Zavrieť

Porady

Čierna mzda na ucet

potreboval by som poradit.

Pri nástupe do zamestnania pred 2-mi rokmi som podpísal u zamestnávateěa pracovnú zmluvu s dohodnutou hrubou mzdou 16000 Sk(v cistom cca 12500 Sk) + provízie z predaja- tie vsak uviedol na zadnú stranu zmluvy a podpísal. V apríli minulého roku všetkým zamestnancom zamestnávatel dal podpísať nový dodatok k zmluve na minimálnu mzdu t.j. 300 eur. Ostatne peniaze do sumy 12500 sk doplaca na ucet zo svojho sukromneho uctu. Provizie z predaja tiez vyplaca na ucet. Proste vyplatu mam ako keby zdanenu, ale cast je oficialne a cast zo sukromneho uctu. Je zamestnavatel nejak postihnutelny? A ake dosledky to moze mat pre mna?
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Na výplatnej páske máš ako uvedené?
Pochopila som z tvojho príspevku, že časť je vyplácaná bez akéhokoľvek podkladu. Má to hlavne pre teba niekoľko nevýhod, odhliadnúc od toho, že je takýto spôsob protizákonný.
Z finnancií mimo mzdy neodvádza zamestnávateľ za teba žiadne odvody, ani nezdaňuje.
Na jednej strane je pravda, že zamestnávateľa stojí zamestnanec omnoho viac ako on dostane na ruku, ale takto by sa to riešiť nemalo.
0 0
3neznamy3 3neznamy3

3neznamy3 je offline (nepripojený) 3neznamy3

na paske mam uvedene oficialne 300 eur v hrubom a ostatne dopisane perom.
podklad mam len zmluvu a pasku na 300 eur. ostatna cast je doplatok podla starej zmluvy( t.j. do 12500 sk v cistom + provizie z predaja). Musim tu neoficialnu cast zdanit, ak je na mojom ucte? pretoze v podstate je to mzda cista, ako som dostaval pred podpisanim noveho dodatku k zmluve.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

3neznamy3 Pozri príspevok
na paske mam uvedene oficialne 300 eur v hrubom a ostatne dopisane perom.
podklad mam len zmluvu a pasku na 300 eur. ostatna cast je doplatok podla starej zmluvy( t.j. do 12500 sk v cistom + provizie z predaja). Musim tu neoficialnu cast zdanit, ak je na mojom ucte? pretoze v podstate je to mzda cista, ako som dostaval pred podpisanim noveho dodatku k zmluve.
Každý príjem od zamestnávateľa by mal mať nejaký právny podklad. Aj Dohody o vykonaní práce musia mať už písomnú formu, inak sú neplatné. Neviem teda ako by si chcel zdaňovať čiernu mzdu? Kam by si ju začlenil?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
..ak ste nepostrehli, tak "doplatok" ide zo súkromného účtu ....a to môže byť hocičo...z hľadiska zamestnanca je lepšie mať všetko na papieri (nemoc, dôchodok, odstupné...)
0 0
3neznamy3 3neznamy3

3neznamy3 je offline (nepripojený) 3neznamy3

doplatok ide zo sukromneho uctu majitela firmy a ide vsetkym zamestnancom. Chcem tu spinu vytiahnut na povrch, len a bojim, aby to mna nic nestalo, ak neberiem do uvahy stratu zamestnania.
Preto sa pytam ci sa s tym da nieco robit.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
žeby inšpektorát práce?
Možno stačí trocha zamailovať.
http://www.safework.gov.sk/index.php...d=47&Itemid=58
0 0
3neznamy3 3neznamy3

3neznamy3 je offline (nepripojený) 3neznamy3

pre mna je zaujimavejsi danovy urad.

Takze je sanca?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

3neznamy3 Pozri príspevok
doplatok ide zo sukromneho uctu majitela firmy a ide vsetkym zamestnancom. Chcem tu spinu vytiahnut na povrch, len a bojim, aby to mna nic nestalo, ak neberiem do uvahy stratu zamestnania.
Preto sa pytam ci sa s tym da nieco robit.
A čo tak zrazu ? Dva roky Ti to nevadilo ? Tvoj pocit vlastného čistého svedomia Ti úprimne závidím ... Nezdá sa Ti však, že si tej " špine" tak trochu napomáhal a vďačne príjímal aj černotu ? Tebe ide iba o jedno - ako poškodiť zamestnávateľa.
Už sa teším, ako sa pobavia na príslušnom daňovom úrade, keď im oznámiš to, čo píšeš v zadaní. Nezabudni podať kompletnú informáciu aj o kolegoch, ktorí možno o takto popularitu ani nestoja, pretože v prípade nájazdov kontrol namočíš do všetkého aj ich .
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Johanka Pozri príspevok
A čo tak zrazu ? Dva roky Ti to nevadilo ? Tvoj pocit vlastného čistého svedomia Ti úprimne závidím ... Nezdá sa Ti však, že si tej " špine" tak trochu napomáhal a vďačne príjímal aj černotu ? Tebe ide iba o jedno - ako poškodiť zamestnávateľa.
Už sa teším, ako sa pobavia na príslušnom daňovom úrade, keď im oznámiš to, čo píšeš v zadaní. Nezabudni podať kompletnú informáciu aj o kolegoch, ktorí možno o takto popularitu ani nestoja, pretože v prípade nájazdov kontrol namočíš do všetkého aj ich .
Tak nejak som to chcel napísať aj ja- bravo Johanka...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

3neznamy3 Pozri príspevok
potreboval by som poradit.

Pri nástupe do zamestnania pred 2-mi rokmi som podpísal u zamestnávateěa pracovnú zmluvu s dohodnutou hrubou mzdou 16000 Sk(v cistom cca 12500 Sk) + provízie z predaja- tie vsak uviedol na zadnú stranu zmluvy a podpísal. V apríli minulého roku všetkým zamestnancom zamestnávatel dal podpísať nový dodatok k zmluve na minimálnu mzdu t.j. 300 eur. Ostatne peniaze do sumy 12500 sk doplaca na ucet zo svojho sukromneho uctu. Provizie z predaja tiez vyplaca na ucet. Proste vyplatu mam ako keby zdanenu, ale cast je oficialne a cast zo sukromneho uctu. Je zamestnavatel nejak postihnutelny? A ake dosledky to moze mat pre mna?

...bez slov
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

3neznamy3 Pozri príspevok
doplatok ide zo sukromneho uctu majitela firmy a ide vsetkym zamestnancom. Chcem tu spinu vytiahnut na povrch, len a bojim, aby to mna nic nestalo, ak neberiem do uvahy stratu zamestnania.
Preto sa pytam ci sa s tym da nieco robit.
čo ti nejako moc ublížil? Nechaj ho na pokoji, keď vás platí ako má a možno ma inak všetko v poriadku(je jedno či je to na prac.zmluve perom alebo nie,hm)-a aby potom on nezatočil s tebou- krivé obvinenie, tiež nieje nič moc teda...A nakoniec, keby to bola černota, tak by Vám to vyplácal "na ruku" a nie na účet...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

ja tiež pozornosti nevyplácam na účet, ale pekne do ruky...
0 0
3neznamy3 3neznamy3

3neznamy3 je offline (nepripojený) 3neznamy3

ak si lepsie cital, trva to 10 mesiacov, a drzal som hubu len preto, ze sa bojim o stratu zamestnania. nie som o nic horsi ako moj zamestnavatel. ale bohuzial skor sa nedalo, tiez musim z niecoho zit. Nepozeras sa na to dost objektivne. Tu plati bohizial "oko za oko"
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

3neznamy3 Pozri príspevok
ak si lepsie cital, trva to 10 mesiacov, a drzal som hubu len preto, ze sa bojim o stratu zamestnania. nie som o nic horsi ako moj zamestnavatel. ale bohuzial skor sa nedalo, tiez musim z niecoho zit. Nepozeras sa na to dost objektivne. Tu plati bohizial "oko za oko"
Ale čo ty tým získaš? Ako na tom zarobíš...?
Kašli naňho, nevieš, či nemá nejaké "známosti" a či ti potom nezhorí auto alebo sa náhodou nestaneš obeťou nejakej "náhodnej" pouličnej potýčky,hmhm-nehas , čo ťa nepáli...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

3neznamy3 Pozri príspevok
ak si lepsie cital, trva to 10 mesiacov, a drzal som hubu len preto, ze sa bojim o stratu zamestnania. nie som o nic horsi ako moj zamestnavatel. ale bohuzial skor sa nedalo, tiez musim z niecoho zit. Nepozeras sa na to dost objektivne. Tu plati bohizial "oko za oko"
Hm,
a ked zamestnávateľ zruší prevádzku a aj tvoji kolegovia prídu o prácu myslím, že sa Ti podakujú. A potom odporúčam nechodievaj po tmavých uličkách a pre istotu predaj auto aby si nemal v kuse prepichnuté gumy.

Veľa šťastia.
Btw. nie je to šťastné riešenie, čo zvolil zamestnávateľ ale ani tvoj útok nebude tým pravým orechovým.
Daj výpoved a nájdi si prácu kde budeš spokojný.
Nemusíš ublížiť mnohým rodinám okolo seba.
0 0
3neznamy3 3neznamy3

3neznamy3 je offline (nepripojený) 3neznamy3

dik vsetkym za nazory. ja netvrdim ze ho idem udat, napisal som to len preto aby som vyvolal diskusiu. Ale dik za nazory, vyuzijem to pre svoje ucely. a to radim Vam vsetkym, ak ste v podobnej situacii.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

3neznamy3 Pozri príspevok
pre mna je zaujimavejsi danovy urad.

Takze je sanca?
3neznamy3 Pozri príspevok
dik vsetkym za nazory. ja netvrdim ze ho idem udat, napisal som to len preto aby som vyvolal diskusiu. Ale dik za nazory, vyuzijem to pre svoje ucely. a to radim Vam vsetkym, ak ste v podobnej situacii.
No neviem,
predtým si písal o šanci o danovom úrade. A teraz píšeš že nejdeš ho udať... neviem čo si mám z toho vybrať.

Myslím, že ani sám to nevieš . Veľa šťastia v riešení tvojho problému, a poobzeraj sa pred križiackou výpravou kolo seba, koľkým môžeš ublížiť okrem šéfa samozrejme.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
No neviem,
predtým si písal o šanci o danovom úrade. A teraz píšeš že nejdeš ho udať... neviem čo si mám z toho vybrať.

Myslím, že ani sám to nevieš . Veľa šťastia v riešení tvojho problému, a poobzeraj sa pred križiackou výpravou kolo seba, koľkým môžeš ublížiť okrem šéfa samozrejme.
Xanti, to je v poriadku-slovo udať znamená oznámiť- a je jedno či na políciu, manželke alebo daňovému úradu...-neudáva sa len polícii, ale napr. aj sociálke a pod.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ja som to spočiatku pochopila tak, že chce zamestanec zaplatiť daň z príjmu, ktorý je však vyplácaný zvláštne.
Potom sa však diskusia začala uberať nejakým nesprávnym smerom.

Z pohľadu zamestnanca je vždy situácia iná ako z pohľadu zamestnávateľa. Z pohľadu zamestnanca čierny príjem znamená nižšie odvody do poisťovní, nižšie platené PN, Dovolenka, prípadne dôchodok.... Ale vyšší príjem, pretože sa neodviedla daň.

Z pohľadu zamestnávateľa. odvodové zaťaženie je pre zamestnávateľa dosť vysoké a preto sa mu snaží niekedy vyhnúť, niekedy možno aj preto, aby nebol donútený prepúšťať.
Veď väčšiu časť odvodov znáša práve zamestnávateľ. To si často zamestnanci ani neuvedomujú.

Možno je to práve tvoj prípad a prípad tvojho zamestnávateľa.

Povedať si, budem ticho, lebo mi môže niekto zajtra podpáliť dom, tiež nie je asi najsprávnejšie.
Na druhej strane, každý má možnosť podnikať a byť zamestnávateľom, iba vtedy pozná aj úskalia tohto "povolania".
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Ale nedá mi ...

Evanka Pozri príspevok
Veď väčšiu časť odvodov znáša práve zamestnávateľ. To si často zamestnanci ani neuvedomujú.
Často si zamestnávatelia neuvedomujú, že tie odvody znášajú z peňazí, ktoré im svojou prácou zarobili práve zamestnanci
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať