Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH pri dovoze auta podľa nového znenia zákona

Obraciam sa na vás s otázkou, v ktorom nemám jasno.
Podľa nového znenia zákona o DPH, od 01.01.2010 je možné si uplatniť DPH aj z nákupu MV zaradenécho do kategórie M, teda na osobné motorové vozidlá. Táto možnosť je aj pri dovoze MV zo zahraničia (ČR) ?
Ide o nové MV, kupované v ČR. Kupujúci bude 1.majiteľom.

Pri kategórii N nemám problém, nakoľko pri samozdanení vzniká aj povinnosť aj nárok. Ale či to je aj u kat. M po novom? Alebo vzniká len povinnosť odviesť DPH do štátneho rozpočtu bez možnosti nárokovania? Auto je Seat Alhambra, ktoré vieme, že môže byť zaradené do skupiny M ale aj do N.

Aj predajca, aj kupujúci je vo svojom štáte platiteľom DPH.

Za skorú odpoveď ďakujem. Nádejný kupca potrebuje odpoveď veľmi rýchlo.

P.S.: Čo neurobí účtovník pre svojho klienta......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    myslím, že postupuješ podľa § 52 a § 11

    § 52
    Odpočítanie dane pri dodaní
    nového dopravného prostriedku

    Osobe, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu, vzniká v čase dodania nového dopravného prostriedku právo odpočítať daň zahrnutú do kúpnej ceny alebo zaplatenú pri dovoze, alebo pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu, a to do výšky, ktorá neprekročí daň, ktorú by bola povinná táto osoba uhradiť, ak by pri dodaní nového dopravného prostriedku z tuzemska do iného členského štátu bola povinná platiť daň. Právo odpočítania dane môže byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bol nový dopravný prostriedok dodaný.

    § 11 (3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Podľa mňa bez problémov, podľa §49.2.c pretože vypadol pôvodný odsek 7, ktorý takúto možnosť zakazoval.
    Monika Kováčová
    tu na porade v sekcii zákony je odsek 7 v § 49 (mám na mysli aktuálne znenie zákona o DPH platného od 1.1.2010)

    stále uvedené:
    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
    b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
    c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
    d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

    tak ja teraz som vážne na pochybách, či to z toho zákona vypadlo, alebo nevypadlo...
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 10.02.10 at 12:41
    Monika Kováčová
    tak som to našla v tomto usmernení z DRSR: strana 7
    je v tom riadny chaos
    ale v zákone §49 ods. 7 správne nemá byť

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Vypadlo, bohužial hoci je dnes 10.2.2010 stále tam nie je aktuálne znenie a §49 tam je zle, hoci som na to už dávno mailom upozorňoval, stačí si kúpiť napríklad, teda nechcem robiť reklamu ale sú v stánkoch v predaji už úplné znenia napríklad daňový sprievodca 2010.
    Monika Kováčová
    Je v tom potom taký chaos...
    normálne som namrzená

    okrem toho, predpokladám, že uvedený § 49 odsek 7 nevypadol zo zákona, ale naši úžasný Zákonodarcovia - mrviči, urobili dobrú volovinu, keď cez novelizáciu zákona o správe daní novelizovali aj DPH...

    normálne je to na šľak trafenie a normálne ma to už nebaví idioti!!!

    a kde je ten nový zákon o správe daní???
    Monika Kováčová
    už mám a pricapujem:

    Vážení, mám pocit, že porada zaostáva... a riadne... dookola sa tu opakujú tie isté niekoľkoročné otázky a v aktuálnych veciach je to tu nejaké archaické...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Som veľmi rád, že moja "súrna" otázka nakoniec vyvolala túto debatu, a priložilo sa aktuálne znenie zákona o DPH.
    Monika Kováčová
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Som veľmi rád, že moja "súrna" otázka nakoniec vyvolala túto debatu, a priložilo sa aktuálne znenie zákona o DPH.
    zoli, najhoršie je, že som nepriložila aktuálne znenie zákona o DPH ale aktuálne znenie Zákona o správe daní (po novom Daňový poriadok), v ktorom je novelizovaný § 49 zákona o DPH...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    zoli, najhoršie je, že som nepriložila aktuálne znenie zákona o DPH ale aktuálne znenie Zákona o správe daní (po novom Daňový poriadok), v ktorom je novelizovaný § 49 zákona o DPH...

    Bohu žiaľ bežný postup naších zákonodarcov, že to čo nestihnú celý rok, tak dajú do jednej novelizácie iného zákona na konci roka. A potom aby sme hľadali čo všetko je v tom..... Asi si myslia, že máme veľa voľného času na čítanie, a hľadanie.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Prikladám ZDPH platný od 1.1.2010

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zoli, jednoducho, jasne, a debilne (som lenivá čítať súbory, pokiaľ sa ma netýkajú, prepáč mi to však)

    VYjadrím sa naozaj debilne k danej problematike:

    Ak mám nárok uplatniť odpočítanie DPH z M-ka v rámci platnej právnej úpravy DPH v SR, prečo by som nemala nárok i z iného ČS?? Samozdanenie.

    Máme prechodné ustanovenia, kt. mi hovoria, že ak som pri kúpe uzatvorila zmluvu pred 31.12.2009 a auto mi bolo i odovzadné, podľa platnej právnej úpravy nemám nárok na odpočítanie.

    Ak mi bolo auto odovzdané po 1.1.2010, mám nárok na odpočítanie DPH.

    Náše auto je náš tovar v zmysle par. 8 už v tomto znení.

    (čítam prech. ustanovenia)

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Predsa je vhodné pichnúť sem, prechodné ustanovenie:

    㤠85i
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

    (1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ,


    A ja musím povedať, že mám úsmev okolo celej hlavy.

    Konečne je tu niečo pre začiatočníkov, ako sme my, platná právna úprava, o kt. sa nediskutuje, veľa sa nepíše a my jednoducho diskutujeme o nej.

    Pretože hľadáme sever, a sme začiatočníci, prišlo nóvum pre tento rok, ...

    .... a zase si neodpustím pre naozaj začínajúcich, ked sa spýtajú 15.4.2013, či majú nárok na odpočítanie DPH z M-ka....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ešte piloška, a to nie je pikoška, to napdne všetkých:

    1. Ak kúpim M-ko a uplatním nárok na odpočítanie, a chcem predať, postupujem podľa našej 8-mičky (pre zač. par. 8 z o DPH). Naša 42 je bezpredmetná.

    2. Kúpim M-ko v roku 2003 a idem ho predať, nepostupujem podľa 42, pretože tá sa mi už vzťahuje k zábave.... a tým ostatným somarinám, nie však k autu.

    NEZABUDNIME však, ak mi Zoli predá Trabant 5.1.2010 mne ako občanovi, že ide o dodanie tovaru podla par. 8. Ide o predmet dane a FA ZD + DPH.

    ČAute. Idem si už vypočut chrapot mojich troch chlapov.

    § 42

    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

    Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7.

    Záver:
    Naposledy upravil betka : 12.02.10 at 06:35

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    betka Pozri príspevok
    Ešte piloška, a to nie je pikoška, to napdne všetkých:
    ...

    2. Kúpim M-ko v roku 2003 a idem ho predať, nepostupujem podľa 42, pretože tá sa mi už vzťahuje k zábave.... a tým ostatným somarinám, nie však k autu.

    NEZABUDNIME však, ak mi Zoli predá Trabant 5.1.2010 mne ako občanovi, že ide o dodanie tovaru podla par. 8. Ide o predmet dane a FA ZD + DPH.
    Ale postupujem podľa § 85i :

    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ešte jedna blbá otázka.

    Kupuje sa nové MV kategórie M v ČR. Obe strany sú platiteľmi DPH vo svojom štáte. Predajca vystaví faktúru s alebo bez vyčíslenia ich DPH?

    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na takúto elementárnu otázku.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ešte jedna blbá otázka.

    Kupuje sa nové MV kategórie M v ČR. Obe strany sú platiteľmi DPH vo svojom štáte. Predajca vystaví faktúru s alebo bez vyčíslenia ich DPH?

    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na takúto elementárnu otázku.
    Bez DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.