Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti-ročné vyúčtovanie a paušálne výdavky

Dobry den,

Prosim viete mi pomoct ? V roku 2008 som prenajal byt na 8 mesiacov . Okrem toho som SZCO a platca DPH, pricom byt nemam v majetku, teda ho prenajimam ako FO-nepodnikalel. Moje otazky :
1. Mohol som si uplatnit pausalne vydavky 40 % ako FO-nepodnikatel, napriek tomu ze som SZCO, kde som platca DPH ?
2. Ak uplatnujem pausalne vydakvy z prijmov z prenajmu, je rocne vyuctovanie - preplatok za rok 2008 - prijmom z prenajmu ? teda musim tento prijem zdanit v roku 2009 ? podla mna nie...Vec preplatku vo vyuctovani je vecou nastavenia si mesacne platenych zaloh na byt a teda moj danovy vydavok pri prenajme. Lenze ja uplatnujem pausalne vydavky, teda zaujima ma len prijem ktory dostanem od podnajomnika ? či nie ? Ak si nastavim zalohove platby za byt tak ,ze rocne vyuctovanie bude 0 EUR, pri pausalnych vydavkoch, som na tej istej sume dane, ....rozmyslam zle ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    LP_1 Pozri príspevok
    Dobry den,

    Prosim viete mi pomoct ? V roku 2008 som prenajal byt na 8 mesiacov . Okrem toho som SZCO a platca DPH, pricom byt nemam v majetku, teda ho prenajimam ako FO-nepodnikalel. Moje otazky :
    1. Mohol som si uplatnit pausalne vydavky 40 % ako FO-nepodnikatel, napriek tomu ze som SZCO, kde som platca DPH ?
    2. Ak uplatnujem pausalne vydakvy z prijmov z prenajmu, je rocne vyuctovanie - preplatok za rok 2008 - prijmom z prenajmu ? teda musim tento prijem zdanit v roku 2009 ? podla mna nie...Vec preplatku vo vyuctovani je vecou nastavenia si mesacne platenych zaloh na byt a teda moj danovy vydavok pri prenajme. Lenze ja uplatnujem pausalne vydavky, teda zaujima ma len prijem ktory dostanem od podnajomnika ? či nie ? Ak si nastavim zalohove platby za byt tak ,ze rocne vyuctovanie bude 0 EUR, pri pausalnych vydavkoch, som na tej istej sume dane, ....rozmyslam zle ?
    1. NIE

    2. ?

    LP_1 je offline (nepripojený) LP_1

    LP_1
    Preco 1. NIE ? byt neprenajimam ako SZCO....

    K bodu 2 : Priklad : prijem z prenajmu za rok 2008 mam 60 000 SK. Preddavky na naklady (energie- teda SIPO) za rok 48 000 SK. Uplatňujem paušalne vydavky 40%, potom : Daň za rok 2008 : 60 000-24 000=46 000*0,19= 8 740SK. V roku 2009 (maj) dostanem rocne vyuctovanie spotreby energii - preplatok 12 000 SK, ktory v roku 2009 zahrniem do prijmov z prenajmu, teda dodatocne dan za rok 2008 , + 2 280 SK. Ale ked predvidam spotrebu energii podnajomnika a v roku 2008 si upravim mesacne preddavky na spotrebu energii u spravcu bytu o 1 000 SK mesacne, potom : za rok 2008 : 60 000-24 000=46 000*0,19= 8 740SK. Ale v roku 2009 mi pride rocne vyuctovanie 0 SK ! teda ziadna dodatocna dan. Takze tu chcem povedat, ze suma rocneho vyuctovania za byt by nemala byt predmetom dane pri pausalnych vydavkoch.... skuste ma prosim presvedcit o opaku....

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    LP_1 Pozri príspevok
    Preco 1. NIE ? byt neprenajimam ako SZCO....

    K bodu 2 : Priklad : prijem z prenajmu za rok 2008 mam 60 000 SK. Preddavky na naklady (energie- teda SIPO) za rok 48 000 SK. Uplatňujem paušalne vydavky 40%, potom : Daň za rok 2008 : 60 000-24 000=46 000*0,19= 8 740SK. V roku 2009 (maj) dostanem rocne vyuctovanie spotreby energii - preplatok 12 000 SK, ktory v roku 2009 zahrniem do prijmov z prenajmu, teda dodatocne dan za rok 2008 , + 2 280 SK. Ale ked predvidam spotrebu energii podnajomnika a v roku 2008 si upravim mesacne preddavky na spotrebu energii u spravcu bytu o 1 000 SK mesacne, potom : za rok 2008 : 60 000-24 000=46 000*0,19= 8 740SK. Ale v roku 2009 mi pride rocne vyuctovanie 0 SK ! teda ziadna dodatocna dan. Takze tu chcem povedat, ze suma rocneho vyuctovania za byt by nemala byt predmetom dane pri pausalnych vydavkoch.... skuste ma prosim presvedcit o opaku....
    Zákon o dani z príjmov - § 6 odst. 10 - citujem len časť: ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže si uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov......
    Podotýkam: voči daňovému úradu si ty ako osoba - daňovník, nezáleží na tom, že neprenajímaš ako SZČO, platiteľom DPH môže byť aj osoba, ktorá SZČO nie je. A prečo si neuplatnil skutočné výdavky, keď boli vo vyššej sume ako paušálne ?

    LP_1 je offline (nepripojený) LP_1

    LP_1
    Dakujem za odpoved Jukasovi... Lebo som si to v tej chvili ani neuvedomil...+ nemal som dobre nastudovane aku evidenciu a ake pravidla platia, ak pri prenajme uplatnim skutocne vydavky... Jasne ze boli vyssie, teraz rozmyslam co robit... ak podam dodatocne , s preplatkom , asi sa nevyhnem kontrole DU... kto by to rad, ze :-), otazka je, ked to spravca videl na mojom DP, resp. ich soft im to zrejme krici, preco som este kontrolu nemal... hm... Ked podam dodatocne DP, s preplatkom, aka mi hrozi pokuta ? viete poradit ? vdaka.

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    LP_1 : pri prenájme a ostatných príležitostných príjmoch sa do základu dane nezahŕňa suma 5-násobku životného minima, čo v roku 2008 bola suma 25650.- Sk. Ak bol príjem vyšší, tak sa zdaňuje len príjem nad túto sumu, úmerne sa upravia aj výdavky.

    LP_1 je offline (nepripojený) LP_1

    LP_1
    vdaka, toto "nahodou" viem :-). Ak berem vo svojom pripade do uvahy riadne vydavky, potom mi vyjde dan z prenajmu za rok 2008 o cca 33 EUR NIZSIA, ako pri pouzitych 40% pausalnych vydavkoch. Vies sa prosim vyjadrit aj k bodu 2 a tomu prikladu ktory uvadzam vyssie?

    dakujem,

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    LP_1 Pozri príspevok
    vdaka, toto "nahodou" viem :-). Ak berem vo svojom pripade do uvahy riadne vydavky, potom mi vyjde dan z prenajmu za rok 2008 o cca 33 EUR NIZSIA, ako pri pouzitych 40% pausalnych vydavkoch. Vies sa prosim vyjadrit aj k bodu 2 a tomu prikladu ktory uvadzam vyssie?

    dakujem,
    nemáš tie roky trochu pomýlené? píšeš o roku 2008, veď teraz dávaš DP za rok 2009.

    Prenájom nehnuteľnosti-ročné vyúčtovanie a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.