Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a dan s primu

4 podielovy spoluvlastnici - surodenci.
Nehnutelnosti - 1. dom s prilahlym pozemkom, 2. zahrada - nadobudli dedenim - 1/4 po mame (dedicske konanie v r. 2003), 3/4 od otca (dedic. konanie v r. 2008).
Nebohi rodicia boli vlastnikmi + trvaly pobyt viac ako 5 rokov.
Terajsi spoluvlastnici nemaju trvaly pobyt.
Nehnutelnost nieje (ani nebola) v obchodnom majetku.

Je mozne pouzit § 9 pismeno c) zakona 595/2003 na oslobodenie od dane? - nerozumiem hlavne vete "...okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje
oslobodenie od dane podľa písmena a)..." to znamena, ze ak sa jedna o dom + prilahly pozemok a nieje splnena podmienka 2 r. trval. pobyt je potrebne zaplatit dan z primu?

Ak budu musiet odviest dan, je mozne ako vydavky na odpocet zakladu dane pouzit sumu (hodnotu domu) dohodnutu pri dedic. konani?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Daň nebudú platiť, nakoľko nehnuteľnosť bola dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.

    velasp je offline (nepripojený) velasp

    velasp
    Vdaka za odpoved, este som ale zabudol uviest jedneho vlastnika - vnučka, ktora dedila po matke (zomrela v r. 1999), matka bola sestrou ostatnych 4 spoluvlastnikov. Prenasa sa v tomto pripade splnena podmienka 2, resp. 5 rokov zo starych rodicov aj na vnucku? Alebo sa uz nejedna o priame dedenie?

    velasp je offline (nepripojený) velasp

    velasp
    Zhruba takto som tomu rozumel aj ja, ale niesom odbornik tak sa chcem uistit viacktrat. Prave som sa vratil z danoveho uradu, kde ma odporucili na konkretnu pracovnicku, ktora podava odborne informacie. Ta vsak trvrdila upne nieco ine! Skor nez napisem viac-menej doslovne jej vyjadrenie, len doplnim, ze kupujuci je synom jednej zo 4 vlastnikov. Takze NAJPRV: od dane su oslobodeni 4 spominani vlastnici - priami dedicia ale nie vnucka, pretoze medzi nou a kupujucim nieje priamy vztah. ALE NAKONIEC sa pracovnicka opravila a oslobodena od dane je vraj len matka kupujuceho, pretoze len medzi nou a kupujucim je priamy vztah.

    Na otazku, co v pripade, ze kupujuci by bol uplne cudzi clovek odpovedala, ze by nikto nebol oslobodeny od dane.

    Podla mna je to totalny nezmysel a dufam, ze mam pravdu. Alebo nie?

    predaj nehnutelnosti a dan s primu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.