Zavrieť

Porady

Zaradenie majetku

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako by ste zaradili do majetku kúpenú internetovú sieť / cca 8000 E/? Najskôr som myslela, že to pôjde rovno do nákladov,lebo tá sieť sa vlastne skladá z 11 saitov- a tie obsahujú rôzne antény, routre atď. a dokážu fungovať nezávisle od seba a ich jednotlivá cena je okolo 1000 eur. Ale jeden bod je základný a keď ten nefunguje, nefungujú ani ostatné. V celkovej sume je aj cena za prevedených klientov.
Neviem ako to posudzovať. Spadá mi to aj do HIM aj do NIM, no proste neviem .Na faktúre nie sú rozpisané žiadne položky,iba " faktúrujeme Vám za internetovú sieť..........." Poradí niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    mardop Pozri príspevok
    Dobry den,
    uctujem firmu, ktora je poskytovatelom inernetu. Predosli uctovnici uctovali vsetok material na siet priamo do spotreby, ale ked som si citala zakon tak podla mna by to malo ist do dlhodobeho hmotneho majetku ako Miestne elektrické a telekomunikačné rozvody a vedenia alebo Diaľkové telekomunikačné siete a vedenia nemylim sa?? Ale z toho mi vyplyva dalsia otazka ak to je dlhodoby majetok tak ako spravne uctovat, ked ta siet nieje jednorazovo hotova, ale dajme tomu kazdy mesiac sa nejaka dalsia mala cast dokonci a funguje ako taky pavuk?
    Zrejme ide o sieť, budovanú vo vlastnej réžii. Je správne, ak materiál ide najprv do spotreby. Ale po dokončení jednej akcie – samostatnej vetvy, projektu a pod. sa spíše zoznam nákladov a aktivuje sa celý na 042/624. Potom sa zaradí 021/042 a odpisuje. Aktivuje sa nielen spotrebovaný materiál, ale aj vlastné mzdy a odvody, cudzie služby, poplatky, projekt, kolky a pod. vynaložené priamo na tú istú akciu. To isté /aktivácia/ sa robí na konci účtovného roka, ak akcia ešte nie je dokončená a jej celková hodnota bude nad 1700 Eur. Firma nemôže znižovať svoj HV o náklady na nedokončenú investíciu, ktorých upotrebiteľnosť je zjavne dlhšia, ako jeden rok a spolu presahujú 1700 Eur bez DPH.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Svojou povahou by mohli tieto zariadenia spadať do 26.30..Komunikačné zariadenia , môžu v sebe zahŕňať aj nejakú výpočtovú techniku (26.20..) a možno aj nejaký softvér. Ak máte zakúpené nejaké licencie - tie by som dala samostatne - ak sa jedná o nejaký aplikačný softvér, inak by som sa rozhodla to zaradiť ako celok - súbor hnuteľných vecí - pod kódom - podľa toho, ktoré zariadenia prevládajú.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Internetová sieť je vlastne systém vzájomne prepojených počítačových sietí.
    Počítačové siete možno zaradiť nezávisle od budov a stavieb a odpisovať v druhej odpisovej skupine.
    Ale možná sa mýlim, a niekto doloží iné zatriedenie vykonané štatistickým úradom...

    mardop je offline (nepripojený) mardop

    mardop
    Dobry den,
    uctujem firmu, ktora je poskytovatelom inernetu. Predosli uctovnici uctovali vsetok material na siet priamo do spotreby, ale ked som si citala zakon tak podla mna by to malo ist do dlhodobeho hmotneho majetku ako Miestne elektrické a telekomunikačné rozvody a vedenia alebo Diaľkové telekomunikačné siete a vedenia nemylim sa?? Ale z toho mi vyplyva dalsia otazka ak to je dlhodoby majetok tak ako spravne uctovat, ked ta siet nieje jednorazovo hotova, ale dajme tomu kazdy mesiac sa nejaka dalsia mala cast dokonci a funguje ako taky pavuk?

    vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

    vlčica2
    Dobrý deň,

    môžem zaradiť a odpisovať prívesný vozík v sume bez DPH 1277,50 EUR? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vlčica2 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    môžem zaradiť a odpisovať prívesný vozík v sume bez DPH 1277,50 EUR? Ďakujem
    Môžeš ale môžeš ho zaúčtovať aj priamo do spotreby.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vlčica2 Pozri príspevok
    kotol vo VC 1588,27 EUR môžem tiež priamo do spotreby?
    Môžeš postupovať rovnako ako v predch. príspevku.

    scorpions je offline (nepripojený) scorpions

    som aká som scorpions
    Kúpili sme prívesný vozík v sume 425 bez DPH. Ak účtujem v PU , zaúčtujem vozík nasledovne :
    22/321......425
    343/321.....85
    321/211.....510

    alebo stačí ak to dám do priamej spotreby :
    501/321......425
    343/321.......85
    321/211 ......510

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Ja by som použila druhú možnosť a zároveň zaradila do evidencie krátkodobého majetku.

    scorpions je offline (nepripojený) scorpions

    som aká som scorpions
    kukučka Pozri príspevok
    Ja by som použila druhú možnosť a zároveň zaradila do evidencie krátkodobého majetku.

    ďakujem . To zaradenie do krátkodobého majetku pôjde cez ID? aké účty sa musia použiť?

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Je to operatívna evidencia a má ju myslím každý účtovný program. Číslo dokl. môžeš nechať pôvodný doklad
    z nákupu, aby sa dal v budúcnosti napr. pri inventúre vyhľadať, prilož k nemu zápis o zaradení. Ty sám sa rozhoduješ podľa využiteľnosti, životnosti, ceny od x do 1 700 € a pod., ktoré predmety tam zaradíš, poprípade s niekým uzavrieš hmotnú zodpovednosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.