Zavrieť

Porady

Uplatnenie výdavkov z prestavby

Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
Je to okolo 1000 eur.
Ďakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jenny-jana Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
    Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
    Je to okolo 1000 eur.
    Ďakujem velmi pekne
    Málo info:

    1. Salón je vo vašom vlastníctve, teda zahrnutý do obchodného majetku?
    2. Alebo ste v prenájme? Ak áno, máte súhlas od majiteľa na takéto stavebné úpravy?
    3. Nahrádzali ste starý, poškodený, upotrebený obklad? Zvýšila sa hodnota salónu týmito prácami?

    Jenny-jana je offline (nepripojený) Jenny-jana

    Jenny-jana
    Vlastnikom je bytový podnik. Som v prenajme. Suhlas nemam. Ale nerobili sme až taku rozsiahlu rekonštrukciu aby sme potrebovali povolenie. Dufam.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Jenny-jana Pozri príspevok
    Vlastnikom je bytový podnik. Som v prenajme. Suhlas nemam. Ale nerobili sme až taku rozsiahlu rekonštrukciu aby sme potrebovali povolenie. Dufam.
    Pozri si nájomnú zmluvu, kde sa píše o podmienkach nájmu - mala by tam byť aj klauzula týkajúca sa stavebných úprav.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Jenny-jana Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
    Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
    Je to okolo 1000 eur.
    Ďakujem velmi pekne
    Áno, môžeš ! Rozhodujúca je suma tohto výdavku, nie vlastníctvo priestorov. Je jedno, či vlastných, alebo cudzích, lebo 1000 Eur na stavebné rekonštrukcie nie je TZ. Neviem, načo toľko ďalších, komplikujúcich otázok. Dlažba a obklady v prenajatých priestoroch by patrili podľa § 22, ods. 6, písm. d, ZoDP... do TZ, alebo podľa § 29 by zvýšili OC - ZC stavby, keby ich celková suma prekročila 1700 Eur. Vtedy by sa to muselo zaradiť, odpisovať.... aj byť ošetrené v nájomnej zmluve tak, ako to zisťovali predchádzajúci riešitelia.
    Keďže neprekročili túto hranicu, sú iba klasickým bežným prevádzkovým výdavkom na dosiahnutie príjmov. Teda bežnou opravou a úpravou, ktorú zmluvne obvykle znáša a financuje nájomca. Nenachádzam ustanovenie, ktoré by mohla daňová kontrola využiť pri vylúčení z uznateľných výdavkov a dodanení.....ale ak je, budem vďačný za uvedenie. Hlavne ak je dokazateľné, že tieto výdavky boli nevyhnutné na rýchle rozbehnutie dôstojného podnikania v inak nepoužiteľných priestoroch.
    Naposledy upravil a_je_to : 07.02.10 at 21:27

    Uplatnenie výdavkov z prestavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.