku prijatia, tak rovnako, pričom náklady na dotované opatrenie sa účtujú bežne a evidujú pre vykázanie čerpania dotácie. Ak čerpanie dotácie /vykázané náklady/ bude až v nasledujúcom roku, tak predpis je nie 347/648, ale 347/384 a zúčtovanie 384/648 interným dokladom v roku vykázania nákladov.
    Ak si urobila účtovanie takto, tak je všetko ok. Ak nie, tak ho oprav v účtovníctve podľa účtovných zásad a postupov. Neviem, či by PPD malo kontrolovať účtovanie, asi nie, nato sú iné orgány, hlavne DÚ. Platí to účtovanie, ktoré je v Tvojom účtovníctve a ktoré vstupuje do účtovných výkazov a daňových priznaní. Nie to, ktoré odišlo ako predbežne zlé "niekam do sveta". Tým iba zavoláš, alebo odmailuješ....že účtovanie bolo zlé a už je opravené.
    Veľmi pekne dakujem za odpoved i pomoc.


    V tej poslednej otázke som sa pýtala ohľadom žiadosti ktorú sme si podali na rekonštrukciu cesty, my nie sme vlastníkom máme ju v dlhodobom prenájme.
    Chceli by sme čerpať s eurofondou, máme to schválené platobnou agentúrov a tam som musela poslať učtovanie penazí ktoré sme do toho už investovali, a čakáme na ich kontrolu vykonaných prác.
    Ja som to dala rovno do nákladov.
    kam to mám presne dať ked to máme v prenájme
    a môžem to zmeniť
    Naposledy upravil maruša182 : 06.02.10 at 21:07

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    maruša182 Pozri príspevok
    Veľmi pekne dakujem za odpoved i pomoc.


    V tej poslednej otázke som sa pýtala ohľadom žiadosti ktorú sme si podali na rekonštrukciu cesty, my nie sme vlastníkom máme ju v dlhodobom prenájme.
    Chceli by sme čerpať s eurofondou, máme to schválené platobnou agentúrov a tam som musela poslať učtovanie penazí ktoré sme do toho už investovali, a čakáme na ich kontrolu vykonaných prác.
    Ja som to dala rovno do nákladov.
    kam to mám presne dať ked to máme v prenájme
    a môžem to zmeniť
    Nájomná zmluva na dlhodobý prenájom cesty musí mať ustanovenia o možnosti jej rekonštrukcie. Rekonštrukcia nad 1700 Eur v zmysle § 22, ods. 6, písm. d , ZDP je technickým zhodnotením - iným majetkom, ktorý sa zaraďuje a odpisuje u nájomcu. Aj dotácia bude teda investičná, podrobnosti čítaj po odkliknutí linku, ktorý Ti poslala Rozalka v príspevku č. 4. Ak rekonštrukcia presiahla 1700 Eur, malo to byť celé, vrátane projektu a správnych poplatkov účtované na 042, teda investície, nie do nákladov. Nevadí, pošli PPA oznámenie o oprave účtovania. Aj omyly, aj ich včasné opravy sú legálne. Investičnú dotáciu príjmeš na účet 347/384 a 221/347. Rekonštrukciu cesty zaradíš 042/021 a budeš odpisovať 551/081. Koľko vyčísliš každý rok účtovné odpisy, toľko odúčtuješ dotácie 384/648, ale aj redukuješ koeficientom percenta podielu dotácie z celkovej ceny dotovanej rekonštrukcie. Čerpanie dotácie bude teda na toľko rokov, koľko sa bude rekonštrukcia účtovne odpisovať.
    Naposledy upravil a_je_to : 06.02.10 at 22:30 Dôvod: oprava chýb
    zdravím mám prozbu.
    Potrebujem vedieť sme Urbár to značí že zastrešujeme viacerých ludí s pozemkami.
    tie pozemky sme dali do prenájmu a otázka znie
    či tito pozemky musia byť v evidencii majetku urbáru
    dik

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    maruša182 Pozri príspevok
    zdravím mám prozbu.
    Potrebujem vedieť sme Urbár to značí že zastrešujeme viacerých ludí s pozemkami.
    tie pozemky sme dali do prenájmu a otázka znie
    či tito pozemky musia byť v evidencii majetku urbáru
    dik
    Ak ste niečo dali do prenájmu, tzn.,že je to vašim majetkom, teda musí byť aj v evidencii. Cudzí majetok nemôžeš prenajímať bez súhlasu vlastníka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.