Zavrieť

Porady

prerusena zivnost a danove priznanie

Prosim vas, ako urobit danove priznanie ,ked od 1.1. -11.4. 2009 , a od 26.5. -26.11.2009 mal manzel prerusenu zivnost.(on ju mal prerusenu od 10/2008-ale berieme len 2009)
"podnikal" len od 12.4.-25.5. a potom od 27.11.-31.12. 2009.
Za tieto mesiace vykazal nejaky maly zisk, ale 7.12. dostal z UPSVaR prispevok na podnikanie cca 3000 eur, z ktorych nakupoval az po novom roku.
Berie sa aj ten prispevok ako prijem?
Budem vdacna za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Pozri si zákon o DzP §17, postupuješ podľa toho o aký druh príspevku /investičný,prevádzkový/ sa jedná. Ale ak prostriedky čerpal až v roku 2010 tak určite príspevok nebude príjmom roku 2009. Nerozumiem ale prečo si zvýraznila to že 2x preušil v roku 2009 živnosť, veď príspevok dostal až potom a predchádzajúce prerušenie nemá na účtovanie príspevku vplyv.



    § 17
    Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

    (1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
    h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Ak si ale bude uplatňovať paušálne výdavky, dotáciu zahrnie celú do príjmu v r. 2009.

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Takze reagujem az teraz. Na otazku, ze preco prerusil ziovnost v 2009...
    On este v r. 2008( november) prerusil na 6 mes. s tym, ze do toho pol roka ho z UP zaradia do toho programu na ziskanie prispevku na podnikanie. Za ten pol rok sa nic nedialo, tak si ju obnovil a mesiac nato mu volali z UP, ze ho zaradili. Cize musel zase prerusovat, zaevidovat sa na UP....a potom v 11/2009 si ju zase obnovil.
    7.12. 2009 ziskal prispevok na zacatie podnikania, ale prostriedky z neho pouzil az v 1/2010 (nakupoval naradie)
    Preto som sa pytala, ze ci sa aj tych cca 3 tis.eur rata ako prijem.
    Od 12.4. 2009-25.5.2009 mal nejaky prijem, odviedol odvody do ZP a potom mal prijem od toho 27.11.+ odvody do ZP.

    Dufam, ze som to nenapisala ako nejaky galimatias, ale hlavne mi ide o ten prispevok, ci ho pocitat do prijmu, ci nie. Podla tej cit. zakona mi vychadza, ze by mali byt zahrnute v prijme, ale cakam odpoved od niekoho, kto sa tomu fakt rozumie, nie ako ja.
    Dakujem este raz.

    prerusena zivnost a danove priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.