Zavrieť

Porady

PN a daň

Chcem sa opýtať, ak bol SZČO od 10. apríla do 31. septembra na PN, dostával nemocenskú zo soc. poisťovne -

- počítajú sa tieto mesiace k prevádzkovaniu živnosti (že bol celý bol živnostník), či ma to len dopad na odvody,,,
- aká bude odpočítateľná položka,,,
- nemocenská sa neberie do príjmu, nezdaňuje sa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    nikula Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, ak bol SZČO od 10. apríla do 31. septembra na PN, dostával nemocenskú zo soc. poisťovne -

    - počítajú sa tieto mesiace k prevádzkovaniu živnosti (že bol celý bol živnostník), či ma to len dopad na odvody,,,
    - aká bude odpočítateľná položka,,,
    - nemocenská sa neberie do príjmu, nezdaňuje sa.
    Počas PN živnostník nemá prerušenú živnosť - čiže sa to počíta do obdobia podnikania.
    Odpočítateľná položka je v plnej výške aj napriek tomu, že bol PN, čite 4025,70€.
    Nemocenské dávky sa nezapočítavajú do zdaniteľného príjmu, je to príjem oslobodený od dane.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    remenka Pozri príspevok
    Prosím Vás k čomu sa dokladá tlačivo zo SP že koľko mu bola vyplatená PN?
    zo SP potrebuješ tlačivo nie o výške vyplateného nemocenského, ale o dobe poberania nemocenského. Prikladáš ho k ročnému zúčtovaniu zdr. poistenia. Ak mal nízky príjem a počas PN-ky platil preddavky do ZP, bude mať preplatok.

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    veronika ,tomu rozumiem,ibaže mi priniesli aj tlačivo, koľko mu vyplatili a čo s tým? iba mu to doložím do papierov?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    remenka Pozri príspevok
    veronika ,tomu rozumiem,ibaže mi priniesli aj tlačivo, koľko mu vyplatili a čo s tým? iba mu to doložím do papierov?
    To by si použila iba v prípade, ak by si manželka na neho chcela uplatniť NČZD - nemocenské sa zahrňa do vlastných príjmov manžela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.