Zavrieť

Porady

Spoločník v s.r.o. bez mzdy

ahojte, mám prosbu o radu, manžel - výsluhový dôchodca si chce založiť s.r.o. s kamarátom, takisto výsluhovým dôchodcom, a obaja chcú v tejto sro vykonávať prácu bez nároku na mzdu, s tým, že sa v tejto sro nezamestnajú, ale budú si deliť na konci roka zisk. Inšpektorát bezpečnosti práce povedal, že by to nepovažoval za nelegálnu prácu, ale dvaja účtovníci sa vyjadrili nezhodne. Jeden tvrdí, že sa musia obaja zamestnať v sro a druhý, že nemusia, že spoločníkv sro môže vykonávať pre spoločnsoť prácu bez nároku na mzdu. Kto má právdu ? Ďakujem vopred za radu
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Skús si pozrieť toto:

http://www.porada.sk/881156-post13.html
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

Dakujem:-)
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

tohto zákona som sa presne chytla aj ja, a potvrdil to aj Inšpektorát bezpečnosti práce, že by nešlo o nelegálnu prácu, ale nie je to daňovákmi napadnutelné, ak firma bude vykonávať činnosť, ale nebude mať žiadneho zamestnanca? sú to výsluhový dôchodci, od štátu už dôchodok nečakajú, takže zamestnať sa by pre nich bolo zbytočné, velké dane, žiadne odpočítatelné položky....Oni vlastne budú celý rok žiť zo svojich dôchodkov a na konci roka si rozdelia to, čo firma zarobila, samozrejme po zdanení :-)
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
hyzoz Pozri príspevok
tohto zákona som sa presne chytla aj ja, a potvrdil to aj Inšpektorát bezpečnosti práce, že by nešlo o nelegálnu prácu, ale nie je to daňovákmi napadnutelné, ak firma bude vykonávať činnosť, ale nebude mať žiadneho zamestnanca? sú to výsluhový dôchodci, od štátu už dôchodok nečakajú, takže zamestnať sa by pre nich bolo zbytočné, velké dane, žiadne odpočítatelné položky....Oni vlastne budú celý rok žiť zo svojich dôchodkov a na konci roka si rozdelia to, čo firma zarobila, samozrejme po zdanení :-)
Vôbec žiadny zákon sa neporušuje - je to v poriadku ak si rozdelia len zisk.
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

Ale konateľ môže byť len jeden z nich a druhý bude len spoločník. Majú sa prihlásiť aspoň do zdr.poisťovne ako samoplatci ? síce za dôchodcov platí odvody štát, ale pre istotu rozmýšlam, či ich neplatiť a potom získať späť pri ročnom zúčtovaní.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Obaja sa môžu zapísať aj ako konatelia. Podstatné je, že budú obaja spoločníci s nárokom na dividendy zo zisku po zdanení, pokiaľ si to schvália na valnom zhromaždení.
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

Ďakujem za spoluprácu, ale práveže konateľ môže byť len jeden, lebo má VŠ, druhý má len SŠ, takže bude musieť byť len spoločníkom
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla


Nerozumiem, prečo niekto, kto ma SŠ, nemôže byť konateľ ?
Kto mi vysvetlí ?
0 0
acho acho

acho je offline (nepripojený) acho

predpokladam ze tu doslo k nejakemu nedorozumeniu...ja to vnimam takto:
spolocnik moze pracovat pre firmu bez naroku na odmenu, zaroven moze byt aj konatelom, tiez bez naroku na odmenu....nebude mat teda povinnost sa prihlasit do ZP ani SP. Vzdelanie konatela moze byt vyzdadovane pri niektorych viazanych zivnostiach, no to nie je prekazka, aby neboli obaja konatelmi...staci ak podmienku pozadovaneho vzdelania splni aspon jeden.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím Vás zamotala som sa do príspevkov o konateľoch a spoločníkoch a odvodoch a neviem či som to pochopila správne. Prosím poraďte mi, či uvažujem správne. Ja som zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere ako zamestnanec, firma za mňa odvádza poistenie atď. teraz si idem založiť s.r.o. kde budem jediným spoločníkom aj konateľom. Nebudem vo vzťahu ku s.r.o. zamestnancom. Čiže registrovať sa do poisťovní nemusím, ani odvody platiť nebudem ( pokiaľ nebudem mať vyplatenú nejakú odmenu konateľovi a pod. ) Za rok 2010 si spravím daňové priznanie PO, vypočítam daň a odvediem. Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím zákaldom pre odvod poistného tých 10 000 € ? Kedy mne ako spoločníkovi alebo konateľovi, môže vzniknúť povinnosť platiť odvody?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

[QUOTE=jana32;1295626]Dobrý deň, prosím Vás zamotala som sa do príspevkov o konateľoch a spoločníkoch a odvodoch a neviem či som to pochopila správne. Prosím poraďte mi, či uvažujem správne. Ja som zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere ako zamestnanec, firma za mňa odvádza poistenie atď. teraz si idem založiť s.r.o. kde budem jediným spoločníkom aj konateľom. Nebudem vo vzťahu ku s.r.o. zamestnancom. Čiže registrovať sa do poisťovní nemusím, ani odvody platiť nebudem ( pokiaľ nebudem mať vyplatenú nejakú odmenu konateľovi a pod. ) Za rok 2010 si spravím daňové priznanie PO, vypočítam daň a odvediem. Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím základom pre odvod poistného tých 10 000 € ?

Prosím skúste mi niekto poradiť. Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Uvod je spravny. Trochu si sa zamotala s tymi odvodmi - nekomplikuj si to, ide o pravnicku osobu, nie zivnost.

jana32 Pozri príspevok
Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím zákaldom pre odvod poistného tých 10 000 € ? Kedy mne ako spoločníkovi alebo konateľovi, môže vzniknúť povinnosť platiť odvody?
Z hospodarskeho vysledku pravnickej osby (sro) nevyplyva ziadna povinnost odvadzat poistne alebo registrovat sa do poistovni. Do poistovni sa PO ako zamestnavatel registruje az vtedy, ked ma zamestnancov (aj napr. konatela s odmenou). Ak nema, neregistruje sa, odvody neplati. Zisk v sro a vyplata podielu na zisku nema ziaden vplyv na tvoje osobne odvody. Spolocnikovi/konatelovi vznikne povinnost platit odvody, ak nie je poisteny z ineho dovodu, napr. zo zamestnania, zivnosti a pod. Zamestnavatel (PO - sro) odvedie odvody na zdravotne poistenie za neho aj vzedy, ak by mu vyplacala odmenu. Samozrejme, ak sa by v sro zamestnal, zamestnavatel (sro) odvadza za neho vsetky odvody.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Lianka, čiže ak som zamestnaná, tak mi môže byť jedno aký zákald dane bude mať moja s.r.o., už mi je to jasné. Chcem sa opýtať ešte na jednu vec ohľadom registrácie spoločnosti. Ja musím s.r.o. zapísať v obchodnom registri atď. ale vyplýva mi aj nejaká povinnosť registrovať spoločnosť na živnostenskom úrade? Ja budem spoločníčka a konateľka, musím si založiť ja živnosť ak chcem fungovať v s.r.o. ? Prepáč, asi je to chaotické, ale hádam z toho vyčítaš podstatu. Vopred ďakujem
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Najprv sa spoločnosť registruje na živnostenskom až potom na obchodnom registri.
0 0
drobecek1 drobecek1

drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

Dobrý deň. Veľmi ma zaujala táto téma, lebo práve takéto niečo zvažujem, prejsť so živnosti na s.r.o. , ako je to potom s normálnym existovaním v zmysle, môžem používať peniaze na svoju potrebu a potrebu rodiny a v účtovníctve sa to ako spracuje?, aby to nebolo pochopené ako plat. A ešte by som rád vedel ako je to potom s odpracovanými rokmi, ktoré sa evidujú v sociálnej poisťovni a ako so zdravotnou poisťovňou keď ochoriem, u lekára som potom ako samoplatca? lebo z toho som jeleň. Teraz ako živnostník platím aj sociálnu aj zdravotnú poisťovňu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V prvom rade musíte striktne oddeliť právnickú osobu, t.j, tú, v ktorej budete ako spoločník a konateľ a Vás FO ako takú... Založená s.r.o. je firma ako každá druhá a pokiaľ nevykonávate pre ňu prácu za odmenu, resp. ako zamestnanec nemá táto firma nič spoločné s Vašimi odvodmi a daňami /prácu bez nároku na odmenu vykonávať môžete, čo opňž nemá vplyv na odvody a vaše dane/. Peniaze na svoju potrebu si preto samozrejme s PO nemôžete brať jedine formou podielu na zisku alebo formou platu, ak sa zamestnáte. Skráítka PO a Vy ako FO sú dva rozdielne subjekty.
Platenie SP ako FO pokiaľ nie ste zamestnaní nikde inde je na Vás ako dobrovoľnom platiteľovi, ovšem povinnosť ZP vzniká narodením,, t.j. pokiaľ nie ste poistení zdravotne z iného dôvodu musíte sa poistiť ako samoplatiteľ bez akejkoľvek nadväznosti na Vašu s.r.o. pokiaľ neberiete z nej plat, prípade odmenu.
Aby ste to lepšie pochopili, firmu berte ako úplne cudzí subjekt pre Vás z hľadiska odvodového a daňového....
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ostatne tvoje otazky zodpovedala evina a ivti.

K tomuto:
jana32 Pozri príspevok
Ja musím s.r.o. zapísať v obchodnom registri atď. ale vyplýva mi aj nejaká povinnosť registrovať spoločnosť na živnostenskom úrade?
Okrem vybavenia zivnostenskeho listu na sro sa na zivnostenskom urade ohlasuje aj prevadzku, ak budes prevadzku mat (napr. predajnu, obchodnu kancelariu a pod.). Co je prevadzka + co sa zivnouradu ohlasuje, o tom hovori Zivnostensky zakon (vid. uvodna strana Porady).
0 0
upchpp upchpp

upchpp je offline (nepripojený) upchpp

1) ako je najlepšie spraviť, ked spoločník nechce poberať mzdu ani odmenu? keďže ani nemôže podiel zo zisku predčasne vybrať z účtu s.r.o, bolo by najlepšie, aby zobral od s.r.o tzv. bezúročnú pôžičku s termínom vrátenia, kedy je možné zobrať podiel zo zisku?? ( t.j. na druhý rok)???
Je to takto možné??
2) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
3) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??


ďakujem za Vaše postrehy a odpovede
Naposledy upravil upchpp : 14.02.10 at 17:59
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
treba spísať dobrú zmluvu o pôžičke a potom nevidim problem. môže si požičať peniaze (vybrať z učtu)
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
2) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať