Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Zdravím,

potrebovala by som mne zrozumiteľnú odpoveď na jednu otázku. Zamestnanec pracoval u zamestnávateľa ako administratívny pracovník nepretržite na základe pracovnej zmluvy od 3.7.2006 do 28.2.2010, kedy pracovný pomer bol ukončený dohodou o skončení pracovného pomeru. Z roku 2009 mu zostalo 5 dní dovolenky, ktoré si zamestnanec vyčerpal začiatkom januára 2010, čiže zostatok z roku 2009 je teda 0.
A moja otázka znie: aký má zamestnanec ešte nárok na dovolenku za mesiac január a február 2010??? Má nárok iba na 1,5 dňa (kvôli tomu, že február nemal 21 prac. dní) alebo má nárok na 3 dni dovolenky???

ďakujem veľmi pekne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    milizta Pozri príspevok
    Zdravím,

    potrebovala by som mne zrozumiteľnú odpoveď na jednu otázku. Zamestnanec pracoval u zamestnávateľa ako administratívny pracovník nepretržite na základe pracovnej zmluvy od 3.7.2006 do 28.2.2010, kedy pracovný pomer bol ukončený dohodou o skončení pracovného pomeru. Z roku 2009 mu zostalo 5 dní dovolenky, ktoré si zamestnanec vyčerpal začiatkom januára 2010, čiže zostatok z roku 2009 je teda 0.
    A moja otázka znie: aký má zamestnanec ešte nárok na dovolenku za mesiac január a február 2010??? Má nárok iba na 1,5 dňa (kvôli tomu, že február nemal 21 prac. dní) alebo má nárok na 3 dni dovolenky???

    ďakujem veľmi pekne za pomoc
    Keďže v r.2010 neodpracoval 60 dní má nárok na pomernú časť dovolenky za odpracované dni:
    Zákonník práce § 105
    § 105
    Dovolenka za odpracované dni

    Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    milizta je offline (nepripojený) milizta

    milizta
    Ďakujem za odpoveď, takže keby som to chcela veľmi zjednodušene povedať, zamestnanec má skrátka nárok len na 1,5 dňa a nie na 3 dni....správne? (je mi to trápne sa takto pýtať, ale ja tým zákonom nikdy až tak moc dobre nerozumiem..ehm)

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    milizta Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, takže keby som to chcela veľmi zjednodušene povedať, zamestnanec má skrátka nárok len na 1,5 dňa a nie na 3 dni....správne? (je mi to trápne sa takto pýtať, ale ja tým zákonom nikdy až tak moc dobre nerozumiem..ehm)
    Koľko dní odpracoval do 28.2.2010 a aký má ročný nárok ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    milizta Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, takže keby som to chcela veľmi zjednodušene povedať, zamestnanec má skrátka nárok len na 1,5 dňa a nie na 3 dni....správne? (je mi to trápne sa takto pýtať, ale ja tým zákonom nikdy až tak moc dobre nerozumiem..ehm)
    Zamestnanec má nárok na 1/12 ročného nároku

    pri 4 kal. týždňoch 20 : 12 x 1
    pri 5 kal. týždňoch 25 : 12 x 1

    milizta je offline (nepripojený) milizta

    milizta
    - ročný nárok má 20 dní (zrejme...teda aspoň doteraz sme to tak robili)
    - v januári 2010 zamestnanec odpracoval 14 dní (lebo 5 dní mal dovolenku) a vo februári 2010 odpracoval (resp. už je isté, že odpracuje, keďže sa február ešte neskončil) celých 20 dní

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    milizta Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, takže keby som to chcela veľmi zjednodušene povedať, zamestnanec má skrátka nárok len na 1,5 dňa a nie na 3 dni....správne? (je mi to trápne sa takto pýtať, ale ja tým zákonom nikdy až tak moc dobre nerozumiem..ehm)
    Áno, má nárok iba na 1,5 dňa.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    so ZC bude ukončený PP k 31.3.2009 ( je vo výp.lehote )
    ročný nárok má 25 dní,
    v roku 2010 odpracoval:
    01/10
    - 6 dní odprac.
    - 13 dní 60%
    02/10
    - 18 dní odprac.
    - 1 deň P
    - 1 deň zostal doma - neviem ako ho chce zdokladovať
    Na koľko dní D má nárok k tomu 31.3., pretože si tú dovolenku chce vybrať ešte pred skončením PP.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    janaGT Pozri príspevok
    so ZC bude ukončený PP k 31.3.2009 ( je vo výp.lehote )
    ročný nárok má 25 dní,
    v roku 2010 odpracoval:
    01/10
    - 6 dní odprac.
    - 13 dní 60%
    02/10
    - 18 dní odprac.
    - 1 deň P
    - 1 deň zostal doma - neviem ako ho chce zdokladovať
    Na koľko dní D má nárok k tomu 31.3., pretože si tú dovolenku chce vybrať ešte pred skončením PP.
    Za každých 21 odpr. dní má nárok 1/12 z nároku. Zatiaľ za 01-02 má nárok 1/12 = 2 dni. Uvidíš, koľko dní ešte odpracuje v marci.Ten dátum ukonč. PP si myslela 31.3.2010.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Zamestnanec bol celý rok na PN od 26.10.2009 nastupil do zamestnania: odrobil
    október 2 dni odpracoval- 2 dni dovolenka
    november 18 dní odpracoval 2 dni dovolenka - 2 dni sviatok
    december 22 dní dovolenka 1 deń sviatok
    Má nárok na dovolenku za r.2009
    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    dada 1 Pozri príspevok
    Zamestnanec bol celý rok na PN od 26.10.2009 nastupil do zamestnania: odrobil
    október 2 dni odpracoval- 2 dni dovolenka
    november 18 dní odpracoval 2 dni dovolenka - 2 dni sviatok
    december 22 dní dovolenka 1 deń sviatok
    Má nárok na dovolenku za r.2009
    Ďakujem
    V roku 2009 odpracoval teda dohromady 49 dní - nárok na ročnú dovolenku mu nevznikol, má len nárok na dovolenku za odpracované dni a to za každých 21 dní 1/12 ročného nároku.

    Takže za rok 2009 má nárok na 2/12 ročného nároku (z 20 resp. 25 dní).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.