Zavrieť

Porady

Splátka leasingu zaplatená skôr

Dobrý deň,

prosím o radu. Klient, jednoduché účtovníctvo, platca DPH zaplatil leasingovú splátku za úžitkové vozidlo 31.12.2010. Dátum dodania v splátkovom kalendári je však až 06.01.2010. Kedy si mohol uplatniť DPH z tejto splátky? Už v decembri 09, alebo až v januári 10?? Ako to mám vlastne zaúčtovať? Napr. úroky mám dať do nákladov už v roku 2009? A čo odpisy? Môžem do nich zahrnúť už aj túto splátku?

Ďakujem za radu
Naposledy upravil Dav : 27.02.10 at 16:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak dostaneš doklad od LZ k prijatej platbe (asi nie s datgumom 31.12.-to jej na ucet nabehlo ťažko),ale ak dostaneš, budeš tam maž iný datum dodania ako v splatkovom kalendári. Tak vtedy si môžeš odpočítať DPH.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    No a ak nie tak až v roku 2O10? A čo s účtovaním tej splátky, úrok aj DPH môžem dať normálne do prevádzkovej réžie? Iba si to odpočítam až v 2O1O?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    31.12.2009: Úrok do réžie, DPH VNZD.
    6.1.2010: interným dokladom uplatníš DPH a mínusom VNZD (podľa možností softvéru)



    Opravujem: aj úrok pôjde do nákladov až v r. 2010
    Naposledy upravil Rozalka : 27.02.10 at 16:44

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    super, ďakujem Vám ) ešte jedna otázočka k leasingu.. ale je to tak trocha už mimo témy.. úrok a poistné je treba v JÚ časovo rozlišovať?

    micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

    micuska6
    Ked to bola splatka za januar a ty si ju zaplatila v dedembri, tak narok na odpocet DPH mas za december, ak ti leasingovka posle fakturu na platbu , ale urok das do nakladov az v januari, lebo je to splatka leasingu za januar, bez ohladu na to , kedy si ju zaplatila. Toto plati aj v JU.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    No ale veď práve v JÚ mám výdavok predsa vtedy, keď ho zaplatím, či nie? To isté by platilo aj keby som platila trebárs nájom dopredu? Alebo predplatné? Tak ja som bola v tom, že toto platí iba pre podvojné účtovníctvo.. Vyjadrít sa ešte niekto?

    micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

    micuska6
    Leasing je v JU taky isty, ako v podvojnom uctovnictve. Aj ked zaplatiš dopredu, je to vzdy naklad len toho obdobia na ktore sa vztahuje leasingova splatka.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ibiza Pozri príspevok
    No ale veď práve v JÚ mám výdavok predsa vtedy, keď ho zaplatím, či nie? To isté by platilo aj keby som platila trebárs nájom dopredu? Alebo predplatné? Tak ja som bola v tom, že toto platí iba pre podvojné účtovníctvo.. Vyjadrít sa ešte niekto?
    Nájomné zaplatené vopred sa aj v JU časovo rozlišuje, ale predplatné napr. nie.
    V tvojom prípade nastala taká skutočnosť, že si vopred zaplatila službu poskytnutú neskôr - čiže náklad až r. 2010
    Ak by si zaplatila odvody do fondov napr. na január - marec v decembri, tiež to nemôžeš dať v r. 2009 do VOZD, pretože tento výdavok ešte nemá opodstatnenie, čiže akoby si nemala v ruke doklad.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    no čiže teraz som sa trošku doplietla. Takže mám tam istinu, úrok, poistné a DPH zaplatené 31.12.2009. DPH uplatním až v roku 2010, to mi je jasné. A istinu, úrok a poistné časovo rozlišujem?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ak pod časovým rozlíšením si predstavuješ presné časové rozloženie, tak to sa týka len istiny (v rámci odpisov, rovnomerne), ostatné účtuješ v tom mesiaci, kedy je predpis + platba. Platba nemôže predchádzať predpisu.
    Úrok a poistné je celé VOZD v januári, bez ohľadu na počet dní.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    Ja som tento Váš príspevok veľmi nepochopila... čiže ak tomu správne rozumiem.. celú túto mojú splátku zaplatenú skôr dám ako VNZD. Celé si to dám do VOZD až v januári a taktiež odpočítam v januári aj DPH. Budem to mať takto správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.