Zavrieť

Porady

Preplatok RZZP2008 v daňovom priznaní za r.2009

Dobrý deň, po neúspešných pokusoch nájsť niečo ohľadom vrátenia dane z preplatku sa pýtam : Daňové priznanie FO typ B :
Za rok 2009 som dosiahla stratu t.j. základ dane na riadku 69 je nula. Preplatok na RZzdrav.poist. mi poisťovňa uhradila na účet - ten mám zaúčovaný v ostatných príjmoch ovplyvňujúcich základ dane.Daň ktorú mi z toho strhla a písomne oznámila výšku zrazenej dane by mi mali vrátiť. Kam sumu zrazenej dane uvádzam v daň.priznaní (je to riadok 99) + priložím oznámenie od poisťovne ako doklad o výplate preplatku a zrazení dane.? A ešte: Ak je základ dane na riadku 69 nula - nemám nárok na daňový bonus za rok 2009 aj keď som dosahovala príjmy - len boli nižšie ako daňové výdavky ? Ďakujem za osvietenie, lebo čím sa blíži 31.3. tým mi to menej myslí a kombinujem neskombinovateľné . . .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    KlaudiaKK Pozri príspevok
    Dobrý deň, po neúspešných pokusoch nájsť niečo ohľadom vrátenia dane z preplatku sa pýtam : Daňové priznanie FO typ B :
    Za rok 2009 som dosiahla stratu t.j. základ dane na riadku 69 je nula. Preplatok na RZzdrav.poist. mi poisťovňa uhradila na účet - ten mám zaúčovaný v ostatných príjmoch ovplyvňujúcich základ dane.Daň ktorú mi z toho strhla a písomne oznámila výšku zrazenej dane by mi mali vrátiť. Kam sumu zrazenej dane uvádzam v daň.priznaní (je to riadok 99) + priložím oznámenie od poisťovne ako doklad o výplate preplatku a zrazení dane.? A ešte: Ak je základ dane na riadku 69 nula - nemám nárok na daňový bonus za rok 2009 aj keď som dosahovala príjmy - len boli nižšie ako daňové výdavky ? Ďakujem za osvietenie, lebo čím sa blíži 31.3. tým mi to menej myslí a kombinujem neskombinovateľné . . .
    Zákon o DzP: § 33
    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (1773€) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Musíš mať kladný základ dane (to je podmienka!!) a ten zdanit. príjem aspoň 1773 €

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    KlaudiaKK Pozri príspevok
    Dobrý deň, po neúspešných pokusoch nájsť niečo ohľadom vrátenia dane z preplatku sa pýtam : Daňové priznanie FO typ B :
    Za rok 2009 som dosiahla stratu t.j. základ dane na riadku 69 je nula. Preplatok na RZzdrav.poist. mi poisťovňa uhradila na účet - ten mám zaúčovaný v ostatných príjmoch ovplyvňujúcich základ dane.Do POZD sa dáva celková suma preplatku (t.j. pred zdanením). Ale to asi vieš. Daň ktorú mi z toho strhla a písomne oznámila výšku zrazenej dane by mi mali vrátiť. Kam sumu zrazenej dane uvádzam v daň.priznaní (je to riadok 99 Áno) + priložím oznámenie od poisťovne ako doklad o výplate preplatku a zrazení dane.? Áno A ešte: Ak je základ dane na riadku 69 nula - nemám nárok na daňový bonus za rok 2009 aj keď som dosahovala príjmy - len boli nižšie ako daňové výdavky ? Ak nemáš kladné číslo na r. 59 = čiast. základ dane podľa § 6, nemáš nárok na daňový bonus. Ďakujem za osvietenie, lebo čím sa blíži 31.3. tým mi to menej myslí a kombinujem neskombinovateľné . . .
    Odpovede v texte...

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Ako postupovať pri preplatku pri paušálnych výdavkoch, keď chcem vrátiť daň zrazenú z preplatku. Akosi nemôžem uveriť, že zarátam ho do príjmov a z týchto príjmov si uvediem výdavky (vrátane preplatku) 40% ???

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    ingak Pozri príspevok
    Ako postupovať pri preplatku pri paušálnych výdavkoch, keď chcem vrátiť daň zrazenú z preplatku. Akosi nemôžem uveriť, že zarátam ho do príjmov a z týchto príjmov si uvediem výdavky (vrátane preplatku) 40% ???
    ???

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Čítala som aj tento príspevok, ale aj v ňom sú rôzne názory.
    Pri paušálnych výdavkoch by preplatok z RZZP prirátali k príjmom, ale bol aj názor uviesť to do DP ako pripočitateľnú položku. Takže som sa nedozvedela ako to riešiť

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    ingak Pozri príspevok
    Čítala som aj tento príspevok, ale aj v ňom sú rôzne názory.
    Pri paušálnych výdavkoch by preplatok z RZZP prirátali k príjmom, ale bol aj názor uviesť to do DP ako pripočitateľnú položku. Takže som sa nedozvedela ako to riešiť
    Pri paušálnych výdavkoch sa môžeš rozhodnúť, či zahrnieš preplatok do DP alebo ho budeš považovať za daňovo vysporiadaný a neuvedieš ho do príjmov v DP.

    "
    Ak je preplatok z ročného zúčtovania poistného vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, je na jeho rozhodnutí, či:


    Zdroj: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...26951&pa=13825


    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.