Zavrieť

Porady

Spoločník v s.r.o. bez mzdy

ahojte, mám prosbu o radu, manžel - výsluhový dôchodca si chce založiť s.r.o. s kamarátom, takisto výsluhovým dôchodcom, a obaja chcú v tejto sro vykonávať prácu bez nároku na mzdu, s tým, že sa v tejto sro nezamestnajú, ale budú si deliť na konci roka zisk. Inšpektorát bezpečnosti práce povedal, že by to nepovažoval za nelegálnu prácu, ale dvaja účtovníci sa vyjadrili nezhodne. Jeden tvrdí, že sa musia obaja zamestnať v sro a druhý, že nemusia, že spoločníkv sro môže vykonávať pre spoločnsoť prácu bez nároku na mzdu. Kto má právdu ? Ďakujem vopred za radu
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

hyzoz Pozri príspevok
Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
2) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??
Z pohľadu odvodov na zdravotné poistenie sa stáva Spoločník zamestnancom a to iba v v mesiaci, v ktorom poberá mzdu
Citujem:
§ 11 Platitelia poistného
Ods 3 Zamestnanec na účely tohto zákona je
písm i)
spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,
Ak teda nepoberá spoločník mzdu, nie je potrebné prihlasovať ho do ZP, ani platiť preddavky.
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
hyzoz Pozri príspevok
Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
Vseobecne plati ze stat plati za vysluhoveho dochodcu pokial jeho rocny prijem neprekroci ciastku pri ktorej nie je treba podat danove priznanie. Presnejsie kriteria som nejak nikdy nehladal nakolko som vyssi prijem zatial vzdy mal a tym :-D

Prosim vie mi niekto poradit ci sa na spolocnika bez pracovnej zmluvy vyuzivajuceho osobny automobil v majetku s.r.o na sluzobne aj sukromne ucely vztahuje nepenazny prijem vo vyske 1% zo vstupnej hodnoty poskytnuteho motoroveho vozidla???? V ZDP sa spomina iba zamestanec. DAKUJEM!
Naposledy upravil convict : 15.02.10 at 09:32
0 0
hyzoz hyzoz

hyzoz je offline (nepripojený) hyzoz

A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
hyzoz Pozri príspevok
A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?
Konatel kona v mene spolocnosti tym padom musi splnat zakonom stanovene podmienky, najplepsie sa spytat pravnika ci ano.
Naposledy upravil convict : 15.02.10 at 09:55
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

hyzoz Pozri príspevok
A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?

§ 7
Podmienky udelenia licencie právnickej osobe
(1) Krajské riaditeľstvo môže udeliť licenciu právnickej osobe, ktorá je spoľahlivá [§ 9 ods. 1 a ods. 2 písm. d)], ak tomu nebráni záujem vnútorného poriadku a bezpečnosti a
a) fyzická osoba alebo fyzické osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom alebo členmi štatutárneho orgánu,
spĺňajú podmienky ustanovené v § 6,
b) fyzická osoba, ktorá má najmenej 20 % majetkový podiel v právnickej osobe, spĺňa podmienky ustanovené v § 6 písm. c) a d),

§ 6
Podmienky udelenia licencie fyzickej osobe Krajské riaditeľstvo môže udeliť licenciu fyzickej osobe, ak tomu nebráni záujem vnútorného poriadku a bezpečnosti a ak
a) dosiahla vek 21 rokov,
b) má spôsobilosť na právne úkony,
c) je bezúhonná,
d) je spoľahlivá,
e) je zdravotne spôsobilá,
f) má požadovanú odbornú spôsobilosť,
g) má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. v § 6 písm. c) a d), c) z jej obchodného mena nemôže vyplynúť, že plní úlohy verejnej správy.

§ 10
Odborná a zdravotná spôsobilosť osoby
na prevádzkovanie bezpečnostnej služby
(1) Odborne spôsobilá na prevádzkovanie bezpečnostnej služby je osoba, ktorá má vzdelanie ustanovené týmto zákonom a úspešne vykonala skúšku odbornej spôsobilosti (ďalej len „skúška“) podľa § 32 ods. 1.
(2) Požiadavku ustanoveného vzdelania na prevádzkovanie strážnej služby spĺňa osoba, ktorá má aspoň úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.
(3) Požiadavku ustanoveného vzdelania na prevádzkovanie detektívnej služby spĺňa osoba, ktorá má vysokoškolské vzdelanie v odbore právo alebo v odbore bezpečnostné služby.
(4) Nedostatok vysokoškolského vzdelania uvedeného v odseku 3 možno osobe, ktorej bol na základe absolvovania obsahovo ucelenej časti vysokoškolského štúdia v odbore právo alebo bezpečnostné služby vydaný diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a priznaný titul „bakalár“, alebo osobe, ktorá má vysokoškolské vzdelanie v inom odbore ako právo alebo bezpečnostné služby, ak tieto osoby vykonávali prax v odbore právo alebo bezpečnostnú prax najmenej desať rokov a čas od skončenia vykonávania tejto praxe nie je dlhší ako päť rokov, nahradiť vykonaním kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou vymenovanou ministrom vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „minister“). Žiadosť o vykonanie kvalifikačnej skúšky podáva osoba písomne Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“). V žiadosti o vykonanie kvalifikačnejskúšky osoba uvedie meno, priezvisko, titul, rodné číslo a miesto trvalého pobytu. K žiadosti pripojí osvedčený odpis dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, potvrdenie o vykonávaní praxe v odbore právo alebo bezpečnostnej praxe a doklad o zaplatení paušálnej sumy nákladov na vykonanie skúšky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať