Zavrieť

Porady

Registrácia - čo do obratu?

Dali by ste do obratu na povinnú registráciu aj cenu ubytovania, ktoré bolo odrátané priamo vo vystavovanej faktúre?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Obrat pre účely registrácie DPH definuje §4.9 ako výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnimiek /§28-36 a §40-42/. Ak je Tebou odrátané ubytovanie myslené ako dobropis na Tebou poskytnutú službu tak to obrat znižuje. Otázku si ale položila tak že ako keby si chcela kompenzovať vo faktúre výnos s nákladom čo smozrejme nie je podľa zákona o účtovníctve možné, ale asi som Tvoju otázku dobre nepochopil.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    v s.r.o. som zažila daňovú kontrolu, ktorá kontrolovala obrat podľa predvahy tak, že do obratu počítala všetky účty triedy 6 okrem účtu 662 - Prijaté úroky.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Proste vystavená faktúra je v nasledovnom znení:

    Faktúrujem Vám na základe dohody č. .... za murárstvo prevedené na stavbe ..., cena dohodou: 18.045,-- eur
    Odpočet nákladov na ubytovanie: - 1.372,50 eur
    -----------------------------------------------------------
    Celkom za murárstvo 16.717,50 eur
    Odpočet záloh - 16.163,-- eur
    -----------------------------------------------------------
    Ostáva k úhrade 554,50 eur

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Kristina27 Pozri príspevok
    v s.r.o. som zažila daňovú kontrolu, ktorá kontrolovala obrat podľa predvahy tak, že do obratu počítala všetky účty triedy 6 okrem účtu 662 - Prijaté úroky.
    Ospravedlňujem sa a udávam že ide o daňovníka, FO, neplatcu DPH, ktorý viedol doteraz len evidenciu na účely uplatňovania paušálnych výdavkov.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Zdeniela, nemôžeš predsa kompenzovať príjmy s výdavkami, podľa toho čo si napísala tak zrejme odberateľ poskytol Vašim murárom ubytovanie v cene 1 372,50 a tie sú odrátané na faktúre od poskytnutých murárskych prác čo ale nie je prípustné. Na faktúre môže byť len hodnota murárskych prác - poskytnutá záloha teda v Tvojom prípade 18045-16163=1882 EUR.
    Poskynuté ubytovanie /výdaj na základe faktúry alebo zmluvy/, môže byť len započítané voči Tvojej faktúre. Do obratu po úhrade VF a zápočte ide samozrejme 18045 EUR

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Dobre, faktúrku im dám opraviť.
    Len mám obavy, že limit na registráciu bol prešvihnutý, už dva dni nad tým sedím a študujem a počítam ... Pozrite sa mi na to niekto prosím:
    Príjmy sú nasledovné, udávam mesiace, v ktorých daňovník obdržal platby:
    11/2008 = 2340,-- eur
    12/2008 = 2905,-- eur
    01 - 06 /2009 = 0,-- eur
    07/2009 = 8000,-- eur
    08/2009 = 8000,-- eur
    09/2009 = 9000,-- eur
    10/2009 = 16397,-- eur
    12/2009 = 7327,50 eur
    01/2010 = 554,50 eur
    Prosím vás, kedy sa mal stať platiteľom DPH?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Nenapísala si obrat za 11/2009 ak teda namal obrat za 11/2009 tak mu registračná povinnosť / 49 790,- EUR/ za predchádzajúcich 12 mesiacov nevychádza v žiadnom mesiaci:

    46 442,00 (11/08 -10/09)
    44 302,00 (12/08 - 11/09)
    48 724,50 (01/09 - 12/09)
    49 279,00 (02/09 - 01/10)

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ja som tam tú registračnú povinnosť asi chcela silou mocou vidieť.
    Stále som rátala obrat 12/2008 - 12/2009 a to je vlastne dokopy až 13 mesiacov
    Ďakujem ani neviete ako mi odľahlo ...

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Zdeniela, netreba, hlavne si uži pekné nedeľnajšie poobede bez stresov, ja sa chystám aspoň prejsť trochu do prírody keď je u nás teraz pekne lebo tiež som už z tých DP a DPH občas "mimoň"

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ďakujem, najhoršie keď človek začne pochybovať sám o sebe, ale na to tu máme poradu, aby nás dobrí ľudia, ktorí obetujú čas nášmu problému priviedli k správnemu záveru.

    Ešte pre úplnosť, akonáhle tento chlapík dosiahne príjem 511,-- eur, a to až do obdobia 06/2010 registračná povinnosť mu vznikne...?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Ďakujem, najhoršie keď človek začne pochybovať sám o sebe, ale na to tu máme poradu, aby nás dobrí ľudia, ktorí obetujú čas nášmu problému priviedli k správnemu záveru.

    Ešte pre úplnosť, akonáhle tento chlapík dosiahne príjem 511,-- eur, a to až do obdobia 06/2010 registračná povinnosť mu vznikne...?
    Áno, presne to je tá čiastka, ktorá mu chýba do povinnosti registrácie

    Zákon o DPH
    Registračná povinnosť
    § 4



    (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

    janasim je offline (nepripojený) janasim

    janasim
    Ak mal daňovník prerušené podnikanie od 1.4.2009 do 31.8.2009 a znova začal podnikať 1.9.2009 ,kedy sa začína počítať obrat? Berú sa do úvahy aj mesiace 1-3/2009? Ďakujem.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    janasim Pozri príspevok
    Ak mal daňovník prerušené podnikanie od 1.4.2009 do 31.8.2009 a znova začal podnikať 1.9.2009 ,kedy sa začína počítať obrat? Berú sa do úvahy aj mesiace 1-3/2009? Ďakujem.
    Zákon sa zmieňuje o 12-tich po sebe nasledujúcich mesiacoch. Podľa mňa i keď prerušil živnosť pozeráš na mesiace kedy mal príjmy, čiže aj na tie pred prerušením
    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Potrebujem vedieť od akého dátumu sa nám počíta nová registrácia pre DPH podľa obratu. Tu sú fakty:
    od 01.04.2009 do 03.08.2009 sme boli platcami DPH. Potom, po novele zákona sme nespĺňali novú podmienku výšky obratu a tak nám DÚ na našu žiadosť umožnil zrušiť registráciu a od 03.08.2009 sme boli opäť neplatcami DPH. Môj problém je:
    z hrôzou zisťujem, že obrat za 12 mesiacov spätne prekročil 50 000 eur a musíme sa znovu zaregistrovať pre DPH.
    Ale uvažujem nad tým (v snahe zachrániť pokutu), či sa majú do obratu napočítavať aj mesiace z obdobia, čo sme boli platcami 04-08/2009, alebo sa nových 12 mesiacov začína od ukončenia prvej registrácie, čo je 03.08.2009. (ak by to bolo tak, náš obrat je len 24 000 eur, a nemusíme sa zatiaľ registrovať.
    Volala som sa na DÚ - nevedeli mi zodpovedať túto otázku.

    Ďakujem za pomoc. JM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.