Zavrieť

Porady

prenajom bytu na podnikanie

Dobry den, budem rada ak mi niekto dokaze poradit co robit. Prenajimam byt rodine, ktory podnikaju v nasom meste a chcu odo mna suhlas aby si mohli dat byt do nakladov. Co to pre mna znamena ??? Ake mam povinnosti ? Zmluvu mame, zaregistrovana som na DU ze prenajimam byt.Mam sa niecoho obavat ??? dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Silkov Pozri príspevok
    Katarína Ďakujem. Ešte taká drobnosť. Môže si živnostník prenajímať byt na hore uvedené potreby. On ma sídlo firmy PO a byt je v BA
    no mal by vedieť preukázať, že byt v BA naozaj potrebuje na účel, ktorý deklaruje - odpočinok/nocľah pre šoférov, asi ťažko by zdôvodňoval, že sa oplatí prenajímať byt za povedzme 500 €/mesiac, ak by mal v BA povedzme dve vykládky do mesiaca a hotel by vychádzal na 100 € noc...

    ak by mal povedzme tých vykládok 30 do mesiaca bolo by to zas o niečom inom...

    Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

    Daggmar
    O aký súhlas presne ide ? Ak majú nájomnú zmluvu, náklady si uplatňujú na základe nej ...

    radkaaaa je offline (nepripojený) radkaaaa

    radkaaaa
    Byt im prenajimam uz dlhsie, no asi si to nedavali do nakladov, aspon o tom neviem. A poslali mi email (nezijem na SK) ci by mi to nevadilo, bola to len taka otazka, a ja neviem co odpovedat. ci ma to nejak ovplivni. Co sa tyka ich povinnosti to ma nezaujima ci to oni budu mat uctovne v poriadku.

    Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

    Daggmar
    Ako majú postavenú nájomnú zmluvu ohľadom platby? ak im prikazuje zmluva platiť nájomné priamo na účet k určitému dátumu bez výzvy (faktúra) ,to je pre nich súhlas na možnosť uplatnenia výdavkov. Predpokladám, že byt je v tvojom osobnom vlastníctve. Nech špecifikujú aký konkrétny súhlas potrebujú ...

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    radkaaaa Pozri príspevok
    Dobry den, budem rada ak mi niekto dokaze poradit co robit. Prenajimam byt rodine, ktory podnikaju v nasom meste a chcu odo mna suhlas aby si mohli dat byt do nakladov. Co to pre mna znamena ??? Ake mam povinnosti ? Zmluvu mame, zaregistrovana som na DU ze prenajimam byt.Mam sa niecoho obavat ??? dakujem za kazdu radu.
    Možno majú na mysli, či nebude problém, ak byt nie je vyňatý z bytového fondu a bude celý využívaný na podnikanie.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Nerozumiem, prečo by sa nehnuteľnosť ktorá prenajíma na podnikateľké účely mala vybrať z bytového fondu. Predsa nájomca platí nájomné + režijné náklady v zmluve dohodnuté,ktoré tvoria jeho výdaj, a prenajímateľ z prenájmu platí daň.

    sentio je offline (nepripojený) sentio

    sentio
    ja na to vidím iba jeden dôvod:
    daň z nehnuteľností je vyššia pre podnikateľské priestory ako pre bytové priestory.
    Možno nie je nutné byť vyňať z bytového fondu, ale asi je potrebé zmeniť účel využitia bytu - asi na mestskom úrade, kde sa platí daň z nehnuteľností.

    otázka, prosím vyjadrite sa k nej:
    SRO (NÁJOMCA) prenajíma garáž a skladové priestory v rodinnom dome. Garáž sa prenajíma na parkovanie vypožičaného automobilu kt. sro využíva na podnikateľské účely. Skladové priestory bude sro využívať ako sklad tovaru.

    K tomu, aby si sro mohla uplatniť tento výdavok ako daňový výdavok, je potrebné niečo iné ako všeobecnú zmluvu o prenájme priestorov??

    ďakujem pekne za odpovede.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Klient Živnostník (Autodoprava) mal prenajatý byt v BA pre dcéru, ktorá tam študovala. Dcéra štúdium skončila a byt by si chcel živnostník ďalej prenajímať na podnikateľské účely, aby si mohol uplatniť výdavky - prenájom. Byt by bol použitý pre šoférov pri výkladke tovaru a aby mali kde šofery odýchnuť prípadne spať. Ak by mohol taký byt prenajať na podnikateľské účely, čo musí splniť živnostník a majiteľ bytu.....!!!!

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Majiteľ bytu sa registruje na DÚ z titulu prenájmu, ale to už asi urobil keď byt prenajímal dcére. Má pridelené DIČ a ak prekročí zákonom stanovený limit bude príjem z prenájmu zdaňovať. Uzatvorí sa zmluva o prenájme medzi majiteľom bytu a živnostníkom. Živnostník z platenia nájomného bude mať daňovo uznateľný výdaj.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Katarína Ďakujem. Ešte taká drobnosť. Môže si živnostník prenajímať byt na hore uvedené potreby. On ma sídlo firmy PO a byt je v BA

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ice dive Pozri príspevok
    no mal by vedieť preukázať, že byt v BA naozaj potrebuje na účel, ktorý deklaruje - odpočinok/nocľah pre šoférov, asi ťažko by zdôvodňoval, že sa oplatí prenajímať byt za povedzme 500 €/mesiac, ak by mal v BA povedzme dve vykládky do mesiaca a hotel by vychádzal na 100 € noc...

    ak by mal povedzme tých vykládok 30 do mesiaca bolo by to zas o niečom inom...
    Súhlasím a dodám....treba dosť silné a preukázateľné argumenty .Ak sú, nie je problém .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.