Zavrieť

Porady

splatnosť zrážkovej dane

Prosim vas, dnes som robila vyplaty za 1/2010, vysla mi zrážková dan, dokedy ju mám zaplatit DU?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nechcem trhať text, uvádzam komplet zo stránky www.drsr.sk :

    Ak začne daňovník vyplácať odmeny na základe dohôd uzatvorených podľa Zákonníka práce, stáva sa zamestnávateľom, je povinný požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Odmeny z dohôd sú predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Povinnosť zraziť daň, preddavok na daň z predmetnej odmeny nastáva pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru. Ak vyplácaná odmena nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165,97 eura a zamestnanec si u tohto zamestnávateľa neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov..."), z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca , v ktorom bola odmena vyplatená . Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a/ (prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti), v lehote podľa § 49 ods. 2 (do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka).
    Ak výška vyplatenej odmeny je nad 165,97 eura, resp. zamestnanec má podpísané vyhlásenie, zrazí sa z odmeny preddavok na daň v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov, ktorý sa odvedie do 5 dní po dni výplaty poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru.. Povinnosti zamestnávateľa z daňového hľadiska sú ustanovené v § 39 zákona o dani z príjmov.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    brikina Pozri príspevok
    Prosim vas, dnes som robila vyplaty za 1/2010, vysla mi zrážková dan, dokedy ju mám zaplatit DU?
    Do 15. v mesiaci.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    brikina Pozri príspevok
    Prosim vas, dnes som robila vyplaty za 1/2010, vysla mi zrážková dan, dokedy ju mám zaplatit DU?

    Kedy bude mzda/odmena vyplatená a teda daň zrazená? Od "výroby" výplaty sa termín neodvíja.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mzda bude vyplatena dnes, 17.2.2010....
    takže zrážková dan bude splatne do 15.3.2010 ?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    brikina Pozri príspevok
    Prosim vas, dnes som robila vyplaty za 1/2010, vysla mi zrážková dan, dokedy ju mám zaplatit DU?
    Skús pozrieť tu:
    http://hnonline.sk/c1-34524550

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    brikina Pozri príspevok
    mzda bude vyplatena dnes, 17.2.2010....
    takže zrážková dan bude splatne do 15.3.2010 ?
    Nie o mesiac, sú to mzdy za január, odveď zrážkovú daň ešte dnes.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    A nie je to divne? ved nie kazda organizacia stihne urobit vyplaty do 15. dna nasledujuceho mesiaca a mnoho firmie ma vypltny termin neskor ako je ten 15. den....

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    brikina Pozri príspevok
    A nie je to divne? ved nie kazda organizacia stihne urobit vyplaty do 15. dna nasledujuceho mesiaca a mnoho firmie ma vypltny termin neskor ako je ten 15. den....
    Tiež sme to tak mávali. Keď som nemala výplaty dorobené, pozrela som si tých ktorí mali zrážkovú daň a do toho 15. som ich vždy uhradila. Teraz už naháňam porobiť výplaty do 15., aby som mohla zrážkovú daň zaplatiť.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    VERONIKA6 Pozri príspevok

    Vyberám z priloženého linku:

    Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri podpísaní úhrady v prospech daňovníka. Platiteľ musí zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do 15. dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac.
    --------------------

    Z toho vyplýva, že ak bude vyplatená mzda/odmena = zrazená (vybraná)daň zrážkou podľa §43 ods.6 písm.j... 17.2.10, potom táto daň je splatná do 15.3.10.
    Keď sa dostanem na www.drsr.sk, skontrolujem, či nenastala zmena (majú tam nejakú prestávku).

    medved je offline (nepripojený) medved

    medved
    Prosím o radu : ako je uvedená zrážková daň v Prehľade za I.štvrťrok ?
    Napr. vo výplate za mesiac január 2010 boli odvedené a zrazené preddavky aj zrážk. daň 12.2.2010. Dobre chápem, že preddavky sú v I. stĺpci zrazené aj odvedené 12.2.2010 a zrážk. daň v stĺpci II, dátumom 12.2.2010 ? A ako je to potom v II. stĺpci, keď mám preplatky z RZD, lebo na DÚ ma vlani nútili, aby som si znížila preplatok o túto zráž. daň, čo vlastne nie je možné nakoľko je už odvedená. Ďakujem za vysvetlenie.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    medved Pozri príspevok
    Prosím o radu : ako je uvedená zrážková daň v Prehľade za I.štvrťrok ?
    Napr. vo výplate za mesiac január 2010 boli odvedené a zrazené preddavky aj zrážk. daň 12.2.2010. Dobre chápem, že preddavky sú v I. stĺpci zrazené aj odvedené 12.2.2010 a zrážk. daň v stĺpci II, dátumom 12.2.2010 ? A ako je to potom v II. stĺpci, keď mám preplatky z RZD, lebo na DÚ ma vlani nútili, aby som si znížila preplatok o túto zráž. daň, čo vlastne nie je možné nakoľko je už odvedená. Ďakujem za vysvetlenie.

    Nútili Ťa nesprávne, nakoľko daň vybraná zrážkou sa môže ponížiť len o sumu vyplateného DB, ktorú nebolo možné odpočítať od r.4 v r.5.

    Príklad = preplatok RZD = 130, DB = 20:
    r. 1 = 100
    r. 2 = -100
    r. 4,5, 6, 7 = 0

    r. 8 = 20
    r. 9 = -20 (A,B = 20)
    r.10, 11 = 0

    Zostatok preplatku RZD 30,00 sa rozpustí v ďal. mesiacoch v r. 2, resp. vyžiada od DÚ.

    medved je offline (nepripojený) medved

    medved
    Ďakujem Ti Paula za odpoveď. Aj ja som toho názoru, mám asi smolu, že patrím uvedenej pracovníčke na DÚ, len som si to potrebovala potvrdiť, aby som mohla namietať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.