Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku

Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť o radu. Može si SZČO uplatniť na manželku, ktorá bola časť roka zamestnaná, i nezamestnaná a zároveň bola SZČO 2 mesiace a mala príjem celkový 1534 uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? Aký doklad má doložiť ako príjem zo živnosti potvrdenie z výpisu z DP alebo potvrdenie o podaní DP? Ďakujem všetkým vopred. Vierka22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Na manželku je možné uplatniť rozdiel medzi sumou 4.025,70 € a príjmom manželky. Na účely preukázania by mal stačiť výpis z DP.

    téma: http://www.porada.sk/t71826-odpocita...-manzelku.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vierka22 Pozri príspevok
    Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť o radu. Može si SZČO uplatniť na manželku, ktorá bola časť roka zamestnaná, i nezamestnaná a zároveň bola SZČO 2 mesiace a mala príjem celkový 1534 uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? Aký doklad má doložiť ako príjem zo živnosti potvrdenie z výpisu z DP alebo potvrdenie o podaní DP? Ďakujem všetkým vopred. Vierka22
    čo rozumieš pod príjmom SZČO ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    veronikasad Pozri príspevok
    čo rozumieš pod príjmom SZČO ?
    myslím, že podľa formulácie vety a celej otázky rozumie vierka22 celkový príjem a nie základ dane......alebo sa mýlim?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ekopo Pozri príspevok
    myslím, že podľa formulácie vety a celej otázky rozumie vierka22 celkový príjem a nie základ dane......alebo sa mýlim?
    pre istotu som sa spýtala. Tvojej formulácii rozumiem ...

    vierka22 je offline (nepripojený) vierka22

    vierka22
    Pod príjmom SZČO rozumiem, že je to príjem zo živnosti, manželka bola SZČO ako opatrovateľka cez agentúru v Nemecku. Živnosť mala len 2 mesiace. A 2 mesiace bola zamestnaná ostatné mesiace nezamestnaná, preto som sa pýtala, či si môže manžel tiež SZČO uplatniť nezdaniteľnú časť viem ,že len ten rozdiel medzi príjmom a nezd.časťou a zarátava sa tam aj podpora v nezamestnanosti? Ďakujem Vierka 22

    lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

    lu_lu
    Ja som sa dnes bola pytat na Danovom urade ohladom NZD na manzelku, ktora bola cast roka 2009 SZCO a bolo mi povedane, ze: vyska NZD na manzelku sa v tomto pripade vypocita ako rozdiel NZD na danovnika a celkove manzelkine prijmy (nie ZD!) bez povinne zaplatenych odvodov. Osobne mi to prislo strasne nefer, nakolko je rozdiel, ak zamestnanec dostane hrubu mzdu 1000eur, z ktorej odvadza "len" zdravotne, socialne odvody a dan a rozdiel, ak SZCO vyfakturuje 1000eur za tovar, z ktorych 900eur stal len tovar... ...fakt neviem, ci mi tu nieco unika alebo opat raz vivat zivot SZCO!

    Co sa tyka dokladovania manzelkinych prijmov pre rocne zuctovanie manzelovej dane z prijmov, bolo mi povedane, ze staci uviest sumu manzelkinych prijmov s poznamkou "vyplnene podla danoveho priznania podaneho xx.xx.2010+uviest manzelkine DIC". Danovy urad si to sam skontroluje.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    príjem manželky SZČO:
    príjem manželky mínus všetky tieto poistné :
    poistné na povinné sociálne poistenie SZČO,
    poistné dobrovoľne poistenej osoby v SP,
    preddavky SZČO na zdravotné poistenie,
    nedoplatok z ročného zúčtovania poistného na ZP.

    viď zákon o dani z príjmov §11
    (5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.