Zavrieť

Porady

dodatočné daňové priznanie

dobrý deň prosím o názor či je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 pokiaľ firma vykázala stratu. Stretla som sa z viacerými názormi že pokiaľ sa nezvyšuje daňová povinnosť tak DDP nie je potrebné podať a účtovné upraviť základ dane až v tomto roku. Ide totiž o zníženie straty.Pekne ďakujem a prajem pekný víkend
Naposledy upravil Dav : 12.04.10 at 12:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Dodatočné DP sa dá podať do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie – viď § 39 ods. 3 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov.

    Takže aj za rok 2007 kľudne podajte.

    Za obidva roky bolo podané DP, tak za dodatočné pokuta nebude.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JAJA11 Pozri príspevok
    Potrebujem podať DDP (daň z príjmov PO) za rok 2009. Čo všetko musím odovzdať na DÚ? (daňové priznanie, výkazy a aj prílohu? )
    Kde v daňovom priznaní bude vidieť, že je to dodatočné, okrem 1. strany, kde začiarknem políčko DDP?
    V jednoduchom účtovníctve som už podávala a tam je tabuľka, kde sa vypočíta rozdiel. V podvojnom som nič také nenašla

    Aj v DP pre PO je. Sú to riadku 920 až 970.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Schmidtova Pozri príspevok
    dobrý deň prosím o názor či je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 pokiaľ firma vykázala stratu. Stretla som sa z viacerými názormi že pokiaľ sa nezvyšuje daňová povinnosť tak DDP nie je potrebné podať a účtovné upraviť základ dane až v tomto roku. Ide totiž o zníženie straty.Pekne ďakujem a prajem pekný víkend

    Pozri si §17.29 zákona o DzP, podmienkou je vykázaný zisk, takže ak je v danom obdodbí strata musíš postupovať podľa §17.15 a podať DDP

    §17.29 platný od 1.1.2010.
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

    (15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.



    10eva je offline (nepripojený) 10eva

    10eva
    Dobrý mohli by ste mi poradiť ak podám dodatočne daňove priznanie za rok 2008 nasla som tam chyba pri príjmoch je strate len bude mat nižšiu stratu o 17000 SK koľko bude platiť pokutu z daňového úradu? Dakujem

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    10eva Pozri príspevok
    Dobrý mohli by ste mi poradiť ak podám dodatočne daňove priznanie za rok 2008 nasla som tam chyba pri príjmoch je strate len bude mat nižšiu stratu o 17000 SK koľko bude platiť pokutu z daňového úradu? Dakujem
    Ak bola v pôvodnom DP vykázaná strata a DDP tú stratu poníži, pokuta nebude žiadna nakoľko nebola oneskorene zaplatená daň. Pokutu správca dane ukladá len v prípade, ak vznikne kladný rozdiel medzi pôvodne priznanou daňou a daňou priznanou v podanom dodatočnom daňovom priznaní.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    IvoM Pozri príspevok
    Pozri si §17.29 zákona o DzP, podmienkou je vykázaný zisk, takže ak je v danom obdodbí strata musíš postupovať podľa §17.15 a podať DDP

    §17.29 platný od 1.1.2010.
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

    (15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.


    Je to trochu inak, môže byť aj daňová strata....


    http://www.porada.sk/1337394-post6.html

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Ahojte poraďáci, vie mi niekto povedať koľko asi bude pokuta za dodatočné DP FO, keď podáme dodatočné DP kvôli daňovému bonusu?
    Za rok 2008 im totiž účtovníčka nepožiadala o daňový bonus na 3 deti, čiže prišli o cca 20 000 SKK.
    Chcem im spraviť dodatočné, len by som cca chcela vedieť koľko zaplati ana pokute.
    Ešte otázočke za aké obdobie je ešte možné podať dodatočné DP - aj za rok 2007?
    Vopred ďakujem za odpoveď,

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Prosím babenky

    Prišla som si na chybu. OC majetku som navýšila o 1 000 SK v r.2008 teda mám vyššie odpisy:
    v r.2008 o 21 SK učt.zis daň.zisk
    v r.2009 o 8,36 Eur. učt.strata daň.zisk
    Pýtam sa teraz na základe toho čo som tu čítala, musím podať DDP za 2008 aj 2009 a zároveň počiatočný stav majetku opraviť alebo to mám preučtovať cez 428 a počiatočný stav opraviť v r.2010 ?
    Ďakujem moc.
    Naposledy upravil Ivenka : 20.10.10 at 08:25

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sú to sumy pre firmu také významné, že ti stojí za to položiť takú otázku?
    Nakoľko v oboch rokoch bol daňový zisk a opravou by sa daň ešte zvýšila, tak je povinnosť podať dodatočné DPPO.
    v r. 2009 mi vychádza, že ide o DM v 1.OS, ale ten ro 2008 mi nie je jasný. Zrejme si správne účtovala iba účtovné odpisy a daňové máš v evidencii. V takom prípade by som účtovne neriešila nič, jedine upravila NC - zaúčtované odpisy by som považovala za odpisy v súlade s odpisovým plánom.
    DPPO - treba zvážiť významnosť=nevýznamnosť takého kroku.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Bol to OA - lísing r.2008. Navyšila som VC o odkúpnu cenu.
    Daň som mala aj 2008 aj 2009 /pripočitateľné položky/ čiže v oboch prípadoch DDP a OC si opravím v r.2010 ? Máš na mysli, že sa mi potom UO nebudú rovnať DO? A potom tú daň, ktorá mi vyjde z DDP už zaučtujem tento rok? Kde to všetko nájdem
    Ďakujem vopred.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ved súčasťou NC má byť odkupná cena.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Veď preto píšem na Poradu, lebo jedna baba povedala.
    Mám: OC 100 000,-Sk 042/321 FA zaplatená al.časť v hot.
    100 000.-SK 042/474 lísing
    1 000.,Sk 042/474 ? odkúpna cena
    ale potom mi to nesedí so zostatkom na spl.kalendári? Lebo v istine to rozpočítané nie je a tým pádom mám KS o 1 000 Sk vyšší ako v spl.kalendári.
    Píšem SK lebo bolo SK.
    Len nepovedz že to mám dobre? Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa ti zostatok sedí, a máš to dobre.
    po ukončení LZ faktúru za odkupenie zaúčtuješ 474/321 a máš vysporiadané všetko.
    ten kto na ZC zabudol, má problém, kde tú poslednú fa zaúčtovať - pozri iné témy s týmto problémom.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Ďakujem. Ten posledný zápis mi vypadol. Si poklad. A pri tom som sa s tým zápisom na POrade už stretla.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Potrebujem podať DDP (daň z príjmov PO) za rok 2009. Čo všetko musím odovzdať na DÚ? (daňové priznanie, výkazy a aj prílohu? )
    Kde v daňovom priznaní bude vidieť, že je to dodatočné, okrem 1. strany, kde začiarknem políčko DDP?
    V jednoduchom účtovníctve som už podávala a tam je tabuľka, kde sa vypočíta rozdiel. V podvojnom som nič také nenašla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.